Jak udekorować stół wielkanocny? Przewodnik po dodatkach i ozdobach

Redakcja Komfort

Świeczniki jako tradycyjne dekoracje wielkanocne
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć nastrojowych świec, a to oznacza, że będziesz potrzebować świecznika. Jeśli masz w domu szklany lub metalowy model o uniwersalnym charakterze, doskonale odnajdzie się w takich okolicznościach i sprawi, że potrawy wielkanocne zyskają odświętny wyraz.
Jak ozdobić dom na Wielkanoc, jeśli nie masz nic przeciwko uroczym printom i intensywnym kolorom? Możesz też postawić na dekoracje wielkanocne z typowo świątecznymi motywami. W takim przypadku rozejrzyj się za świecznikami, które zawierają zdobienia typowe dla takiej estetyki, m.in. tradycyjne wielkanocne zajączki i kurczaczki, kolorowe pisanki, małe bukieciki żonkili czy pastelowe kolory.
Jak ozdobić stół wielkanocny za pomocą tekstylnych dodatków?
Ze względów praktycznych, ale też estetycznych, stół wielkanocny zawsze zdobią tekstylia. Ponadczasowa klasyka to blat przykryty odprasowanym białym obrusem, który nigdy nie wychodzi z mody. Na takim uniwersalnym tle możesz z powodzeniem wyeksponować bardziej wyraziste dekoracje na stół wielkanocny, nie martwiąc się o to, czy całość stworzy spójną całość – w końcu wszystko komponuje się dobrze ze śnieżnym odcieniem bieli.

Nowoczesną alternatywę dla obrusu z długimi połami stanowią bieżniki na stół wielkanocny. Te cechujące się wąską formą tekstylia mają jedną istotną zaletę: nie gniotą się przy każdym siadaniu przy stole czy wstawaniu od niego. Układając na nich ozdoby wielkanocne, możesz zbudować ciekawą kompozycję, która nie tylko cieszy oko, ale też nie utrudnia biesiadowania – gdy dekoracje znajdują się tylko w centralnej części wielkanocnego stołu, nic nie ogranicza swobody ruchów podczas jedzenia.
Jakie obrusy i serwetki na stół wielkanocny warto wybrać? W cenie są przede wszystkim dekoracje świąteczne zawierające naturalne materiały w stylu eko, w tym bawełna i len. Jeśli aranżacja stołu wielkanocnego ma nieść za sobą nawiązania do estetyki boho, dobrym pomysłem będą także wstawki z tiulu, juty i sizalu.
Jedna dekoracja o wielu zastosowaniach – wianek wielkanocny na stół lub drzwi

Jak udekorować stół wielkanocny, jeśli cenisz sobie rozwiązania o wszechstronnym zastosowaniu? Wieńce to ozdoby wielkanocne, które perfekcyjnie wpisują się w to założenie. Dlaczego?
Z założenia powinny zawisnąć na drzwiach wejściowych, przyczyniając się do wykreowania świątecznego nastroju już od progu. Nie oznacza to jednak, że nie ma innych możliwości na ich wykorzystanie. Wianek możesz również położyć na stół wielkanocny, aby posłużył za nietuzinkowy stroik stojący w centralnej części blatu. Z jego pomocą stworzysz jeszcze inne dekoracje stołu wielkanocnego – m.in. świeczniki, które wpłyną na przytulną i odświętną atmosferę. W tak uroczystej oprawie tradycyjne potrawy wielkanocne będą smakować zawsze wyjątkowo.
Zastosowania wianka nie kończą się jednak na aranżacji stołu wielkanocnego. Jeśli tylko zechcesz, możesz udekorować nim okna, gzyms kominka, a nawet ścianę – wystarczy tylko przezroczysta żyłka, żeby go wygodnie powiesić w dowolnym miejscu. To świetny sposób na wiosenną metamorfozę mieszkania, która zapewnia Ci niemal nieskończoną liczbę możliwości – wszystko zależy od Twojej kreatywności.
Jak udekorować stół wielkanocny, jeśli masz do dyspozycji wiosenne kwiaty?
Jeśli cenisz sobie minimalizm w różnych obszarach życia, nie musisz rezygnować z ulubionej estetyki z okazji świąt. Jako dekoracja stołu na Wielkanoc sprawdzą się chociażby szklane wazony, w których wyeksponujesz wiosenne dekoracje, a w szczególności świeże kwiaty wiosenne – żonkile, tulipany, narcyzy, szafirki czy hiacynty. Ciekawym dodatkiem w stylu tradycyjnym okażą się też dekoracje na stół wielkanocny z żywymi kwiatami w ozdobnej doniczce, np. w formie skromnego, wiklinowego koszyczka.
Efektowny stół wielkanocny – inspiracje DIY
Własnoręcznie wykonane dekoracje stołu wielkanocnego wymagają pomysłu i odrobiny zręczności. Efekt, który można uzyskać, z pewności zrekompensuje tę odrobinę wysiłku. Największą korzyścią jest tu jednak to, że na świątecznym stole znajdzie się coś oryginalnego i niemożliwego do podrobienia, co powstało w Twojej głowie i zostało wykonane Twoimi rękami.
Jak udekorować stół wielkanocny, jeśli zależy Ci na tym, by zaprezentować najbliższym swoje kreatywne oblicze? Dobrym pomysłem okażą się chociażby nietuzinkowe podtalerze (np. ze sznurka jutowego, drewnianych plastrów czy szydełkowej plecionki), na których stanie następnie świąteczna zastawa stołowa. Możesz również wyhaftować serwetki, a nawet obrus czy bieżnik, wybraną metodą, np. haftem płaskim czy richelieu.

Ciekawe dekoracje stołu wielkanocnego to również stroiki DIY, z których stworzeniu posłużą Ci m.in. wiosenne kwiaty, żywe i sezonowane gałęzie, bazie wierzbowe, wiklina czy kolorowe jajka. Jeśli lubisz takie klimaty, możesz też skierować wzrok w kierunku figurek zajączków i słodyczy w świątecznych formach (np. cukrowe baranki czy czekoladowe pisanki). Stół wielkanocny w tym drugim wydaniu przypadnie do gustu w szczególności najmłodszym uczestnikom celebracji w rodzinnym gronie. Dobrym pomysłem jest również zaangażowanie dzieci w takie projekty DIY.

Redakcja Komfort




