Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Złoty dywan do salonu – jak go aranżować?

Złoty dywan do salonu – jak go aranżować?

Złoty dywan często kojarzy się z luksusem i ekstrawagancją, ale nie sposób odmówić mu też ponadczasowego charakteru. Może on jednak sprawiać pewne trudności aranżacyjne – do jakich wnętrz pasują złote dywany i jak go stylizować, by uzyskać pożądany efekt?

Złoty dywan z połyskiem w salonie glamour

Cechami charakterystycznymi stylu glamour są luksus, przepych i blask. Salon w klimacie glamour to połyskujące materiały i tkaniny, występujące przede wszystkim pod postacią poduszek, zasłon czy narzut. Stylistyka glamour to także kryształy, szkło i brokat oraz bogate zdobienia. Glamour to w końcu również złoto, które najlepiej wprowadzić do wnętrza za pomocą dodatków.

W tej roli doskonale sprawdzą się dywany. Modele w kolorze złotym podkreślą panującą w pomieszczeniu atmosferę i zdefiniują styl, w jakim zostało ono urządzone. Dywany złote idealnie wpisują się w założenia stylu glamour. W odważniejszej wersji możemy zdecydować się na wariant o nasyconej, jednolitej barwie, a w nieco łagodniejszej na dywan czarno-złoty lub model przecierany z białymi elementami.

Z czym łączyć złoto w salonie? Świetnie prezentować się ono będzie w zestawieniu z czarnymi lub białymi meblami, szkłem oraz drobnymi złotymi akcentami. W ten sposób dywan glamour złoty pozostanie jednym z bardziej wyrazistych elementów wystroju, dzięki czemu unikniemy efektu przytłoczenia aranżacji.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że do salonów w stylu glamour pasują też dywany srebrne. Będą one fantastycznie komponować się zwłaszcza z białymi meblami, szklanym blatem stołu lub stolika kawowego oraz kryształowymi dekoracjami. Jeśli chcemy jednocześnie dodać wnętrzu nieco ciepła i przytulności, dobrą propozycją będzie dywan shaggy, czyli popularny włochaty dywan o długim włosiu.

Naturalna równowaga – najnowsze trendy w dywanach do różnych stylów wnętrz


Złoty dywan do salonu eklektycznego – czy pasuje?

W stylu eklektycznym tylko pozornie nie obowiązują żadne zasady. W rzeczywistości to bardzo przemyślane połączenie rozmaitych wpływów i nurtów, które pozwala na wykreowanie niepowtarzalnej, charakternej i ponadczasowej przestrzeni. Styl eklektyczny lubi niecodzienne kolorystyczne zestawienia oraz przenikające przez nie wzory i fakturę. Marzy nam się turkus i złoto w salonie? Duch eklektyzmu daje nam bardzo szerokie pole do popisu!

Jak wprowadzić złoty dywan do salonu eklektycznego? Możemy uczynić z niego tak zwany kontrapunkt, czyli akcent wyróżniający się na tle pozostałych elementów wystroju. Może on odróżniać się od nich stylem, barwą lub wzorem. Dywan złoty z przetarciami może stanowić ciekawy kontrapunkt na przykład w aranżacji w klimacie vintage czy inspirowanej stylistyką francuską.

Inna możliwość to celowe mieszanie rozmaitych stylów – kompozycja musi być jednak spójna, by przez przypadek nie zaprosić do salonu chaosu. Złoty dywan świetnie sprawdzi się w kombinacji łączącej styl industrialny z elementami skandynawskimi i retro. W takich zestawieniach, oprócz złotych, możemy postawić także na dywany żółte, które wspaniale ożywiają wnętrze.


Złote dodatki do salonu orientalnego

Doskonałym miejscem na złoty dywan jest również salon urządzony w klimacie orientalnym, który cechują ciepłe kolory, wyraziste wzory, drewniane meble oraz niepowtarzalne dekoracje. Choć z tego typu aranżacjami kojarzą nam się głównie dywany berberyjskie, śmiało możemy zdecydować się na wariant ze złotym wzorem czy zdobiony połyskującą złotą nitką.

Jedno nie ulega wątpliwości – oryginalnego dywanu z wyrazistym motywem po prostu nie może zabraknąć w orientalnym wnętrzu! W zależności od oczekiwanego efektu i ilości miejsca, do wyboru mamy przede wszystkim prostokątne dywany 160x220 lub dywany 200x200 o kwadratowym kształcie – obie wersje mogą być z powodzeniem wykorzystane w salonie. Istnieje jeszcze jedna opcja – dywan okrągły złoty, z którym łatwo wyodrębnimy strefę jadalnianą w salonie.

Złoty dywan do salonu być może nie jest najprostszy w aranżacji, ale nie można odmówić mu wyjątkowego charakteru. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w salonach glamour, eklektycznych i orientalnych, w których zawsze jest miejsce na oryginalne, a niekiedy nawet ekstrawaganckie dodatki.