Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Taras – jak zabezpieczyć przed wodą? 5 rad KOMFORTU


Taras – jak zabezpieczyć przed wodą? 5 rad KOMFORTU

Każdy posiadacz tarasu wie, jak duży wpływ na jego stan ma działanie czynników atmosferycznych. Dlatego też jego odpowiednie zabezpieczenie przed ich wpływem jest bardzo ważne. W tym tekście podpowiadamy, jak zabezpieczyć nasze miejsce relaksu i odpoczynku przed wodą.

Zabezpieczenie tarasu przed wodą – dlaczego jest tak ważne?

Mimo że o skutkach działania wody czy nawet samej wilgoci mówi się dużo i często, to w dalszym ciągu wiele osób ignoruje ten problem – przynajmniej tak długo, jak to możliwe. Podejście takie jest niestety bardzo krótkowzroczne i nierzadko prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia tarasu. Jakie mogą być skutki złego zabezpieczenia przed wodą?

  • • Powstanie nieestetycznych zacieków.
  • • Pojawienie się grzyba i pleśni.
  • • Zawilgocenie i przeciekanie stropu (w przypadku tarasów na piętrze).
  • • Pękanie i kruszenie nawierzchni betonowej pod wpływem mrozu.

W tym miejscu warto też podkreślić, że bardzo często działania wody nie widać od razu. Jej wnikanie często trwa dość długo, a negatywne konsekwencje złego zaizolowania bywają widoczne czasem dopiero po kilku miesiącach.

Jak zabezpieczyć taras – nasze porady!

Jeśli więc nie chcemy, by nasz taras był źródłem problemów, to koniecznie powinniśmy zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Jak zrobić to dobrze?

1. Czym zabezpieczyć taras przed wodą?

Przede wszystkim należy pamiętać, że tarasy mogą być posadowione na ziemi przed domem lub też na piętrze. Co jasne, konsekwencje braku hydroizolacji bardziej widoczne z reguły są w tym drugim przypadku – pod postacią grzyba, wilgoci czy też kapiącej wody z sufitu. Zagadnienia tego nigdy jednak nie należy bagatelizować. W przypadku tarasu umieszczonego na ziemi konieczne jest przede wszystkim zabezpieczenie jego powierzchni przed nasiąkaniem. Dlatego też najlepiej już na etapie projektu trzeba zapewnić odpowiedni spadek, który będzie odprowadzał wodę z powierzchni. Dodatkowo warto zabezpieczyć beton specjalnymi środkami gruntującymi. W przypadku, gdy na tarasie pojawić się mają dodatkowe nawierzchnie, konieczne jest zapewnienie swobodnego jej spływania i odparowywania. Dlatego też np. dobrej jakości sztuczne trawy mają odpowiednio perforowane podłoże.

Dywan na zewnątrz – jak go wybrać?

2. Jak zabezpieczyć taras przed przeciekaniem?

W przypadku tarasów betonowych na piętrze konieczne jest dużo bardziej gruntowne zabezpieczenie przed wodą. W zasadzie składają się na nie trzy elementy:

  • • podłoże z odpowiednim spadkiem,
  • • okapy uniemożliwiające spływanie wody po ścianach,
  • • warstwa hydroizolacyjna – dawniej najczęściej papa, obecnie stosuje się często różnego rodzaju masy.

Co przy tym bardzo ważne, podczas wykonywania uszczelnienia dachu pod tarasem trzeba zadbać o najwyższą dokładność wykonania. Dlatego też zaleca się, by prace tego typu powierzać specjalistom.

3. Jak dbać o zabezpieczenie tarasu przed wodą?

Dość często powtarzanym błędem jest przekonanie, że raz zabezpieczony taras będzie szczelny już zawsze. Niestety tak nie jest, dlatego też trzeba dbać o regularną konserwację powierzchni. Przede wszystkim należy bardzo uważać w przypadku wszelkich prac na tarasie, w których trakcie mogłaby zostać naruszona warstwa izolacyjna. Dobrze jest też zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju pęknięcia. Jest to szczególnie ważne, gdy podłogę stanowią deski tarasowe, trawa czy też dywany zewnętrzne, które uniemożliwiają swobodną obserwację.

4. Stojąca woda na tarasie – co z nią zrobić?

Mimo że każdy taras powinien być zbudowany tak, by woda z niego spływała grawitacyjnie, to jednak w praktyce bywa różnie. Dlatego też warto wiedzieć, jak radzić sobie w takiej sytuacji. Pierwszym i najważniejszym działaniem jest oczywiście zmiatanie deszczówki przy pomocy miotły. Jeśli na tarasie mamy sam beton, to możemy też pokryć go dodatkową warstwą środka zabezpieczającego.

5. Jak zabezpieczyć wyposażenie tarasu przed wodą?

Mówiąc o zabezpieczeniu tarasu przed wodą, nie sposób nie wspomnieć też o znajdującym się tam wyposażeniu. Bardzo często jego odporność na działanie wilgoci nie jest zbyt wysoka, co może skutkować szybkim uszkodzeniem sprzętów. Dlatego też zaleca się, by na dłuższe okresy niepogody chować choćby po prowizorycznym dachem krzesła, stoły czy też dywany. Oczywiście w tym ostatnim przypadku chodzi przede wszystkim o naturalne dywany sznurkowe czy też dywany z juty. Jednak nawet bardzo odporne dywany polipropylenowe po namoczeniu będą łatwo łapać brud – a więc także opłaca się je złożyć co najmniej na okres jesienno-zimowy.

Jaki dywan na balkon i taras?

Dbanie o hydroizolację na domowym tarasie jest z pewnością bardzo ważne. Absolutnie więc nie można jej zaniedbywać, gdyż konsekwencje takiego postępowania mogą być bardzo poważne. Pamiętaj też, że jeśli chcesz kupić wysokiej jakości podłogi, którym woda nie straszna, to na pewno powinieneś zapoznać się z ofertą naszego sklepu. Dostępna jest u nas sztuczna trawa na zewnątrz, deski kompozytowe czy też dywany tarasowe w doskonałych cenach!

POWIĄZANE PRODUKTY

sztuczna trawa, wysokość 17mm

89,99 zł/szt

sztuczna trawa, wysokość 37mm

59,00 zł/m2

sztuczna trawa, wysokość 7 mm, na balkon, na

20,00 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 17,00 zł

sztuczna trawa, na balkon, na taras

159,99 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 99,97 zł