Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych. Typowe wysokości i szerokości drzwi

Decyzja o zakupie drzwi wewnętrznych bywa sporym wyzwaniem. To element, od którego wymaga się doskonałego wyglądu oraz wysokiej funkcjonalności. Na szczęście można to pogodzić! W niniejszym artykule znajdziesz wskazówki, które nieco Ci to ułatwią, przynajmniej jeśli chodzi o użyteczność tej ważnej części wystroju. Oczywiście czasami zdarza się, że jedyne dostępne rozwiązanie to zakup drzwi na zamówienie. Tym razem jednak skupiamy się na standardowych wymiarach. Omawiamy typowe, łatwo dostępne wielkości!

Jakie są standardowe wymiary drzwi wewnętrznych?

Aby prawidłowo określić wymiary drzwi wewnętrznych, sprawdź trzy parametry – wysokość oraz szerokość światła przejścia wewnątrz ościeżnicy, a także grubość ościeżnicy.

Zapamiętaj, że standardowa grubość ścian działowych to 12 cm. Zatem taki sam będzie wymiar ościeżnic do drzwi wewnętrznych. Z kolei wymiary ościeżnicy regulowanej z łatwością dostosujesz do grubości ścian. Mogą one wynosić od 8 do ponad 50 cm. Przy zakupie ościeżnic do nowego domu, wybierz takie o 1,5 cm mniejsze od wymiarów ościeża.


Weź też pod uwagę, że drzwi wewnętrzne dzieli się ze względu na sposób otwierania, co w pewnym stopniu determinuje ich szerokość. Idąc tym tropem, na rynku znajdziesz drzwi wewnętrzne rozwierane, wśród których pojawiają się modele jedno- i dwuskrzydłowe. To zdecydowanie najpopularniejsze modele, dlatego pojawiają się w wielu wzorach, kolorach i wymiarach. Choćby z tych względów warto rozważyć ich montaż.


Inne opcje to drzwi wewnętrzne przesuwne, składane czy drzwi harmonijkowe, które okazują się strzałem w dziesiątkę w pomieszczeniach, w których brak miejsca na standardowy wariant. Modele wahadłowe zazwyczaj spotkasz raczej w sklepach, budynkach użyteczności publicznej czy miejscach pracy. Tym razem jednak koncentrujemy się na standardowych rozmiarach, dlatego przedstawimy Ci przede wszystkim typowe wymiary drzwi wewnętrznych rozwieranych.


A co jeśli dopiero planujesz remont lub budowę domu? Wobec tego koniecznie określ prawidłowe wymiary otworu pod drzwi. Zrób to jeszcze przed wykończeniem ścian.


Aby wybrać odpowiedni rozmiar drzwi do ościeżnic stałych, do szerokości otworu drzwiowego dodaj przynajmniej 11 cm, aby wszystko pasowało, jak należy. Przy regulowanych ościeżnicach wystarczy około 8 cm. Uwzględnij również wysokość otworu. Standardowe drzwi wewnętrzne o szerokości 80 cm, wymagają futryny stałej 207,5-209 cm. W przypadku futryn regulowanych będą mierzyć 206-207,5 cm.


Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych – wysokość

Najczęstsza wysokość drzwi wewnętrznych to zdecydowanie 203 cm. To praktyczny standard. Wśród drzwi o takiej wysokości znajdziesz niezliczone, atrakcyjne modele. Choć inne opcje także wchodzą w grę! Przy odrobinie wysiłku kupisz niższe czy wyższe drzwi. Zwłaszcza kiedy któryś z domowników może pochwalić się wzrostem powyżej 200 cm, dla jego codziennego komfortu warto zamówić wyższe drzwi. Można się nawet spotkać z modelami zapewniającymi przejście o wymiarach 215 cm i wyższym! Radzimy Ci jednak, aby takie rozwiązanie zaplanować jeszcze na etapie budowy. Późniejsza zmiana wysokości otworów drzwiowych wiąże się z licznymi problemami.

Wracając jednak do standardu, jaki wymiar otworu pod drzwi 70 cm jest prawidłowy? Otóż otwór przy ościeżnicy stałej powinien mieć 81 cm, zgodnie ze wspomnianą zasadą 11 cm.


Standardowa szerokość drzwi wewnętrznych

Wiesz już, jaką wysokość uznaje się za standard. Czas więc na drugi kluczowy parametr, czyli szerokość drzwi! Za normę w modelach uchylnych uznaje się następujące szerokości skrzydeł: 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Przyjrzyjmy się im!

  • Zdecydowanie najczęściej spotkasz się z wymiarami drzwi o 80 cm szerokości. W takim wypadku skrzydło wraz z ościeżnicą ma łącznie 89 cm. Uznaje się je za minimum, które zapewnia wygodę podczas codziennego użytkowania. Przez drzwi o takiej szerokości bez problemu można przenieść przez meble czy innego rodzaju sprzęty domowe. Musimy też wspomnieć, że drzwi wewnętrzne 80 cm pojawiają się w wielu odsłonach, kosztują najmniej i podlegają najszybszej realizacji.
  • Czasami jednak warto rozważyć zakup szerszego modelu, który zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz lepiej wpasuje się w duże pomieszczenie. Drzwi wewnętrzne 90 cm (oraz szersze) bezbłędnie spisują się w salonach. Zapewniają doskonały dopływ światła do pomieszczeń, są niezwykle wygodne, a przy tym bardzo efektowne.
  • Co ciekawe, w niektórych pomieszczeniach sprawdzą się także węższe propozycje. Drzwi wewnętrzne 70 cm można bez obaw zamontować w garderobie, schowku, spiżarni czy w innym wnętrzu, z którego korzysta się rzadziej niż z pozostałych części domu. Drzwi o szerokości 70 cm (czy nawet 60 cm) są dość wąskie, ale w tym wypadku powinny zdać egzamin. Pomiary przed ich montażem wykonuje się oczywiście dokładnie tak samo, jak w innych przypadkach.

A co z innymi rodzajami drzwi? Standardowy wymiar drzwi przesuwnych to szerokość skrzydła od 80 do 100 cm. Przy czym szerokość dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych nie może przekraczać 240 cm.

Standardowa szerokość drzwi wewnętrznych dwuskrzydłowych

W dużych pomieszczeniach pięknie prezentują się modele składające się z dwóch skrzydeł. Takie drzwi fantastycznie powiększają wnętrze, a przy tym okazują się bardzo praktyczne. Po ich całkowitym otwarciu przeniesiesz przez nie nawet duże meble. Uwaga – na ich montaż zdecyduj się już podczas budowy czy gruntownego remontu, ponieważ później stanie się to niemożliwe lub bardzo skomplikowane.

Drzwi dwuskrzydłowe dzielą się na przylgowe, bezprzylgowe, symetryczne i asymetryczne. Jeśli poszukujesz skrzydła o jednakowych wymiarach, z pewnością trafisz na komplet 140 cm. Oczywiście znajdziesz także skrzydła o łącznej szerokości 200 cm, a wyjątkowo wymagające osoby mogą nabyć nawet takie o szerokości 250 cm.


Standardowe drzwi wewnętrzne wymiary w bloku?

Każdy mieszkaniec bloku wie, że w niewielkim mieszkaniu każdy centymetr ma znaczenie. Jednocześnie musisz mieć świadomość, że wymiary drzwi zostały ściśle określone przez prawo budowlane.

Zgodnie z przepisami w szerokość ościeżnicy w mieszkaniach powinna wynosić nieco ponad 80 cm. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń, które powstały z myślą o przybywaniu w nich ludzi. Mowa tu o sypialni, pokoju dziennym, salonie i kuchni. Minimalna wysokość w świetle prawa to z kolei 200 cm.


Te przepisy obowiązują również w montażu drzwi łazienkowych, przy czym tutaj nie można zapomnieć o otworach w dolnej części. Oznacza to, że typowe wymiary drzwi wewnętrznych w bloku nie różnią się od tych, które obowiązują w domach.


Jak widać, nawet standardowe wymiary drzwi zapewniają Ci pewną dowolność wyboru. Przy czym typowe wymiary drzwi wewnętrznych do domu czy mieszkania znacznie ułatwiają, a także skracają zakupy. Musisz mieć świadomość, że czas oczekiwania na drzwi o nietypowych wymiarach czasami wynosi nawet kilka tygodni. Uwzględnij to, kiedy dopiero planujesz montaż drzwi w nowym lokum czy też przeprowadzasz gruntowne remonty, ale zależy Ci na czasie. Standardowe wymiary drzwi, znajdziesz oczywiście w ofercie sklepu KOMFORT. Mamy dla Ciebie zarówno bardzo wąskie, jak i szerokie modele!


Czytaj także: