Pod pojęciem płytki w jodełkę kryje się tak naprawdę kilka różnych sposobów układania. Najpopularniejsza jest tak zwana jodełka klasyczna. Jest to wzór, który kojarzy nam się przede wszystkim ze starymi, drewnianymi parkietami. Jodełkę klasyczną możemy ułożyć przy pomocy płytek prostokątnych. Coraz większą popularność zyskują jednak również płytki jodełka francuska. Do ułożenia tego wzoru będziemy potrzebowali płytki w kształcie chevron, czyli wydłużonego rombu. Alternatywą dla jodełki francuskiej jest też jodełka węgierska. W tym wzorze również stosuje się płytki chevron. Są one jednak układane pod nieco większym kątem. Płytki w jodełkę układamy zarówno na podłodze (najczęściej gres w jodełkę), jak i na ścianach na przykład w kuchni czy łazience. W roli płytek ściennych sprawdzi się glazura jodełka.
To, jaki zapas płytek będzie nam potrzebny, uzależnione jest przede wszystkim od sposobu ich układania oraz tego, na jak dużej powierzchni będziemy je układać. Najłatwiej obliczyć zapas płytek układanych prosto. W przypadku powierzchni do 10m2 powinniśmy zaopatrzyć się w około 10% zapasu. Dla większych powierzchni już tylko 5% zapasu powinno nam wystarczyć. Zalecany zapas płytek powinien być jednak większy w przypadku bardziej skomplikowanych wzorów.
Jak liczyć zapas płytek w jodełkę? Możemy się tu posłużyć wartościami zbliżonymi lub minimalnie większymi niż w przypadku płytek układanych w karo. To, jaki zapas płytek w jodełkę powinniśmy przygotować, również jest uzależnione od powierzchni pomieszczenia. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni do 10m2 zapas płytek w jodełkę powinien wynosić co najmniej 15%. Na nieco mniejszą rezerwę możemy pozwolić sobie w przypadku większych powierzchni. Płytki kupujemy najczęściej na opakowania. Przy obliczaniu zapasu płytek w jodełkę, liczbę opakowań zaokrąglamy zawsze w górę, a nie w dół. Przypominamy również, że w przypadku płytek kupionych w naszym sklepie macie aż 30 dni na zwrot. Dotyczy to oczywiście pełnych, nienaruszonych opakowań.
Zapas płytek to rzecz niezbędna niezależnie od tego, czy kafelki chcemy ułożyć w jodełkę, w karo czy w najprostszy możliwy wzór. Oto 3 najważniejsze powody, dla których warto kupić zapas płytek w jodełkę.
Czytaj także: