Różnego rodzaju podkłady kojarzą się większości osób z podłogami z paneli laminowanych czy winylowych. Tymczasem odpowiednie przygotowanie podłoża jest ważne w przypadku każdej układanej nawierzchni. Nie inaczej jest też w przypadku sztucznej trawy. W jej przypadku służy ono przede wszystkim stabilizowaniu całej konstrukcji. W przypadku montażu na tarasie czy balkonie doskonale rolę podłoża może spełnić wylewka betonowa lub też wcześniej ułożona podłoga z płytek. Inaczej wygląda przygotowanie podłoża w ogrodzie. W takiej sytuacji sztuczna trawa może być rozłożona jedynie na starannie wyrównanej i wzmocnionej powierzchni. Co warte podkreślenia, zaniedbania w omawianej kwestii mogą mieć różne następstwa – poczynając od rozjeżdżania się rolek materiału, na ich uszkodzeniu czy pękaniu kończąc.
Sztuczna trawa wymaga więc odpowiedniego przygotowanie powierzchni, na której ma być położona. Jak już jednak wspomnieliśmy, kluczowe jest w tym przypadku miejsce, gdzie ma się ona znajdować. W praktyce najczęściej są to dwa bardzo różne przypadki. Pierwszym są przygotowane wcześniej tarasy czy balkony – najczęściej betonowe, choć czasem też wyłożone drewnem. Druga opcja, to ułożenie sztucznej trawy jako zamiennika dla tej naturalnej w ogrodzie. Obie sytuacje są od siebie bardzo różne, wobec czego opiszemy je osobno.
Ułożenie w przydomowym ogrodzie nawierzchni ze sztucznej trawy to bardzo ciekawa opcja w wielu sytuacjach. Przede wszystkim murawa taka nie wymaga słońca, wody i regularnej pielęgnacji, wobec czego jest idealną opcją dla każdego, kto nie ma czasu na jej doglądanie. Sprawdza się ona też w miejscach, gdzie po prostu nie ma dobrych warunków dla jej wzrostu i wegetacji – i to zarówno atmosferycznych, jak i użytkowych. Dlatego też bardzo często układa się ją np. na podjazdach, zacienionych miejscach ogrodu czy na alejkach. Bez wątpienia wszystkie dobrej jakości sztuczne trawy mogą służyć właścicielom przez wiele lat, o ile oczywiście zostaną położone na odpowiednim podłożu. To z kolei należy przygotować w kilku krokach:
Dopiero na tak przygotowane podłoże można układać rolki ze sztuczną trawą. Warto w tym miejscu też dodać, by w każdym przypadku zwracać też uwagę na zalecenia producenta odnośnie konkretnego produktu.
Z trawą na tarasie
W teorii dużo łatwiejsze powinno być przygotowanie podkładu pod sztuczną trawę na tarasie czy balkonie. W praktyce może być z tym jednak różnie. Przede wszystkim należy pamiętać, że podłoże, na którym ma zostać umieszczona syntetyczna trawa, musi być idealnie równe i zabezpieczone przed działaniem wody. Dlatego też łatwiej ułożyć ją na płytkach, niż surowej wylewce z betonu czy drewnie. Druga ważna kwestia, to dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni, by zapewniała ona jak najlepszą przyczepność dla klejów montażowych. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne z punktu widzenia trwałości. Słabsze wiązania często wychodzą dopiero po kilku miesiącach czy nawet latach eksploatacji. Z kolei ich naprawa bywa bardzo kłopotliwa.
Jaka sztuczna trawa na balkon?
Odpowiednie przygotowanie podłoża pod sztuczną trawę ma kapitalne znaczenie dla trwałości tej syntetycznej nawierzchni. Dlatego też absolutnie nie należy bagatelizować tego zagadnienia.
27,00 zł/m2
39,00 zł/m2
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 30,00 zł
59,00 zł/m2
129,99 zł/m2
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 129,99 zł
14,99 zł/m2
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 12,97 zł
49,00 zł/m2
119,00 zł/m2
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 69,00 zł