Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie panele – drewniane czy laminowane?


Jakie panele – drewniane czy laminowane?

Każdy, kto szuka estetycznej, wytrzymałej i przyjemnej w dotyku podłogi, z pewnością rozważał postawienia na panele. Te obecnie wytwarzane są z kilku materiałów – winylu, laminatu lub drewna. Co trzeba wiedzieć o dwóch ostatnich opcjach i którą z nich wybrać? Podpowiadamy!

Panele drewniane a laminowane – czym się różnią?

Oczywiście jeśli chcemy porównać panele podłogowe drewniane i laminowane, to zacząć musimy od omówienia ich budowy. Pierwsze z nich wykonane są na ogół z dwóch lub trzech warstw klejonego drewna. Układ taki zapewnia doskonałe parametry użytkowe i chroni przed powstawaniem naprężeń. Co przy tym warte podkreślenia, z wysokogatunkowego drewna wykonana jest tylko warstwa wierzchnia. Panele laminowane również składają się z kilku części. Nieco upraszczając, jest to twarda podstawa, rdzeń wykonany z płyty oraz warstwa wierzchnia wykonana z laminowanego papieru pokrytego różnymi substancjami wzmacniającymi. To ona odpowiada za wygląd, fakturę i wytrzymałość całości. Co przy tym warte podkreślenia, poszczególne podłogi drewniane czy laminowane różnią się wieloma parametrami – fizycznymi i wytrzymałościowymi oraz oczywiście estetyką. Dobrze jest o tym pamiętać i zawsze sprawdzać etykiety produktów.

Dlaczego warto kupić panele laminowane?

Panele drewniane czy laminowane – które wybrać?

Czy więc lepiej wybrać panele drewniane, czy laminowane? To oczywiście zależy od wielu czynników. Na pewno jednak warto zauważyć, że pod względem montażu oba rozwiązania wypadają tak samo – gdyż zasady są w tym przypadku bliźniaczo podobne, o ile decydujemy się na montaż pływający. Ważną zaletą, jaką posiada deska warstwowa, jest z kolei możliwość ich cyklinowania i renowacji – o ile jednak wierzchnia warstwa jest odpowiednio gruba. Złożonym zagadnieniem jest za to kwestia estetyki. Zdaniem wielu nic nie dorównuje naturalnemu pięknu dębowego czy egzotycznego drewna. Jednak z drugiej strony panele laminowane są pozbawione skaz oraz mniej podatne na starzenie. Wybór w tym przypadku jest więc tak naprawdę kwestią gustu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie paneli laminowanych?

Panele drewniane czy laminowane do kuchni lub łazienki

Panele drewniane i laminowane bez trudu poradzą sobie w salonie czy sypialni. Które z nich będą jednak lepsze do pomieszczeń mokrych? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i tak naprawdę zależy od konkretnego produktu. Ogólnie rzecz biorąc, zarówno drewno, jak i laminat wody nie lubią i jeśli tylko będzie ona miała dłuższy dostęp do tych materiałów, to doprowadzi do ich uszkodzenia. Dlatego też wszystkie panele są zabezpieczane przed jej działaniem. W przypadku laminatów zawsze jest to lakier. Alternatywą mogą być w tym przypadku deski drewniane lakierowane lub deska drewniana olejowana. Co przy tym równie ważne, ostatnia z opcji wymaga regularnej konserwacji i nakładania nowych warstw oleju. Z drugiej jednak strony, rozwiązanie takie nie traci tak łatwo swoich właściwości tak jak panele lakierowane po uszkodzeniu powłoki zabezpieczającej. Stopień zabezpieczenia przed wilgocią i wodą jest oczywiście zależny od danego panelu i najlepsze z nich sprawdzą się w pomieszczeniach mokrych. Mimo to wiele osób zaleca, że lepszą opcją w takiej sytuacji będą po prostu w pełni odporne na wodę panele winylowe pływające czy panele winylowe klejone.

Ogrzewanie podłogowe a panele laminowane i drewniane

A jak wygląda temat ogrzewania podłogowego? Potoczna opinia w tym przypadku wskazuje, że lepiej ciepło przewodzić będą panele laminowane. Nie jest to jednak regułą, a poszczególni wytwórcy oferują produkty o różnych parametrach. Dlatego też zawsze przed zakupem należy sprawdzić, czy dany rodzaj paneli jest przystosowany do ogrzewania podłogowego konkretnego typu oraz jaki jest jego opór termiczny. Co przy tym warte podkreślenia, sporą rolę w tym przypadku odgrywają też podkłady, które również muszą być odpowiedniego typu.

Panele drewniane i laminowane – ceny

Dla wielu osób kluczową kwestią podczas wyboru podłogi jest jednak jej cena. W tym przypadku sytuacja jest dość jasna, gdyż niezłej jakości deski drewniane zawsze będą droższe od laminatów. Szukając jednak produktów w promocji, czasem można różnicę bardzo mocno zniwelować. Co więcej, z racji możliwości renowacji, deska drewniana może służyć dłużej, niż panele. Z drugiej jednak strony, wielu osobom wcale nie zależy na długowieczności – wolą oni wymienić nawierzchnię i aranżację pomieszczenia co kilka lat, a taki czas bez trudu wytrzyma każdy dobry laminat.

Deski podłogowe – 8 najpiękniejszych propozycji!

Czy więc lepiej postawić na panele drewniane i laminowane? To przede wszystkim zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Dlatego też warto przeglądać ofertę desek fornirowanych, drewnianych i laminowanych w naszym sklepie – i poszukać tych idealnych pod każdym względem.