Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie listwy przypodłogowe do gresu będą najlepsze?

Jakie listwy przypodłogowe do gresu będą najlepsze?

Każdy, komu zależy na trwałej i łatwej w utrzymaniu podłodze, bierze pod uwagę wyłożenie jej gresem. Nawierzchnia ta doskonale sprawdza się w łazienkach, kuchniach czy też korytarzach i przedpokojach. Co przy tym jasne, często konieczne jest wykończenie jej przy użyciu odpowiednich listew przypodłogowych. Jakie produkty będą najlepszym rozwiązaniem?

Listwy przypodłogowe – dlaczego są takie ważne?

Temat listew przypodłogowych do gresu zacząć trzeba od stwierdzenia, że nie jest to jedyny sposób wykończenia takiej nawierzchni. Co więcej, jeszcze nie tak dawno połączenia takie należało do rzadkości. Gres do łazienki łączył się w na ogół bezpośrednio z glazurą na ścianach, co sprawiało, że nie było potrzeby ich montażu. Z kolei w innych sytuacjach stosowano cokoliki – czyli opaskę z pociętych płytek o takiej samej funkcji, co listwy. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na inne rozwiązania wykończeniowe. Najczęściej zabieg ten wykonuje się w salonach z aneksem kuchennym, gdzie występują dwa rodzaje nawierzchni – płytki i panele, PCV lub drewno, do których łączenia używane są profile podłogowe. Niektóre osoby stosują też listwy przypodłogowe w korytarzach, samodzielnych kuchniach czy nawet łazienkach. Niezależnie od sytuacji, zawsze pełnią one dwie zasadnicze role. Po pierwsze, poprawiają estetykę wnętrza, zakrywając szczeliny między podłogą a ścianą. Po drugie, chronią dół ściany przed pobrudzeniem i uszkodzeniem, a także zapobiegają dostawaniu się brudu, drobnych śmieci i wody pod posadzkę. Sytuacja w tym przypadku jest więc prosta – jeśli nie decydujemy się na płytki ścienne lub cokolik, to musimy postawić na listwy do gresu.

Jakie listwy przypodłogowe do gresu wybrać?

Odpowiedź na pytanie, jak dobrać listwy przypodłogowe do gresu nie jest trudna. Nie znaczy to jednak, że każdy produkt się sprawdzi, czy to pod względem użytkowym, czy też estetycznym. Dlatego też warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejsza z nich, to oczywiście przeznaczenie pomieszczenia, determinujące rodzaj materiału, z którego powinna być wykonana listwa. W przypadku łazienki czy też kuchni raczej nie powinno się decydować na naturalne drewno, czy też płytę MDF, które są wrażliwe na działanie wody i wilgoć. Dużo lepszym rozwiązaniem będą w takiej sytuacji listwy w PCV czy też aluminium. Co więcej, są one też bardziej odporne na zabrudzenia i łatwiejsze w czyszczeniu. W salonie czy korytarzu sprawdzą się oczywiście także inne rodzaje wykończeń. Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa estetyka, która oczywiście musi być spójna z podłogą i ścianami.

Jak montować listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe do płytek gresowych

Popularność płytek gresowych wpływa oczywiście na dużą liczbę ich producentów i dostępnych wzorów. Dlatego też bardzo trudno jednoznacznie określić, jakie listwy przypodłogowe będą idealne do gresu. Wszystko zależy w tym przypadku od koloru i faktury płytek. Oczywiście nieco łatwiej jest w sytuacji, gdy całe pomieszczenie wyłożone jest płytkami. Wówczas najprostszym rozwiązaniem będzie wybór listew pasujących kolorystycznie do płytek – stawiając jednak na jednolite kolory. Ciekawą opcją do nowoczesnych pomieszczeń może być też zastosowanie listew metalowych wpuszczanych w ścianę, których minimalizm na pewno zwróci na siebie uwagę. Do typowych płytek gresowych nie będą z kolei zbytnio pasować klasyczne profile drewniane czy drewnopodobne, chyba że połączenie takie będzie częścią kompozycji salonu z aneksem kuchennym.

Listwy przypodłogowe do gresu drewnopodobnego

Jak już wspomnieliśmy, w większości sytuacji płytki i listwy drewniane to trudne połączenie. Jednak czasem są one wręcz obowiązkowe. Sytuacja taka ma miejsce, gdy decydujemy się na gres drewnopodobny, który w ostatnich latach zdecydowanie zyskuje na popularności. Co jednak warte podkreślenia, i w tym przypadku nie należy zapominać o kwestii dobrania odpowiednich materiałów. Dlatego też do łazienek czy kuchni z kafelkami udającymi drewno, najlepiej dodać listwy także je udające i wykonane z niewrażliwego na wodę i łatwego do czyszczenia materiału. Listwy przypodłogowe to nie jedyny sposób na wykończenie podłogi z gresu. Prawidłowo dobrane i założone będą jednak zarówno doskonale się prezentować, jak i spełnią ważną funkcję użytkową. Na pewno więc nie należy z nich rezygnować.