Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie hokery do kuchni? 3 podpowiedzi!

Jakie hokery do kuchni? 3 podpowiedzi!

W kuchniach, w których znajduje się barek lub wyspa kuchenna, nie może też zabraknąć hokerów. Dobierając hokery, należy wziąć pod uwagę ich wymiary, konstrukcję oraz design, dzięki czemu wpiszą się one w aranżację kuchni. Oto trzy kluczowe czynniki, które pomogą nam wybrać odpowiednie hokery do kuchni.

1. Wysokość hokera w kuchni

Współczesne systemy kuchenne to nie tylko blaty i szafki, ale także modne wyspy. Mogą one pełnić funkcję zarówno dodatkowej przestrzeni roboczej, jak i miejsca do spożywania posiłków. W tym drugim przypadku niezbędne okazują się hokery do wyspy w kuchni, na których możemy wygodnie usiąść, by wypić poranną kawę, coś zjeść czy po prostu spędzić chwilę na rozmowie z innymi domownikami.

Hokery, zwane również stołkami barowymi, od tradycyjnych krzeseł odróżniają się przede wszystkim wysokością. Powinna ona być dostosowana nie tylko do naszych preferencji, ale i wysokości blatu. Zgodnie z ogólną zasadą, właściwa odległość między siedziskiem a blatem to 20-30 cm. Taka różnica zapewni nam wygodę oraz umożliwi utrzymanie prawidłowej postawy.

Wyspy kuchenne najczęściej mają wysokość 90 cm. Jaki hoker do blatu 90 cm będzie odpowiedni? Najlepszą propozycją są tu hokery kuchenne niskie o wysokości 60 cm. Do blatów i barków o wysokości 110 cm, optymalne będą natomiast modele 80-centymetrowe. Możemy też postawić na uniwersalne rozwiązanie, czyli hoker z regulowaną wysokością siedziska, który pozwoli nam uniknąć problemów z jej prawidłowym dopasowaniem.


2. Hoker w kuchni – jaki model wybrać?

Do wyboru mamy kilka podstawowych modeli hokerów:

  • ⚬ z oparciem lub bez – hoker regulowany z oparciem z reguły zapewnia większy komfort, dlatego warto się na niego zdecydować, jeśli blat, oprócz spożywania posiłków, będzie nam służył także do pracy. Z kolei modele bez oparcia sprawdzą się jako hokery w małej kuchni, które można wsunąć pod blat, gdy są nieużywane;
  • ⚬ z podłokietnikami lub bez – hoker do kuchni zazwyczaj nie musi być wyposażony w podłokietniki. Przydają się one wtedy, gdy spędzamy na nich więcej czasu, ale trzeba dla nich zarezerwować więcej przestrzeni;
  • ⚬ na jednej, trzech lub czterech nogach – pierwsze oryginalnie się prezentują, pozostałe bardziej przypominają tradycyjne krzesła i zwykle łatwiej się odsuwają;
  • ⚬ obrotowe lub nie – hokery kuchenne obrotowe przypadną do gustu osobom, które chcą uniknąć konieczności przesuwania krzesła.

3. Jakie hokery do kuchni? Styl, kolor i materiał

Dobierając taborety hokery kuchenne, pod uwagę musimy wziąć również styl i wystrój wnętrza. Zastanówmy się, jakie meble do kuchni wybraliśmy i które krzesła będą do nich najlepiej pasować. Do kuchni, w których króluje biel, świetnie nadają się hokery kuchenne drewniane, które ocieplą przestrzeń, lub hokery kuchenne białe, kolorystycznie dopasowane do pozostałych mebli. Ciekawie prezentować się będą też kontrastujące z nimi hokery kuchenne czarne lub modele kolorowe, na przykład krzesła zielone.

Hokery kuchenne nowoczesne będą odpowiednie do pomieszczeń zaaranżowanych w tej samej stylistyce. Nowoczesne wnętrza lubią kontrasty, dlatego jeśli w kuchni dominuje biel, dobrym wyborem będzie hoker do kuchni czarny. Minimalistycznie urządzoną przestrzeń możemy także ożywić, stawiając na barwne modele – energetyczne krzesła żółte lub nieco odważniejsze krzesła czerwone. Jeśli natomiast nasza kuchnia cechuje się różnorodnością, całość stonują neutralne krzesła beżowe.

Oprócz koloru bardzo istotnym aspektem jest również materiał wykonania hokerów. Wspomniane już hokery drewniane najlepiej wpiszą się w aranżację skandynawską, rustykalną czy retro, stołki z tworzyw sztucznych lepiej dopełnią nowoczesny wystrój, a eleganckie krzesła z siedziskami obitymi skórą będą pasować do kuchni klasycznych.

Wybierając hokery do kuchni, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich wysokość, rodzaj oraz kolor i design, który ma ogromny wpływ na uzyskany efekt. Pamiętajmy, że równie ważna jest jakość wykonania krzeseł oraz stabilność ich konstrukcji, oraz dostosowanie stołków do naszych potrzeb.