Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaki dywan wybrać - wełniany, akrylowy czy z wiskozy?

Jaki dywan wybrać
– wełniany, akrylowy czy z wiskozy?

Dobór dywanu powinien być podyktowany nie tylko walorami estetycznymi. Bardzo istotne są również aspekty praktyczne, które decydują o funkcjonalności danego modelu. Jaki zalety i wady mają dywany wełniane, akrylowe oraz z wiskozy i który najlepiej wybrać?

Dywan wełniany – naturalny i ekologiczny

Wełna jest materiałem znanym i często stosowanym już od setek lat. Dywany wełniane dawniej były tkane ręcznie, dziś wykorzystuje się do tego też nowoczesne technologie, jednak niemal od zawsze były synonimem wysokiej jakości i luksusu. Istnieją jednak pewne aspekty, których nie należy pomijać, wybierając dywany wełniane – wady i zalety tych produktów.

Wśród największych zalet tego typu dywanów wymienia się ich zdolność do utrzymywania poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu na prawidłowym poziomie. Jeśli jest on zbyt wysoki, wełna absorbuje nadmiar wilgoci. Uwalnia ją natomiast, gdy powietrze staje się za suche. Dywany wełniane mają także doskonałe właściwości termoizolacyjne. Świetnie sprawdzają się więc na chłodnych podłogach, w sypialniach czy pokojach dziecięcych.

Do zalet dywanów wełnianych należy zaliczyć również ich odporność na odkształcenia i obciążenia. Tworzące je naturalne włókna cechują się sprężystością, dzięki czemu dość szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu. Dywany wełniane są też ekologiczne. Idealnie pasują więc do wnętrz skandynawskich, gdzie cenione są naturalne tkaniny – znakomitym wyborem będzie na przykład dywan wełniany szary.

Dywany wełniane występują także w wielu wariantach. W zależności od aranżacji pomieszczenia możemy zdecydować się na dywany nowoczesne wełniane albo dywany tradycyjne wełniane. Nie powinniśmy mieć również problemu z dopasowaniem ich wielkości do metrażu pokoju. Jaki rozmiar dywanu wybrać? Jako że są one dostępne w wielu rozmiarach, możemy wybrać dywan wełniany 200 x 300, większy 300 x 400 czy mniejszy 160 x 230.

A jakie wady mają dywany wełniane? Ich minusem jest z pewnością wyższa cena, choć warto pamiętać, że wynika ona z wysokiej jakości tych produktów. Są one też bardziej wymagające w konserwacji i utrzymaniu w czystości, więc wywabianie plam może być trudniejsze niż w przypadku dywanów z materiałów syntetycznych.


Dywan akrylowy – gdzie się sprawdzi?

Biorąc pod uwagę wygląd i sprężystość runa, dywan akrylowy jest bardzo podobny do modeli wykonanych z owczej wełny. Dywany akrylowe są miłe w dotyku, a ich ciasny splot sprawia, że są także bardzo trwałe oraz odporne na blaknięcie i uszkodzenia mechaniczne. W większości przypadków nadają się nawet do intensywnie eksploatowanych pomieszczeń. Modele te zapewniają także dobrą izolację termiczną, są elektrostatyczne, a przy tym hipoalergiczne i bezpieczne dla zdrowia – dywan akrylowy dla alergika będzie więc doskonałym rozwiązaniem. Dywany z akrylu są również łatwe do utrzymania w czystości.

Zaletą dywanów z akrylu jest też ich różnorodność. Występują one w wielu rozmiarach, kolorach i wzorach, więc bez większego problemu dopasujemy dywan akrylowy do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Możemy postawić zarówno na dywan akrylowy szary, który będzie pięknie prezentował się w skandynawskim lub nowoczesnym wnętrzu, jak i kolorowy, który z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym domownikom.


Dywan z wiskozy – wady i zalety

Włókna wiskozowe powstają w wyniku procesu obróbki celulozy. Dywany z wiskozy nie są więc ani całkowicie sztuczne, ani naturalne. Wśród zalet tego materiału wymienia się między innymi łatwość pochłaniania wilgoci oraz oddychalność. Dywany z wiskozy są także gładkie i przyjemne w dotyku. Na ich korzyść przemawia również fakt, że są dostępne w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych. Możemy zdecydować się na stonowany dywan z wiskozy szary lub model utrzymany w żywych, kontrastujących barwach.

Minusem dywanów z wiskozy może być jednak ich wytrzymałość – zależy ona głównie od jakości wykorzystanych do produkcji włókien. Niektóre będą odporne na odkształcenia, inne mogą być bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Dywany z wiskozy mogą się również elektryzować.

Jaki dywan wybrać do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego? Na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Wszystkie modele dywanów – wełniane, akrylowe i z wiskozy, mają zarówno zalety, jak i wady, dlatego decyzję najlepiej uzależnić od własnych potrzeb i preferencji.


POWIĄZANE PRODUKTY

dywan, 100x140, tradycyjny, retro, niebieski

299,00 zł/szt

Produkt ze zdjęcia