Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaki blat do łazienki wybrać?

Jaki blat do łazienki wybrać?

W odróżnieniu od kuchni blat w łazience nie jest niezbędny. Jego rolę często z powodzeniem spełniają różnego rodzaju szafki czy półki. Mimo to wiele osób decyduje się na jego wykorzystanie w aranżacji, co na pewno jest atrakcyjne wizualnie i użyteczne. Niestety jednak nie każdy blat sprawdzi się w praktyce. Dlatego też w tym tekście podpowiadamy, jak wybrać najlepszy.

Co na blat do łazienki?

Liczba blatów dostępnych w sklepach jest obecnie olbrzymia, a poszczególne produkty różnią się materiałem, wyglądem oraz parametrami użytkowymi. Dlatego też koniecznie trzeba uważać, by podczas zakupu dokonać dobrego wyboru. Wynika to z faktu, że łazienka jest równie wymagającym jak kuchnia. Podstawowe problemy to oczywiście wysoka wilgotność, spore prawdopodobieństwo zachlapania oraz skoki temperatury. Wszystko to sprawia, że blat do łazienki musi być odporny na działanie wody, a do tego też łatwy w czyszczeniu i konserwacji. Dlatego też wiele osób decyduje się na wykonaniu blatów czy też szerokich miejsc odstawczych z wykorzystaniem ciekawych rozwiązań.

Jednym z nich jest chociażby wykorzystanie do tego celu kafelków – płytki ścienne czy rzadziej płytki podłogowe osadzone na stelażu na pewno będą trwałe i estetyczne. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu można je też uzupełnić o listwy dekoracyjne do płytek. Inne ciekawe opcje, to chociażby postawienie na umywalki z blatem, które pozwolą na wygodne odstawienie wszystkich niezbędnych kosmetyków czy przyborów toaletowych, lub też blaty szklane, które wyglądają kapitalnie, jednak są dość drogie, a utrzymanie ich w czystości wymaga ciągłego mycia.

W pewnych sytuacjach w łazience można też umieścić blat z laminatu, jednak w jego przypadku trzeba wiedzieć, że każde uszkodzenie jego powłoki może mieć fatalne konsekwencje. Wszystkie wymienione rozwiązania są jednak dość niszowe. Największą popularnością cieszą się z kolei blaty z kamienia oraz drewna.

Jaki kamień na blat do łazienki?

Mówiąc o blatach kamiennych, z reguły w pierwszej chwili myślimy o produktach z marmuru czy granitu. Materiały te są oczywiście wykorzystywane do tego celu, cechują się doskonałą wytrzymałością i świetnym wyglądem, jednak z racji ceny i trudnej obróbki ich popularność jest niewielka. Dużo większym wzięciem cieszy się tzn. konglomerat, czyli mieszanina kruszywa i żywic epoksydowych. Blaty wykonane z tego budulca są dużo lżejsze od kamiennych, wykazują się także sporą elastycznością, wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Konglomeratowe blaty są też stosunkowo tanie, mogą przybierać dowolny kształt, a producenci nadają im też różne wybarwienie i fakturę. Dzięki temu sprawdzają się one doskonale w każdej łazience. Wracając do blatów z naturalnego kamienia, warto też podkreślić, że niektóre materiały tego typu raczej słabo sprawdzą się w praktyce. Najlepszym przykładem jest tu piaskowiec, który nie dość, że łatwo się wyciera w trakcie użytkowania, to na dodatek szybko nasiąka wodą.

Jakie drewno do łazienki na blat?

Nieco inaczej wygląda sytuacja drewnianych blatów do łazienek. Co prawda i tu niektóre gatunki po prostu będą sprawdzać się słabo, jednak wybór jest całkiem spory. Zdecydowanie najlepiej w łazienkach sprawdzi się drewno egzotyczne – takie jak np. tek, palisander, merbau czy iroko. Wynika to z faktu, że gatunki te rosną w strefie tropikalnej, dzięki czemu naturalnie są bardziej odporne na działanie wody, a także grzybów. Nie znaczy to jednak, że nie możemy wyposażyć się w blat łazienkowy z krajowego drewna. W tym przypadku najlepszymi gatunkami będą dąb, modrzew i jesion. Trzeba przy tym też zauważyć, że każdy drewniany blat potrzebować będzie odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Odwdzięczy się jednak za to ciepłem, różnorodnością wzorów i ponadczasową estetyką.

Jaki blat pod umywalkę?

Blaty do łazienki można montować samodzielnie, jednak bardzo często montuje się do nich też umywalkę. Możliwości w tym przypadku są w zasadzie dwie – ustawienie misy na lub wpuszczenie ich w powierzchnię blatu. O ile pierwsza sytuacja nie rodzi żadnych większych problemów, szczególnie jeśli baterie łazienkowe mamy w ścianie, to w drugim przypadku problemem jest wycięcie odpowiedniego otworu. Niestety, ale w wielu przypadkach jest to kłopotliwe w warunkach domowych, a czasem wręcz niemożliwe – np. dla blatów kamiennych. Dlatego też w takiej sytuacji konieczne jest zamówienie produktów z już wykonanym miejscem osadzenia umywalki. Co nie mniej ważne, powierzchnia boczna otworu także musi być w pełni zabezpieczona przed działaniem wody i w razie potrzeby poddawana konserwacji.

Jaki blat wybrać do łazienki?

Wybór blatu do łazienki nie różni się od poszukiwań innych elementów wyposażenia. Podobnie jak w sytuacji, gdy potrzebne nam są umywalki, wanny, kabiny prysznicowe, meble łazienkowe, zestawy podtynkowe czy inne akcesoria łazienkowe, także i tu zacząć trzeba od pomysłu na wystrój i oczekiwań estetycznych oraz użytkowych. Na ich podstawie wybrać możemy kilka najlepiej pasujących produktów, spośród których wyłonimy zwycięzcę. Oczywiście z racji ceny czy dostępności nie zawsze najbardziej idealna opcja będzie przez nas kupiona. Jednak określenie oczekiwań i podążanie za nimi na pewno uchroni przed zakupem blatu niepasującego do przestrzeni, który będzie źródłem ciągłych frustracji – bo co ważne, jest on na tyle duży i widoczny, że nie da się na niego „nie zwracać uwagi”.

Blaty łazienkowe mogą świetnie sprawdzić się w wielu aranżacjach, są też bardzo użyteczne i przydatne. Dlatego też warto rozważyć ich instalację, pamiętając, że spory ich wybór dostępny jest także w naszym sklepie.

Czytaj także: