Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaka wycieraczka do przedpokoju będzie najlepsza?

Jaka wycieraczka do przedpokoju będzie najlepsza?

Wycieraczka to akcesorium pełniące funkcje zarówno praktyczne, jak i ozdobne. I choć zwykle nie przykładamy zbyt dużej wagi do jej zakupu, znajomość dostępnych możliwości pozwoli nam wybrać model, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Jaka wycieraczka do przedpokoju będzie zatem najlepsza?

Wycieraczki do przedpokoju – funkcjonalność przede wszystkim!

Deszcz, śnieg, błoto, piasek czy kurz – wracając do domu, nieświadomie przynosimy na butach różne zanieczyszczenia. Wycieraczki pomagają nam skutecznie pozbyć się tych zabrudzeń, dzięki czemu nie roznosimy ich po mieszkaniu. Jednak obecnie wycieraczki do przedpokoju są tak różnorodne, że zakup tej odpowiedniej może wydawać się dość skomplikowanym zadaniem. Jakie więc mamy możliwości i na którą opcję najlepiej się zdecydować?

Jaka wycieraczka do przedpokoju?

Jednym z aspektów, na jakie należy zwrócić uwagę, jest to, czy do przedpokoju wchodzimy bezpośrednio z dworu, jak zwykle ma to miejsce w domach wolnostojących, czy pokonujemy jeszcze klatkę schodową – dotyczy to głównie mieszkańców bloków i budynków wielorodzinnych. W pierwszym przypadku skuteczną ochronę przed zabrudzeniami zapewnią nam dwie wycieraczki – zewnętrzna, która zatrzyma śnieg czy błoto, oraz wewnętrzna, która wchłonie nadmiar wody. W drugim przypadku natomiast zwykle wystarczająca okazuje się wewnętrzna wycieraczka na przedpokój zbierająca zanieczyszczenia i wilgoć, które pozostały na butach.

Popularne rodzaje wycieraczek

Zastanawiając się, jaka wycieraczka do przedpokoju będzie optymalnym rozwiązaniem, pod uwagę powinniśmy wziąć też materiał, z jakiego została ona wykonana. Do wyboru mamy przede wszystkim:

  • • wycieraczki gumowe – cieszą się sporą popularnością między innymi z uwagi na niską cenę, a także fakt, że często produkuje się je z materiałów pochodzących z recyklingu. Są przy tym łatwe w czyszczeniu, ale nie wchłaniają wilgoci;
  • wycieraczki podgumowane – wycieraczka do przedpokoju na gumie z wierzchu pokryta jest warstwą materiału lub tworzywa sztucznego, na przykład polipropylenu. W odróżnieniu od zwykłych wycieraczek wykonanych w całości z gumy dobrze pochłaniają one wilgoć;
  • wycieraczki kokosowe – wytwarza się je z naturalnych włókien z łupin orzecha kokosowego. Doskonale pochłaniają wilgoć oraz zatrzymują kurz i brud. Na ich popularność wpływa również duża różnorodność dostępnych wzorów. Kokosowe wycieraczki na przedpokój mogą być zdobione grafikami lub zabawnymi napisami;
  • • wycieraczki bawełniane – wykonany z bawełny dywanik wycieraczka do przedpokoju to świetna propozycja dla osób, które cenią przede wszystkim walory estetyczne. Jednocześnie są one jednak bardzo funkcjonalne, gdyż zazwyczaj można prać je w pralce. Takie chodniki wycieraczki do przedpokoju mogą w składzie zawierać domieszkę włókien syntetycznych.

Wycieraczka do przedpokoju – czym powinna się wyróżniać?

Od materiału, z jakiego została wykonana wycieraczka, w dużym stopniu zależą jej właściwości: szorstkość, chłonność oraz antypoślizgowość. Szorstkość wycieraczki wpływa na to, jak zbiera ona kurz, pyły i inne zanieczyszczenia. Warto, by wycieraczka na buty do przedpokoju była na tyle szorstka, by zatrzymywała one wszelkie zabrudzenia, które mogłyby przyczynić się do zarysowania posadzki. O tym, jaka podłoga cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia, można przeczytać między innymi we wpisie: Jakie panele do kuchni i przedpokoju?

Wycieraczki w przedpokoju powinny też być chłonne. Choć wilgoć w znacznym stopniu zbierze wycieraczka przed drzwiami, wycieraczka do przedpokoju na buty będzie dodatkowo zapobiegać roznoszeniu wilgoci po mieszkaniu. By materiał nie przesiąkał, najlepiej zdecydować się na model na gumowym podkładzie. Będzie on znakomitym wyborem także z punktu widzenia antypoślizgowości – gumowy spód będzie zapobiegać przesuwaniu się wycieraczki podczas jej użytkowania.

Ładne wycieraczki do przedpokoju dopasowane do aranżacji

Bez względu na to, czy interesuje nas duża wycieraczka do przedpokoju, czy mała, podczas jej zakupu warto również zwrócić uwagę na jej design. Nowoczesne wycieraczki do przedpokoju sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w duchu współczesności, a wycieraczka do przedpokoju szara to doskonała propozycja do pomieszczenia w klimacie skandynawskim. Jeśli w przedpokoju znajduje się też chodnik, dobrze, by były one utrzymane w podobnej stylistyce. Więcej o tym, na jaki dywanik się zdecydować, piszemy w artykule: Chodnik do przedpokoju – jaki wybrać?