Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju?

Jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju?

Szafa w przedpokoju to nieodłączny element wyposażenia tego pomieszczenia. Możemy w niej przechowywać nie tylko kurtki, płaszcze czy buty – sprawdzi się ona też jako praktyczny schowek na akcesoria domowe. Jest jednak jedna rzecz, jaką trzeba zrobić, zanim w naszym domu czy mieszkaniu stanie szafa w przedpokoju – wnętrze mebla należy odpowiednio zaprojektować.

Jaka głębokość szafy w przedpokoju?

Kluczowym aspektem, od którego należy rozpocząć planowanie wnętrza szafy do przedpokoju, jest jej głębokość. Warto w tym miejscu podkreślić, że wcale nie musimy dysponować bardzo dużą wnęką – funkcjonalną szafę możemy zaprojektować nawet na jednym metrze kwadratowym. Niemniej zanim zajmiemy się tym, jak najlepiej planować wnętrza szaf do przedpokoju, wróćmy do jej głębokości.

By mebel rzeczywiście okazał się praktyczny, warto, by miał około 55-60 cm głębokości. Szafa do przedpokoju głębokość 50 cm zapewni wygodne przechowywanie zarówno odzieży wierzchniej, jak i innych akcesoriów. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie – szafa do przedpokoju głębokość 40 cm może być równie funkcjonalna. Najważniejsze jest bowiem, jak zaprojektujemy jej wnętrze.

Wnętrze szafy w przedpokoju – drążki i wieszaki

Dobra organizacja szafy w przedpokoju pozwoli na przechowywanie w niej różnego rodzaju odzieży i innych przedmiotów. Na początek warto zaplanować w niej miejsce na rzeczy wiszące – na przykład płaszcze. W tym celu wnętrze szafy do przedpokoju musi być wyposażone w drążek. Wysokość, na jakiej należy go zamontować, najlepiej dopasować do swojego wzrostu oraz długości odzieży. Optymalna wysokość to około 160-170 cm – dzięki temu nawet długie płaszcze się nie pogniotą.

Oprócz tego możemy także zamontować dwa drążki pod sobą lub jeden na niższej wysokości – mogą nam one posłużyć do przechowywania krótszych rzeczy, takich jak kurtki. Jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju w takim przypadku? W zależności od długości odzieży, dobrze, by znajdował się on co najmniej na wysokości 50-60 cm. W miarę możliwości warto jednak zarezerwować trochę więcej miejsca, by uniknąć gniecenia się odzieży.

Jak zrobić półki w szafie?

By szafa wnękowa w przedpokoju jak najlepiej spełniała swą funkcję, w jej projekcie należy uwzględnić również półki i szuflady. Umożliwią one wygodne przechowywanie rozmaitych dodatków – czapek, szalików czy rękawiczek. Z powodzeniem pomieszczą ona też domowe akcesoria, takie jak ręczniki lub pościel. Projektując wnętrze szafy pamiętajmy tylko, by półki miały około 45-50 cm szerokości i zostały zamontowane na wysokości wzroku.

Szuflady z kolei mogą znajdować się w dolnej części szafy. Dla zwiększenia komfortu ich użytkowania, warto zdecydować się na szuflady z cichym domykiem. Świetnym pomysłem będzie także zakup specjalnych wkładów, które będą dzielić przestrzeń i ułatwią utrzymywanie porządku. Na szczycie szafy natomiast można zaplanować wysokie, obszerne półki. Będzie można przechowywać na nich przedmioty, których nie używamy na co dzień – sezonową odzież, walizki czy domowe narzędzia schowane w opisanych pudełkach.

Szafa w przedpokoju – organizacja i porządkowanie przestrzeni

Oprócz właściwego rozmieszczenia drążków, półek czy szuflad ważne jest również to, w jaki sposób będziemy przechowywać wszystkie przedmioty. Jak urządzić szafę w przedpokoju? Doskonałym rozwiązaniem są wszelkie systemy porządkowania przestrzeni, takie jak kartonowe pudełka, plastikowe pojemniki, wiszące organizery czy druciane kosze. Dzięki nim w szafie zawsze będzie panował ład, a jakikolwiek przedmiot znajdziemy szybko i łatwo, bez przeglądania całej zawartości.

Jaka szafa do przedpokoju?

Zastanawiając się, jak zaprojektować szafę w przedpokoju, pod uwagę należy wziąć też design szafy – warto zdecydować się na taki model, który będzie wpisywał się w styl, w jakim zostało zaaranżowane pomieszczenie. Szafy przesuwne są jednak dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego znalezienie tego odpowiedniego nie powinno stanowić problemu. Uniwersalnym rozwiązaniem są szare lub białe szafy, które pasują do wielu wnętrz. Dużą popularnością cieszą się także szafy w odcieniach drewna – zarówno jasnego dębu sonoma czy buku, jak i nieco ciemniejszej olchy lub orzecha.