Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Jak zamontować zestaw podtynkowy?

Jak zamontować zestaw podtynkowy?

Bez wątpienia systemy podtynkowe to atrakcyjne i estetyczne rozwiązania do łazienek, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Aby jednak były one w pełni użyteczne, konieczne jest ich odpowiednie zamontowanie. Jak zrobić to dobrze?


Stelaże podtynkowe – czy to w ogóle się opłaca?

Popularność zestawów podtynkowych bynajmniej nie wynika tylko z reklamy czy mody. Wynika ona przede wszystkim z szeregu ich zalet względem tradycyjnych wolnostojących kompaktów. Najważniejsze z nich, to:

 • Estetyka – w przypadku zestawów podtynkowych wszystkie rury, wężyki oraz spłuczka są schowane w ścianie. Na zewnątrz widoczna jest jedynie miska klozetowa i panel z przyciskami do spłukiwania, co tworzy efekt nowoczesności.
 • Higiena – wspomniane ukrycie instalacji sprawia, że nie trzeba ich czyścić, co z reguły wiąże się z poważnymi problemami. Dodatkowo też mycie podłogi pod podwieszanymi zestawami jest dużo prostsze.
 • Lepsze wykorzystanie przestrzeni – podwieszane WC zajmuje mniej miejsca, a brak mocowania do podłogi optycznie powiększa pomieszczenie.

WC na stelażu podtynkowym jest więc bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem – i to zarówno do nowobudowanych łazienek, jak i tych istniejących, które przechodzą gruntowny remont.

Zestaw podtynkowy – o czym pamiętać przed montażem?

Mówiąc o instalacji zestawów podwieszanych na stelażu, koniecznie trzeba zacząć od kilku informacji ogólnych, które zdecydowanie ułatwią późniejszą pracę. Przede wszystkim warto pamiętać o wybraniu produktu dobrej jakości, który powinien być trwalszy. Jest to w tym przypadku ważne o tyle, że późniejsza wymiana takiego rozwiązania wymaga dużo poważniejszego remontu. Drugim ważnym problemem jest zwrócenie uwagi na miejsce montażu. Zestawy podtynkowe z założenia służą do zabudowy, której charakter warto wcześniej przemyśleć – by uzyskać odpowiedni efekt wizualny. Problemem może okazać się też jakość ściany i posadzki, do której montowany ma być stelaż. W przypadku starszych budynków czy też takich po wielokrotnych przebudowach zdarza się, że nie będą one w stanie wytrzymać obciążenia – choć na szczęście sytuacje takie nie są częste.

Jak zamontować zestaw podtynkowy?

Jeśli jednak miejsce do montażu jest dobre, a stelaż z miską kupiony, to można przystąpić do dzieła. Jak zamontować stelaż podtynkowy krok po kroku?

 • Pierwszym etapem instalacji powinno być oczywiście dokładne zapoznanie się z instrukcją i przygotowanie miejsca montażu.
 • Drugi etap to przytwierdzenie ramy do ściany i podłogi. Warto przy tym pamiętać o odpowiednim zdystansowaniu konstrukcji oraz wybraniu wysokości, na której umieszczona będzie miska. Wykonuje się to za pomocą wysuwanych wsporników.
 • Trzeci etap polega na wykonaniu całej wewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej i wyprowadzenie jej pod miskę oraz połączenie ze spłuczką
 • Czwarty etap to obudowanie stelaża konstrukcją z płyty gipsowo-kartonowej lub innego materiału. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że muszą być one odporne na wilgoć. Jeśli jest to w planie, na gotową konstrukcję należy położyć płytki – pamiętając o miejscu na spłuczkę i śruby montażowe. Warto też pomyśleć o osobnym okienku inspekcyjnym.
 • Piąty etap, to zamontowanie miski sedesowej do stelażu przy użyciu dedykowanych śrub i łączeń.
 • Ostatni, szósty etap to wykończenie i uszczelnienie łączenia między miską, a ścianą.

Jakie są najczęstsze błędy podczas montażu zestawu podtynkowego?

Ogólnie rzecz biorąc, montaż systemów podtynkowych nie jest szczególnie skomplikowany, choć dla osób kompletnie nieobeznanych z takimi pracami może być problemem. Dlatego też przed rozpoczęciem instalacji zawsze dobrze jest dokładnie zapoznać z wytycznymi producenta oraz poradami praktycznymi. Podejście do tematu „na żywioł” może niestety skutkować poważnymi problemami jak np.

 • Uginaniem się konstrukcji czy w skrajnych przypadkach oderwaniem jej od ściany. Przyczyną może być niewłaściwe przytwierdzenie stelażu, zbyt mała wytrzymałość ściany czy podłogi lub też zastosowanie słabych płyt do obudowy.
 • Problemami z instalacją wodno-kanalizacyjną. Mogą one wynikać z użycia słabej jakości materiałów, czy też ich nieprawidłowego montażu.
 • Kłopotami użytkowymi. Najczęstszym problemem jest umieszczenie miski na złej wysokości lub też zła instalacja systemu spłukiwania, co może prowadzić do jej niewłaściwego działania.

Uniknięcie tych problemów nie jest jednak trudne, zawsze też można po prostu poprosić o pomoc odpowiednich fachowców. Mądrym rozwiązaniem będzie też postawienie na dobry zestaw podtynkowy z naszego sklepu Komfort.pl. Wszystkie oferowane przez nas produkty charakteryzują się niezawodnością, dobrym wykonaniem i prostym montażem. Zapraszamy!