Jaki jest najprostszy sposób na rozwiązanie problemu zarysowań stołu? Wiele osób pewnie podpowie, że wybranie takiego produktu, który będzie jak najbardziej wytrzymały. W praktyce jednak nie jest to wcale tak oczywiste. Przede wszystkim faktycznie nieprzeciętnie wysoką odporność posiadają stoły z kamienia czy konglomeratu, jednak są one bardzo ciężkie, drogie i podatne na zaplamienie czy też wycieranie. Stosunkowo trudne do zarysowania są też stoły szklane, jednak nawet wzmocnione szkło popęka w przypadku silniejszych uderzeń. Na stołach metalowych z kolei bardzo szybko powstają drobne ryski, które psują efekt estetyczny.
Oznacza to, że na placu boju pozostają stoły drewniane oraz wykonane z płyty. Mimo że są one bardzo do siebie podobne z wyglądu, to jednak dość mocno się od siebie różnią. Ogólnie rzecz biorąc, płyta z okleiną jest mniej podatna na zarysowania, niż drewno. Jednak z drugiej strony, naturalny materiał można dość łatwo poddać szlifowaniu i renowacji. Z kolei nacięta, wytarta czy wyłupana płyta jest w zasadzie nienaprawialna i co gorsza – bardzo wrażliwa na działanie wody. Niezależnie więc, czy kupimy stoły okrągłe, stoły prostokątne czy stoły rozkładane z drewna, płyty, kamienia czy dowolnego innego materiału – problem rys i drobnych uszkodzeń zawsze będzie występował.
Stoły i krzesła do salonu - jak wybrać najlepsze?
Jedynym sposobem na utrzymanie stołu w dobrym stanie jest wiec po prostu dbanie o jego stan. Dlatego też warto wiedzieć, jakie działania najczęściej prowadzą do pojawienia się uszkodzeń. Są to przede wszystkim:
Co przy tym jednak najważniejsze, z reguły zarysowania, plamy czy inne uszkodzenia stołów wynikają z codziennego użytkowania. Wynika to z jego natężenia oraz paradoksalnie mniejszej uwagi. Większość osób mając wykonać na stole jakieś nietypowe zadanie, które może poskutkować jego uszkodzeniem, dba, by odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię. Z kolei podczas codziennych posiłków czy gotowania, przykłada się do zabezpieczenia stołu mniejszą uwagę. Tymczasem wielokrotne przesuwanie talerzy, podstawków czy chociażby ustawianie mokrych kubków może bardzo szybko uszkodzić okleinę, drewno czy też inne materiały. Jak więc chronić stoły?
Wybieramy stół do jadalni!
Na całe szczęście sposobów na zabezpieczenie stołów przed uszkodzeniami jest całkiem sporo. Różna jest jednak ich skuteczność i estetyka. Jakie rozwiązania są najbardziej popularne?
Czarny stół - jakie krzesła będą do niego pasować?
Jak więc widać, sposobów na ochronę stołów kwadratowych, stołów nierozkładanych i wszelakich innych jest kilka. Siłą rzeczy posiadają one jednak różną charakterystykę. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest wyposażyć się w je wszystkie – i korzystać z nich w miarę potrzeb. Duże znaczenie przy tym mają też pozytywne nawyki, czyli pamiętanie, by zawsze umieszczać przedmioty na podkładkach i nigdy nie ciąć czegokolwiek bezpośrednio na blacie stołu.
Dekoracje na stół na co dzień