Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak urządzić wąski salon?


Jak urządzić wąski salon?

Długi i wąski salon – aranżacja takiej przestrzeni to prawdziwe wyzwanie. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym optycznie skrócisz i poszerzysz wnętrze. Tajemnica tkwi w doborze odpowiednich kolorów, wzorów, mebli i dodatków. Podpowiadamy, jak urządzić wąski salon!

Aranżacja wąskiego salonu – jakie kolory i wzory wybrać?

Aranżację wąskiego salonu najlepiej rozpocząć od doboru koloru ścian. Dobrze znanym, a zarazem najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jest pomalowanie krótszych ścian na nieco ciemniejszy kolor, co pozwoli wizualnie zbliżyć je do siebie. Jeśli nie boisz się mocnych akcentów, krótsze ściany możesz też pokryć rzucającym się w oczy, wyrazistym odcieniem. W obu przypadkach długie ściany powinny pozostać jasne. Doskonale sprawdza się tu ponadczasowa biel, która sprawi, że nawet wąski salon w bloku będzie wyglądał na szerszy i bardziej przestronny.

Wąski pokój dzienny polubi także pasy. Zasada jest podobna jak w przypadku ubrań – w zależności od tego, jak je wykorzystasz, optycznie poszerzą lub zwężą pomieszczenie. Poziome pasy na krótkiej ścianie zmienią proporcje wnętrza i odsuną ściany od siebie. Z kolei pionowe pasy na dłuższych ścianach pomogą zmienić perspektywę. Pomieszczenie będzie wydawać się wyższe, a odległości – sprawiać wrażenie krótszych.

Jak urządzić wąski pokój dzienny? Dobieramy podłogę!

Efekt wizualnego powiększenia wnętrza pozwoli Ci również osiągnąć odpowiednio dobrana podłoga. Co zrobić, by mały, wąski salon wyglądał na przestronniejszy? Świetną propozycją jest deska Kahrs w jasnym czy wręcz chłodnym odcieniu drewna. To rozwiązanie przypadnie też do gustu miłośnikom minimalizmu w skandynawskim lub nowoczesnym stylu. Ciekawie prezentować się będą także deski z lekkim połyskiem, które będą odbijać światło wpadające przez okno.

Jeśli masz wąski salon z kuchnią, najlepiej, by na całej powierzchni znajdowała się jednolita podłoga – deska Barlinek w jasnym odcieniu drewna to prosty sposób na uzyskanie wrażenia przestronności. Jednak istotnym aspektem jest nie tylko kolor czy wzór desek. Znaczenie ma również ich wielkość i kierunek, w którym zostaną położone – na przykład dłuższa deska Lareco pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie. W jaki sposób natomiast należy ułożyć podłogę? W pokoju dziennym z jednym oknem deski należy układać prostopadle do niego. Wąski salon będzie też wydawał się bardziej przestronny, jeśli położysz deski wzdłuż dłuższej ściany.

Meble do wąskiego pokoju – jakie najlepiej się sprawdzą?

Istnieje jeszcze jedno pytanie, jakie zapewne zadajesz sobie, jeśli masz wąski, mały salon – jakie meble wybrać? Dobierając wyposażenie do takiego pokoju dziennego, najlepiej kierować się jedną zasadą: im mniej, tym lepiej. Jeżeli Twój salon ma pełnić wyłącznie funkcję wypoczynkową, wystarczający okaże się komplet wypoczynkowy o lekkiej konstrukcji, inspirowany skandynawskim wzornictwem. Jeśli w pokoju muszą pojawić się większe gabarytowo meble, jak szafy przesuwne czy regały na książki, najlepiej postaw je tuż przy drzwiach. Unikaj natomiast stawiania ich wzdłuż długich ścian – w ten sposób pogłębisz efekt tunelu.

Masz wąski salon z jadalnią? W przypadku wnętrz wielofunkcyjnych doskonale sprawdzają się praktyczne strefy – zarówno geometryczne, jak i nieregularne. Śmiało możesz zastawić nawet środek pomieszczenia – ustawiony w centralnym punkcie stół, a wokół niego wpisujące się w aranżację krzesła żółte, krzesła czerwone czy krzesła zielone stworzą wrażenie ustawności i celowości. Do wyodrębnienia poszczególnych stref posłuży Ci modny dywan czy chodnik 80 cm o jednolitej barwie lub zdobiony ciekawym wzorem.

Jak urządzić wąski salon? Dodatkowe wskazówki

Bardzo ważnym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas aranżacji salonu, jest także oświetlenie. Jak prawidłowo oświetlić salon – zwłaszcza ten długi i wąski? Jeśli Twój pokój dzienny ma, często spotykany w blokach, rozkład z jednym oknem zlokalizowanym na krótszej ścianie, na jego przeciwległym boku zapewne jest zauważalnie ciemniej.

Oprócz oświetlenia głównego, którego rolę doskonale odegrają lampy sufitowe, plafony, zadbaj więc o dodatkowe źródła światła – lampy podłogowe, stołowe czy kinkiety. Nowe, zapewniające odpowiednią ilość światła lampy to świetna propozycja również dla osób, które zastanawiają się, jak odnowić salon niskim kosztem.