Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak układać panele w wąskim korytarzu?


Jak układać panele w wąskim korytarzu?

Urządzanie przedpokoju to zawsze spore wyzwanie. Wynika to z faktu, że często ten element domu czy mieszkania jest niewielki, ciemny czy też nieregularny, a jednocześnie musi być użyteczny i elegancki – bo rzuca się w oczy jako pierwszy. Dlatego też warto wiedzieć, jak poradzić sobie z podłogą w wąskim korytarzu. Zapraszamy do lektury!

Jaka podłoga w korytarzu?

Przedpokoje i korytarze zawsze sprawiają problemy – także w kwestii wyboru odpowiedniego rodzaju podłogi. Wynika to z ich charakterystyki. Pomieszczenia takie są dość intensywnie użytkowane i narażone na działanie czynników atmosferycznych – przede wszystkim wody oraz dużych wahań temperatury. Dodatkowo położonym tam nawierzchniom nie sprzyja brud czy błoto – zimą często zawierające sporą domieszkę soli służącej do posypywania chodników.

Wymagania odnośnie wytrzymałości podłóg w przedpokoju są więc spore, dlatego też wiele osób decyduje się na położenie płytek. Te są oczywiście bardzo wytrzymałe, niewrażliwe na wodę i łatwe w czyszczeniu. Z drugiej jednak strony podłoga taka jest zimna i w przypadku małych otwartych przedpokojów problemem może być estetyczne przejście między różnymi nawierzchniami. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na inne rozwiązania, takie jak właśnie panele. Czy jednak sprawdzą się one w praktyce?

Jakie panele do kuchni i przedpokoju? 6 propozycji!

Jakie panele do przedpokoju?

Stawiając na panele klasyczne laminowane na podłodze w korytarzu, już na wstępie ryzykujemy – w końcu przecież wysoka wilgotność czy kontakt z wodą to czynniki, które mogą szybko zniszczyć strukturę takiej podłogi. Dlatego też warto wiedzieć, że typowe panele podłogowe do salonu czy panele podłogowe do sypialni nie sprawdzą się w takiej sytuacji. Dużo lepszą opcją będą panele podłogowe do kuchni lub panele podłogowe do łazienki. Są one z założenia bardziej wytrzymałe i lepiej zabezpieczone przed działaniem wody. Co warte podkreślenia, obecnie coraz częściej można spotkać też dedykowane panele podłogowe na korytarz. W tym miejscu nie można też nie wspomnieć o panelach winylowych – więcej przeczytasz tutaj: Panele LVT - co to takiego? – których popularność szybko rośnie, a ich ważną cechą jest doskonała odporność na wilgoć i wodę.

Jakie panele do salonu?

Jak układać panele w wąskim korytarzu?

Jak więc zabrać się za montowanie paneli w wąskim korytarzu czy przedpokoju? Przede wszystkim zacząć trzeba od odpowiedniego przygotowania podłoża – może być to wylewka betonowa, ale też np. stare płytki czy inna stabilna powierzchnia. Drugim krokiem jest przygotowanie folii paroizolacyjnej i podkładów, które są niezbędne dla wygłuszenia i prawidłowego ułożenia nawierzchni. Trzeci krok w wielu przypadkach jest kluczowy – jest to ustalenie kierunku układania paneli. W zasadzie mamy tu dwie możliwości:

  • 1. Korytarz długi i wąski z drzwiami na krótkiej ścianie – wówczas najlepiej ułożyć deski prostopadle do ściany, by optycznie poszerzyć pomieszczenie.
  • 2. Korytarz wąski z drzwiami na długiej ścianie – wówczas lepszą opcją będzie ułożenie paneli prostopadle do drzwi. Dzięki temu przestrzeń widoczna w chwili wejścia wydłuży nam się, a reszta korytarza ulegnie skróceniu.

W przypadku wąskiego korytarza nie warto zbytnio przejmować się światłem. Z reguły nie ma w takich pomieszczeniach większego okna, które mogłoby mieć większe znaczenie. Po położeniu paneli w korytarzu trzeba też oczywiście zadbać o ich odpowiednie wykończenie przy użyciu listew z PCV lub innego tworzywa. Warto w tym przypadku wybrać rozwiązania o prostym kształcie, które będą łatwiejsze w czyszczeniu.

Jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki?

Układanie paneli w wąskim korytarzu w zasadzie nie różni się od montażu w innych pomieszczeniach. Kluczową kwestią w tym przypadku jest jednak położenie ich tak, by optycznie poszerzały one pomieszczenie. A jeśli szukasz rozwiązań do swojego domu, to serdecznie polecamy zakupy w naszym sklepie – znajdziesz w nim mnóstwo produktów – jak np.: panele laminowane i LVT, szerokie panele podłogowe, wąskie panele podłogowe, panele rozmiar XXL czy panele w jodełkę. Co przy tym nie mniej ważne, sprzedawane przez nas podłogi cechuje też wysoka jakość, dlatego też w ofercie mamy chociażby panele Quick Step czy innych dobrych producentów.

Jakie panele wybrać? Poradnik KOMFORTU