Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Jak odnowić stół z okleiny?

Jak odnowić stół z okleiny?

Wszystkie rodzaje mebli prędzej czy później stracą swój blask. Dotyczy to nawet tych najbardziej wytrzymałych produktów z wysokiej jakości tworzyw sztucznych czy kamienia. Dużo szybciej starzeją się stoły z płyty pokrytej okleiną. Mimo to są one chętnie wybierane, z racji ich niskiej ceny oraz estetyki. Meble tego typu mogą zostać pokryte okleiną o dowolnej fakturze i barwie. A czy da się je skutecznie odnowić? Sprawdźmy!

Renowacja stołu z okleiny – czy to w ogóle możliwe?

Stoły wykończone okleiną bardzo często zestawiane są z meblami wykonanymi z drewna. Wynika to z ich zbliżonych parametrów i faktu, że niezwykle często okleiny mają imitować właśnie ten materiał. Co warte podkreślenia, jedną z najczęściej podkreślanych zalet drewnianych stołów jest możliwość ich dość łatwej i skutecznej renowacji. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z tekstu: Jak odnowić drewniany stół?. W przypadku produktów z płyty, przywrócenie ich do pierwotnego stanu może sprawić nieco więcej trudności. Jest to jednak możliwe, a sam proces można uznać za zbliżony do renowacji stołów z forniru – Jak odnowić stół fornirowany?. Osobną kwestią jest oczywiście opłacalność samej renowacji. Wbrew pozorom jest ona całkiem spora, gdyż duże stoły okrągłe, stoły prostokątne czy stoły rozkładane wcale nie są tanie. Postawienie na odnowienie mebli jest też na pewno korzystne z punktu widzenia ekologii. Ogólnie więc zawsze warto rozważyć takie rozwiązanie – chyba że odnowienie stołu jest już po prostu niemożliwe.

Jak odnowić stół lakierowany?

Renowacja blatu stołu z okleiny – kiedy jest konieczna?

Zasadnicze znaczenie dla celowości i opłacalności renowacji stołu z okleiny ma stopień i charakter uszkodzeń. Co warte podkreślenia, odnowienie jest niemożliwe w kilku sytuacjach. Pierwszą z nich jest przypadek, gdy płyta, z której wykonano mebel uległa napęcznieniu i rozeschnięciu się, co na ogół jest efektem kontaktu z wodą lub wilgocią. Naprawa jest też niecelowa gdy uszkodzenia mechaniczne blatu wymagają uzupełnienia dużych elementów, gdyż jest to trudne i w praktyce niezbyt opłacalne. Najczęściej renowację omawianej kategorii stołów wykonuje się, gdy ich okleina ulegnie bardzo poważnym zabrudzeniom, wytarciom lub zostanie naruszona jej ciągłość. Co przy tym warte podkreślenia, ta ostatnia sytuacja jest bardzo groźna, gdyż może prowadzić do dostania się wilgoci czy wody do wnętrza płyty i jej zniszczenia. Dlatego też jest ona najważniejszą przesłanką do szybkiej i gruntownej renowacji. W pozostałych przypadkach czasem można wesprzeć się półśrodkami – czyli użyciem farb czy korektorów, które pozwolą na choć częściowe ukrycie niedoskonałości.

Jak zabezpieczyć stół przed zarysowaniem?

Jak odnowić blat stołu z okleiny?

Jak już wspomnieliśmy, stoły kwadratowe, okrągłe, stoły nierozkładane i składane, duże i małe pokryte okleiną można poddać renowacji w różnym zakresie. Stosunkowo rzadko wykonuje się ją w pełni, choć z drugiej strony daje to najlepszy efekt. Sam proces w tym przypadku jest niestety dość pracochłonny i wymagający precyzji, jednak nieszczególnie trudny. Można go podzielić na 4 kroki:

 • 1. Zdarcie całej starej okleiny przy użyciu niewielkiego dłuta i nożyka.
 • 2. Uzupełnienie ewentualnych niewielkich ubytków.
 • 3. Wyrównanie całej powierzchni.
 • 4. Przyklejenie nowej warstwy okleiny.

Stoły i krzesła do salonu - jak wybrać najlepsze?

Malowanie stołu z okleiny – czy można je wykonać?

Jak nie trudno przypuszczać, gruntowna renowacja stołu z okleiną jest także dość kosztowna. Dlatego w przypadku niewielkich uszkodzeń warto czasem wykonać malowanie stołu z okleiną. Jest ono możliwe w sytuacji, gdy ciągłość laminatu nie jest poważnie naruszona. Co przy tym jednak kluczowe, sam proces odświeżenia nie polega tylko na malowaniu. I w tym przypadku prace wykonuje się w kilku etapach:

 • 1. Staranne umycie i odtłuszczenie mebla przy użyciu delikatnych detergentów.
 • 2. Uzupełnienie ewentualnych ubytków i rys.
 • 3. Zmatowienie całej powierzchni okleiny przy użyciu bardzo drobnego papieru ściernego – 240-300.
 • 4. Pomalowanie farbą podkładową – o ile jest to wymagane.
 • 5. Malowanie farbą wykończeniową.
 • 6. Ewentualne lakierowanie.

Co warte dodania, samo malowanie musi być wykonane przy użyciu dobrej farby, która będzie dobrze trzymać się stosunkowo śliskiego podłoża. Dlatego też w niektórych przypadkach konieczne jest dodatkowe gruntowanie. Lakierowanie pozwala z kolei na odpowiednie zabezpieczenie nowego „koloru” przed zabrudzeniem i wycieraniem.

Stoły drewniane naturalne

Bez wątpienia odnowienie stołu z płyty wiórowej pokrytej okleiną jest możliwe. W większości przypadków najlepszym sposobem na renowację będzie po prostu pomalowanie powierzchni na wybrany kolor. Gruntowne naprawy są niestety dużo droższe i mniej opłacalne – choć z drugiej strony, dają doskonały i trwały efekt. A co zrobić, gdy nasz mebel nie nadaje się już do niczego? Wtedy najlepiej sprawdzić, jakie stoły są dostępne w naszym sklepie!

Wybieramy stół do jadalni!