Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Jak odnowić drewniany stół?

Jak odnowić drewniany stół?

Stoły z drewna są jedną z najpopularniejszych opcji w domach i mieszkaniach na całym świecie. Wynika to oczywiście z ich niezaprzeczalnych zalet. Stoły drewniane są eleganckie, wytrzymałe, stosunkowo lekkie i niezbyt drogie. Jednak jak każdy mebel, także i one ulegają zużyciu. Jak je odnowić?

Renowacja stołu drewnianego – czy to się opłaca?

Stary i zniszczony stół drewniany może mieć sporą wartość sentymentalną, ale na pewno nie będzie ozdobą żadnego pomieszczenia. Niestety też los taki czeka każdy mebel z tego materiału, nawet najlepiej zabezpieczony i regularnie konserwowany. Jednak drewno, choć podatne na działanie czynników zewnętrznych i nie tak trwałe jak tworzywa sztuczne, ma jedną zasadniczą zaletę – nadaje się do renowacji. Czy jednak takowa się opłaca? To oczywiście zależy od sytuacji i danego mebla. Najtańsze stoły drewniane okrągłe, stoły nierozkładane czy stoły kwadratowe dla czterech osób kosztują poniżej 300 złotych i często wykonane są z najtańszego drewna. Sprawia to, że sens ich renowacji jest dość wątpliwy, choć z punktu widzenia ekologii – uzasadniony. Inaczej wygląda sytuacja droższych stołów prostokątnych czy stołów rozkładanych na wiele osób, szczególnie wykonanych z dobrej jakości materiału. Ich koszt jest wielokrotnie większy, a cena renowacji nie zwiększa się w tym przypadku znacząco. Takie stoły z całą pewnością warto odnawiać, gdyż jest to zarówno opłacalne, jak i po prostu rozsądne.

Wybieramy stół do jadalni!

Jak odnowić drewniany stół – ogólne informacje

Temat odnawiania stołów drewnianych trzeba zacząć od kilku kwestii ogólnych, które mają zasadniczy wpływ na podejmowane działania. Są to:

 • • Konstrukcja – stoły z litego drewna są inaczej odnawiane niż te fornirowane. Jak odnowić stół fornirowany?
 • • Stopień uszkodzenia powierzchni – jeśli naruszona jest tylko warstwa lakieru, to wystarczy go pomalować od nowa. Jak odnowić stół lakierowany?
 • • Stopień naruszenia struktury drewna – pojawienie się grzybów, pleśni czy też korników może wymagać zastosowania dodatkowych preparatów, a nawet usunięcia fragmentu konstrukcji.
 • • Charakter stołu – bogato zdobione stoły z drogich gatunków drewna będą wymagać bardziej skomplikowanych zabiegów, niż prostsze meble.

Wszystkie powyższe czynniki będą decydować o stopniu trudności renowacji, niezbędnych narzędziach i materiałach. Co przy tym warte podkreślenia, proste odnowienie, polegające na zdarciu brudnej czy uszkodzonej warstwy wierzchniej lakieru i drewna oraz pokryciu jej nową powłoką może być wykonane przez prawie każdego, kto ma trochę wolnego czasu i chęci. Z kolei skomplikowane odnowienie starych i mocno zniszczonych mebli lepiej powierzyć specjalistom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz specjalistyczne narzędzi i środki. Wbrew pozorom, rozwiązanie takie może się okazać także tańsze, gdyż materiały niezbędne do takiej renowacji mogą kosztować naprawdę dużo.

Stoły drewniane naturalne

Odnawianie drewnianego stołu – krok po kroku

Sam proces renowacji starego stołu z drewna podzielić można na kilka etapów. Jak już jednak wspomnieliśmy, szczegółowy przebieg prac będzie zawsze zależał od konkretnej sytuacji. Ogólnie rzecz biorąc, zawsze trzeba wykonać następujące prace:

 • 1. Określenie stanu mebla – koniecznie trzeba się mu dokładnie przyjrzeć pod kątem małych i dużych uszkodzeń, braków czy pojawienia się korników, czy grzybów.
 • 2. Usunięcie elementów nienadających się do renowacji – spróchniałych, połamanych itp.
 • 3. Przygotowanie uzupełnień całych elementów – np., złamanej nogi czy elementu ozdobnego, należy zadbać, by wykonano je z tego samego gatunku drewna o podobnym odcieniu i usłojeniu.
 • 4. Zeszlifowanie wierzchniej warstwy stołu – lakieru oraz w razie konieczności cienkiej warstwy drewna – na tyle, by usunąć odbarwienia i niewielkie rysy.
 • 5. Odpylenie i odtłuszczenie całości stołu – należy zachować przy tym dokładność oraz ewentualnie działania te powtórzyć bezpośrednio przed malowaniem.
 • 6. Uzupełnienie ubytków drewna – można je wykonać poprzez wklejenie całych kawałków lub też użycie specjalnych preparatów.
 • 7. Dokładne oszlifowanie ewentualnych naddatków materiału.
 • 8. Pomalowanie stołu – można je wykonać przy użyciu lakierów, farb, bejcy czy też specjalnego oleju.

Stoły i krzesła do salonu – jak wybrać najlepsze?

Renowacja stołu to bardzo często długi i żmudny proces. Jednak jeśli zostanie ona przeprowadzona prawidłowo, to pozwoli na uzyskanie pięknego stołu, który będzie mógł służyć jeszcze przez wiele lat. Czasem jednak stan mebla jest na tyle zły, że nie nadaje się on do odnowienia. Nie każdy ma też czas czy warunki na przeprowadzenie takiej renowacji. Wówczas koniecznie trzeba sprawdzić, jakie stoły można aktualnie kupić w naszym sklepie.

Czarny stół - jakie krzesła będą do niego pasować?