Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak oddzielić salon od sypialni?

Jak oddzielić salon od sypialni?

Choć salon i sypialnia to pomieszczenia pełniące zupełnie różne funkcje, niekiedy konieczne jest ich połączenie w jednym wnętrzu. By przestrzeń pozostała funkcjonalna i harmonijna, warto rozważyć choćby symboliczne oddzielenie sypialni od salonu. Podpowiadamy, jak przedzielić salon od sypialni, umiejętnie wyznaczając w pokoju część dzienną i nocną.

Jak pogodzić salon z sypialnią?

Sypialnia w salonie to rozwiązanie najczęściej spotykane w kawalerkach i małych mieszkaniach. Wiele osób, dla których pokój dzienny stanowi jednocześnie strefę nocną, decyduje się na zakup rozkładanej sofy. W ciągu dnia pełni ona funkcję wypoczynkową, natomiast wieczorem można ją łatwo zamienić w łóżko. Nie jest to jednak jedyna opcja – możliwe jest bowiem wydzielenie sypialni w salonie i postawienie w niej tradycyjnego łóżka.

Dlaczego warto to zrobić? Przede wszystkim dobrze dobrane łóżko jest wygodniejsze od rozkładanej kanapy, co znacznie poprawia komfort snu. Ponadto oddzielenie salonu od sypialni ma wymiar zarówno praktyczny, jak i symboliczny. W pokoju dziennym spędzamy czas w ciągu dnia czy przyjmujemy gości, natomiast sypialnia to przestrzeń prywatna, w której szukamy ukojenia po intensywnie spędzonym dniu. Co prawda sypialnia i salon w jednym to spore aranżacyjne wyzwanie, ale istnieje kilka sprawdzonych sposobów na umiejętne pogodzenie obu funkcji w jednym pomieszczeniu.

Jak oddzielić sypialnię od salonu? Drzwi przesuwne

Jednym z pomysłów na wydzielenie sypialni w salonie jest montaż drzwi przesuwnych. To świetna propozycja zwłaszcza dla osób, które część nocną mają zaaranżowaną we wnęce lub za niepełną ścianką działową. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że drzwi przesuwne można w każdej chwili całkowicie otworzyć lub zamknąć. Gdy jesteśmy sami, można pozostawić je rozsunięte, a w razie wizyty gości – zasunąć. To się nazywa ukryta sypialnia w salonie!

Jak wydzielić sypialnię z salonu? Efektowne kotary

Innym sposobem na to, jak oddzielić salon od sypialni, jest montaż kotary. To warty rozważenia wariant przede wszystkim dla tych, którzy chcą sypialnio-salon urządzić szybko i możliwie niskim nakładem finansowym. Kotarę zawiesza się na karniszu, zyskując w ten sposób ruchomą ściankę działową, osłaniającą strefę nocną z jednej, dwóch lub nawet trzech stron. Kotara może przy tym stanowić ciekawy element dekoracyjny – jeśli dobierzemy do niej pasujące tekstylia dekoracyjne, na przykład zasłony czy poduszki, stworzymy efektowną, spójną i estetyczną kompozycję.

Czym oddzielić sypialnię od salonu? Ścianka działowa

Jeśli zależy nam na wyraźnym i trwałym oddzieleniu salonu od sypialni, pod uwagę powinniśmy wziąć postawienie ścianki działowej. Z czego ją wykonać? Ścianka działowa przy sypialni w salonie nie musi być murowana – w tej roli dobrze sprawdzą się też te z płyt gipsowo-kartonowych. Ich zaletą jest fakt, że można je stawiać właściwie w dowolnym miejscu i czasie, a po wykończeniu do złudzenia przypominają tradycyjne ściany murowane.

Sypialnia w pokoju dziennym może także zostać wydzielona za pomocą ażurowych lub przeszklonych konstrukcji wykonywanych na wymiar. Do stworzenia ażurowej ścianki działowej można wykorzystać drewno – najlepiej o wzorze nawiązującym do innych elementów wyposażenia, co pozwoli zachować spójność kompozycji. Inna opcja to ścianka transparentna, którą wykonuje się ze szkła lub luksferów. W takiej sytuacji jednak sypialnia wydzielona z salonu będzie tylko symbolicznie – by całkowicie ją osłonić, można zdecydować się na dodatkowy montaż żaluzji, rolet lub kotar.

Sypialnia w salonie – o czym jeszcze pamiętać przy aranżacji?

Łącząc w jednym pomieszczeniu strefy dzienną i nocną, powinniśmy zastanowić się nie tylko nad tym, jak odgrodzić sypialnię od salonu. By stworzyć harmonijne wnętrze, należy również zadbać o dobór innych elementów aranżacji. Do urządzenia części dziennej, oprócz wygodnej sofy, będą nam też potrzebne stoliki i ławy, regały na książki czy szafka RTV. Do strefy jadalnianej niezbędne będą natomiast stoły do salonu oraz dopasowane do nich krzesła do salonu.

Chcąc podkreślić wyodrębnienie poszczególnych części, dobierzmy do nich odpowiednie oświetlenie. Lampy wiszące do salonu sprawdzą się jako główne źródło światła, a lampy stojące i podłogowe do salonu sprawdzą się w roli oświetlenia dodatkowego w strefie wypoczynkowej. Wybierając lampy do salonu przeznaczone do części sypialnianej, możemy natomiast zdecydować się na popularne kinkiety. Całości dopełnią artykuły dekoracyjne – różnego rodzaju tekstylia, ramki na zdjęcia, świece czy figurki.

Czytaj także: