Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak i czym wyczyścić kanapę? Wszystko o domowym czyszczeniu tapicerki

Jak i czym wyczyścić kanapę? Wszystko o domowym czyszczeniu tapicerki

Rozmaite plamy, sierść czy zacieki na kanapie to efekt jej codziennego użytkowania przez domowników. Warto zatem wiedzieć, jak szybko i skutecznie pozbyć się zabrudzeń z tapicerowanych mebli. Poza gotowymi preparatami do czyszczenia kanapy, możemy również skorzystać ze sprawdzonych, domowych sposobów. Ważne jednak, aby metoda ta była dopasowana do typu zabrudzenia i rodzaju materiału. Jak wyczyścić kanapę?

Czyszczenie kanapy a rodzaj materiału

Bardzo ważne, aby przed przystąpieniem do czyszczenia kanapy zapoznać się ze specyfiką materiału obiciowego. Dla przykładu: jeśli w salonie zdecydowaliśmy się na sofę, fotele i pufy pokryte welurową tkaniną, powinniśmy sięgać wyłącznie po łagodne preparaty oraz delikatne ścierki, bez szorstkiej struktury.

Aby uniknąć częstego mycia kanapy, możemy również dokładnie przemyśleć wybór mebli w trakcie urządzania mieszkania. Obecnie w sprzedaży dostępne są nowoczesne sofy i fotele, które pokryte zostały specjalną tkaniną o właściwościach hydrofobowych. W efekcie rozlana ciecz nie wniknie tak szybko w głąb materiału, a tym samym możliwe będzie bezproblemowe czyszczenie obicia kanapy. Ponadto, jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta, warto na wszelki wypadek zabezpieczyć siedzisko, wykorzystując w tym celu m.in. narzuty, a także koce i pledy. Z pewnością ewentualne plamy na ich powierzchni okażą się mniej problematyczne niż czyszczenie tapicerki kanapy.

Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?

Zanim sięgniemy po gotowe detergenty, nie zaszkodzi zapoznać się z domowymi sposobami na czyszczenie kanapy. Jeśli w usunięciu zabrudzenia nie wystarczy już tylko zwilżona ścierka z mikrofibry, warto wykorzystać składniki, które mamy pod ręką w kuchni. Jak wyczyścić kanapę sodą oczyszczoną? Wystarczy przy użyciu łyżeczki sody i soku z połówki cytryny stworzyć skuteczny domowy preparat. Wymienione składniki łączymy z 2 litrami wody, a następnie w przygotowanym roztworze namaczamy delikatnie szmatkę i przystępujemy do czyszczenia plam na kanapie. Zanim zdecydujemy się na mycie całej powierzchni, warto na niewielkim fragmencie sprawdzić, czy środek nie odbarwia materiału. Ten domowy preparat można używać również do usuwania plam z tekstyliów, takich jak np. poduszki i poszewki czy dywan do salonu.

Wśród domowych sposobów na czyszczenie kanapy bardzo często wymienia się również właściwości talku i mąki ziemniaczanej. Okażą się one niezawodne w zwalczaniu tłustych plam, powstałych np. na skutek wylania oliwy czy kremu do pielęgnacji. W przypadku takich elementów wyposażenia, jak np. sofy czy fotele tapicerowane, wystarczy posypać zabrudzony fragment mąką lub talkiem i pozostawić na kilkanaście minut, aby proszek mógł zaabsorbować tłuszcz. Kolejnym etapem czyszczenia tapicerki mebli jest usunięcie całego pyłu (np. przy pomocy odkurzacza) i przetarcie powierzchni wilgotną ścierką.

Czym wyczyścić plamy na kanapie?

Bardzo często czyszczenie kanapy, fotela czy pufy następuje w wyniku niefortunnego wylania napoju, takiego jak np. kawa czy herbata. W takim przypadku wystarczy delikatnie osuszyć plamę np. przy użyciu papierowego ręcznika, a następnie okrężnymi ruchami przemyć powierzchnię, stosując w tym celu wodę z niewielką ilością płynu do mycia naczyń lub proszku do prania. Tego typu połączenie sprawdzi się nie tylko w czyszczeniu pojedynczych plam z kanapy, ale również w celu odświeżenia wyglądu całej tapicerki. Dotyczy to również innych mebli z tkaniną obiciową, takich jak np. narożniki, fotele uszak czy krzesła z miękkim siedziskiem. Warto jednak uważać, aby zbytnio nie zwilżyć materiału, gdyż może to prowadzić do powstania nieestetycznych plam i zacieków na kanapie.

Czyszczenie kanapy z sierści

Właściciele czworonożnych pupili powinni wiedzieć, jak czyścić kanapę z sierści. W tym celu najlepiej wykorzystać odkurzacz ze specjalną końcówką, którą można również zastosować w trakcie sprzątania dywanu. Pozostałości sierści możemy z kolei usunąć za pomocą rolki do ubrań. Z kolei, jeśli chodzi o nieprzyjemne zapachy czy zalegające we włóknach materiału mikroorganizmy, warto zdecydować się na czyszczenie kanapy parownicą. Wysoka temperatura pary wodnej pozwala odświeżyć wygląd wszystkich mebli tapicerowanych: od sofy, przez pufy, po fotele do salonu.

Oczywiście w sprzedaży dostępne są profesjonalne zestawy do pielęgnacji i czyszczenia kanapy, które skutecznie usuną nieestetyczne zabrudzenia. Musimy jednak sięgać po produkty, które przeznaczone są do konkretnych rodzajów materiału. Dodatkowo detergenty te dostępne są obecnie w wielu formach m.in. pianki lub sprau, który pozwala na czyszczenie kanapy na sucho.

Czytaj także: