Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak dobrać listwy przypodłogowe?


Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Odpowiednio dobrane listwy to niezbędny element wykończeniowy każdej podłogi. Dlatego też warto wiedzieć, czym się różnią poszczególne dostępne na rynku rozwiązania i które wybrać do konkretnych zastosowań. W tym tekście zajmiemy się tą drugą kwestią, tłumacząc jak najlepiej dobrać je do rodzaju pomieszczenia, czy typu podłogi. Zapraszamy do lektury!

Jakie listwy przypodłogowe do salonu?

Ogólnie rzecz biorąc, listwy przypodłogowe zastosować można do każdego rodzaju podłogi. Co przy tym bardzo ważne, z reguły im większe i przestronniejsze pomieszczenie, tym są one bardziej wyeksponowane. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie listew do salonu. Oczywiście bezwzględnie powinny one pasować do całości aranżacji i rodzaju zamontowanej podłogi. Jeśli postawiliśmy na panele standardowe, panele szerokie czy inne rodzaje podłóg pływających, to idealnymi rozwiązaniami będą listwy PCV lub też produkty wykonane z drewna czy płyty. Pierwsza z wymienionych opcji jest zdecydowanie najtańsza i jednocześnie bardzo trwała. Pozostałe typy będą z kolei bardziej naturalnie wyglądać i doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym.

Jakie listwy przypodłogowe do łazienki?

Z punktu widzenia wykańczania podłogi sporym wyzwaniem mogą być łazienki. Należą one do „mokrych” pomieszczeń, w związku z czym wybór nieodpowiednich rozwiązań może skończyć się szybkim ich uszkodzeniem lub też pojawieniem się grzybów i pleśni. Dlatego też do łazienek wyłożonych wykładziną PCV, panelami winylowymi czy też płytkami koniecznie trzeba wybierać listwy wykonane z tworzyw sztucznych, niewrażliwych na wilgoć. W ostatnim przypadku alternatywą jest też postawienie na cokolik wykonany z kawałków płytek. Pełnić on będzie taką samą rolę i zawsze będzie spójny wizualnie z resztą ściany. W każdym przypadku należy też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu łączeń między ścianą a listwą, by nie dostawały się przez nią nawet niewielkie ilości wody.

Jakie listwy przypodłogowe do kuchni?

Zakup listew do kuchni wiąże się z podobnymi problemami, co w przypadku łazienki. To także pomieszczenie o sporej wilgotności, w związku z czym należy zadbać o prawidłowy montaż obrzeży, by nie pozwalały one na penetrację wody. Co jednak warte podkreślenia, obecnie bardzo silny jest trend na łączenie kuchni z salonem, co rodzi pewne problemy aranżacyjne. Dotyczą one oczywiście zarówno samej podłogi, jak i listew użytych do ich wykończenia. Optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie postawienie na jednolite rozwiązanie dla obu pomieszczeń – czyli np. wyłożenie całości płytkami lub panelami winylowymi i jednym typem listew. Czasem jednak niezły efekt można też uzyskać, stosując te same listwy PCV do podłogi w salonie i na płytki w aneksie kuchennym.

Jakie listwy przypodłogowe do paneli?

Prawdopodobnie najczęściej stosowanym typem podłogi w polskich domach i mieszkaniach są obecnie panele. Dość powszechne jest przy tym też twierdzenie, że należy do nich dobierać listwy PCV, gdyż inne rozwiązania się nie sprawdzą. Twierdzenie takie nie ma jednak żadnych poważnych podstaw. Do podłóg pływających można stosować także rozwiązania drewniane, metalowe czy z płyty MDF. Trzeba przy tym jedynie zwrócić uwagę, by montowana listwa była na tyle szeroka, by przykryła z naddatkiem całą szczelinę między panelami a ścianą. W każdym przypadku należy je też mocować bezpośrednio do ściany, by panele mogły swobodnie pracować.

Jakie listwy przypodłogowe do parkietu?

Decydując się na wykonanie podłogi z wysokiej jakości klasycznego parkietu, trzeba także pomyśleć o doborze odpowiednich listew. W tym przypadku w grę wchodzą przede wszystkim produkty z drewna lub też płyty MDF. W obu przypadkach problemem może się jednak okazać dobranie ich koloru i struktury, by pasował do zakupionych klepek parkietu. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem będzie zakupienie ich w komplecie, ewentualnie zlecenie producentowi wykonania odpowiednich listew z tego samego materiału. Dzięki takiemu podejściu będziemy mieli pewność, że nasz salon z parkietem będzie wyglądał idealnie! Dobrze dobrane listwy przypodłogowe będą ozdobą każdego pomieszczenia. Dlatego też warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór odpowiednich produktów i nie kierować się w tym przypadku jedynie ceną. Czasem niewiele droższe listwy mogą nadać całemu wnętrzu „to coś”!