Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Ile kosztuje projekt kuchni?

Ile kosztuje projekt kuchni?

Jaka powinna być idealna kuchnia? Odpowiedź większości osób zapewne mogłaby zamknąć się w dwóch słowach – stylowa i funkcjonalna. By jednak osiągnąć taki efekt, kuchnia powinna zostać urządzona według starannie przygotowanego projektu. Jego wykonanie natomiast nie należy do najprostszych zadań, dlatego warto powierzyć to profesjonalistom. Ile kosztuje projekt kuchni i od czego zależy cena usługi?

Ile kosztuje projekt kuchni i od czego on zależy?

Wykończenie lub remont kuchni często okazuje się dość kosztownym przedsięwzięciem – nawet przy niewielkim metrażu. W przygotowywanym kosztorysie trzeba uwzględnić szereg pozycji – rozpoczynając od materiałów budowlanych i wykończeniowych, przez wyposażenie meblowe, na sprzętach AGD kończąc.

Nie można przy tym zapominać o robociźnie, która nierzadko pochłania istotną część budżetu, zwłaszcza w obliczu ostatnich wzrostów cen usług remontowych i budowlanych. I choć wiele zależy od rodzaju wybranych materiałów czy jakości sprzętów, remontując lub wykańczając kuchnię w nowym domu czy mieszkaniu, należy przygotować się na niemały wydatek.

Urządzając kuchnię, trzeba też pamiętać o jeszcze jednym kluczowym aspekcie – a jest nim projekt wnętrza. Prac w żadnym przypadku nie powinno przeprowadzać się na wyczucie. By kuchnia była funkcjonalna i komfortowa w późniejszym użytkowaniu, należy dokładnie zaplanować każdą jej część. Co ważne, dotyczy to przestrzeni zarówno otwartych, jak i zamkniętych, o sporym oraz niewielkim metrażu.

Okazuje się, że nie tylko małe kuchnie mogą stanowić aranżacyjne wyzwanie. Nawet osobom, które dysponują dużym metrażem, często brakuje pomysłu na to, jak praktycznie urządzić tę przestrzeń. To oczywiście nic złego – co jednak bardzo istotne, warto zdawać sobie z tego sprawę i zaprojektowanie kuchni powierzyć profesjonalistom. W przeciwnym razie uzyskany efekt może okazać się odwrotny od zamierzonego, a kuchnia będzie niewygodna w codziennym użytkowaniu.

Wiele osób z pewnością zadaje sobie w tej chwili pytanie: ile kosztuje projekt kuchni? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Cena za projekt kuchni może różnić się przede wszystkim w zależności od metrażu pomieszczenia czy regionu Polski. To, ile kosztuje zaprojektowanie kuchni, może także zależeć od miejsca, w którym usługa jest wykonywana.

Projekt można zamówić w kilku miejscach. Realizacją tego typu zleceń zajmują się między innymi:

  • sklepy budowlane i z wyposażeniem wnętrz,
  • studia kuchenne,
  • pracownie architektoniczne,
  • indywidualni projektanci,
  • stolarze.

Komu więc powierzyć projekt kuchni? Ile kosztuje taka usługa? Każda ze wskazanych możliwości ma określone zalety. Projektanci pracujący w popularnych sklepach budowlanych, meblowych i z wyposażeniem wnętrz oferują kompleksowe doradztwo w zakresie aranżacji kuchni. Pomogą stworzyć projekt wnętrza i podpowiedzą, jakie rozwiązania najlepiej się sprawdzają. Osobom, które nie są na bieżąco z trendami wnętrzarskimi doradzą też, czy zainteresować je powinny kuchnie białe, czy raczej kuchnie grafitowe.

Dodatkowo sklepy te służą wsparciem przy kompletowaniu listy niezbędnych zakupów, proponując również usługę transportu zamówionych materiałów, mebli czy urządzeń. Niektóre udostępniają też na swoich stronach internetowych proste w obsłudze aplikacje, które pozwalają na samodzielne stworzenie zarysu projektu. Pozwalają one na wstępne zwizualizowanie swoich pomysłów, które następnie można zweryfikować z fachowcem.

Zarówno projekt kuchni, jak i samą zabudowę, można także zamówić w studiu kuchennym. Tego typu firmy zwykle proponują kompleksową usługę, która obejmuje wymiarowanie i koszt zaprojektowania kuchni, przez dobór sprzętów AGD, aż po realizację, transport i montaż. Warto jednak mieć świadomość, że wszelkie materiały wykończeniowe często trzeba skompletować i zamówić w innym miejscu, gdyż standardowa oferta studia dotyczy wyłącznie zabudowy meblowej i urządzeń kuchennych.

Kolejną opcją jest zamówienie projektu kuchni w pracowni architektonicznej. Wiele z nich może pochwalić się bogatym portfolio zrealizowanych projektów, co bywa pomocne przy określaniu własnych potrzeb. Takie źródło inspiracji może okazać się nieocenione w przypadku osób, które nie wiedzą, czy lepszym rozwiązaniem dla nich są kuchnie szare, kuchnie drewniane, czy może jeszcze inne. Decydując się na ten wariant należy mieć tylko na uwadze, że w tej sytuacji również pozostałe materiały wykończeniowe zazwyczaj należy wybrać i zamówić oddzielnie.

W stworzeniu projektu kuchni pomocny może okazać się też stolarz. Zdolny, doświadczony fachowiec, po zapoznaniu się z metrażem i układem pomieszczenia oraz ocenie jego potencjału, jest w stanie zaproponować funkcjonalne i ergonomiczne rozwiązania. Nie zawsze natomiast będzie służyć radą w doborze sprzętu AGD, mniejszych elementów wyposażenia czy armatury. Niektórzy współpracują jednak z projektantami, oferując kompleksową usługę stworzenia projektu praktycznego, komfortowego i stylowego wnętrza.

Wiemy już zatem, u kogo można zamówić projekt kuchni i jakie zalety ma każda z opcji. A ile kosztuje projekt mebli kuchennych lub całego pomieszczenia? Koszt takiej usługi kształtuje się na poziomie 100-300 zł/m2. Widełki cenowe są w tym przypadku dość szerokie, gdyż na ostateczną kwotę wpływa kilka istotnych czynników. Oprócz wspomnianych już aspektów, jak metraż kuchni czy region Polski, znaczenie mają też renoma i prestiż wykonawcy projektu oraz jego doświadczenie w tym zakresie. Zastanawiając się więc, ile kosztuje wykonanie projektu kuchni, należy mieć na uwadze także dodatkowe zmienne.

W niektórych przypadkach możesz jednak liczyć na darmowy projekt. Jak to możliwe? Taką ofertę dla naszych klientów przygotowaliśmy w sklepie Komfort. Przy zamówieniu usługi projektowania w Komforcie i zakupie produktów wykorzystanych w wizualizacji za minimum 3000 zł, zwracamy opłatę za spotkanie z projektantem. Jak to działa? Wystarczy, że wyślesz formularz kontaktowy – w ciągu 48 godzin oddzwonimy do Ciebie w celu omówienia szczegółów i umówienia terminu spotkania. Przy tworzeniu wizualizacji możesz korzystać ze wsparcia naszych ekspertów lub wykonać je samodzielnie przy pomocy specjalnego narzędzia – przygotowany projekt możesz później skonsultować z naszymi ekspertami. Dodatkowo możesz skorzystać z oferty dostawy i montażu kuchni oraz doradztwa w zakresie doboru sprzętu AGD. W ramach stworzonego projektu otrzymasz listę wykorzystanych w nim produktów, dzięki czemu wszystko wygodnie zamówisz za pomocą jednego kliknięcia. Zaprojektuj kuchnię z Komfortem i zyskaj projekt wymarzonej wnętrza za darmo!

Ile kosztuje projekt małej kuchni?

Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie firmy dokonują wyceny wyłącznie na podstawie metrażu. W niektórych przypadkach proponowana jest określona suma za projekt, niezależnie od powierzchni pomieszczenia. Wynika to przede wszystkim z faktu, że kuchnie w wielu polskich domach są bardzo małe, a ich funkcjonalna aranżacja nierzadko jest trudniejsza i pochłania więcej czasu niż urządzanie większego wnętrza.

W takim razie ile kosztuje projekt małej kuchni? Tutaj ceny również mogą różnić się w zależności od regionu Polski czy doświadczenia wykonawcy projektu. Na jaki więc wydatek należy się przygotować, zamawiając taki projekt kuchni? Koszt minimalny zwykle oscyluje w granicach 1000-2000 zł, choć w przypadku renomowanych biur projektowych działających w dużych miastach kwota ta może być odpowiednio wyższa. Przed podjęciem decyzji warto zorientować się, jakie są dostępne możliwości, co ułatwi wybór optymalnego dla siebie wariantu.

Ile kosztuje projekt kuchni na wymiar?

Projekt mebli kuchennych na wymiar to świetna propozycja dla osób, które dysponują niewielkim metrażem i chcą jak najlepiej zagospodarować każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Projektowanie kuchni na wymiar to też dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy wnętrze ma nietypowy układ, przez co trudno byłoby dopasować do niego standardowe meble. Z tej opcji nie tak rzadko korzystają także właściciele większych przestrzeni – choć to urządzanie małej kuchni jest uznawane za większe wyzwanie, kłopotliwe w aranżacji bywają nawet spore wnętrza. Ile kosztuje projekt kuchni na wymiar? Ceny kształtują się na zbliżonym do wskazanego poziomie – od 100 do 300 zł/m2 lub średnio 2000 zł za projekt.

Ile kosztuje projekt kuchni u architekta?

Wśród nas nie brakuje osób, które korzystają z usług architekta przy urządzaniu całego mieszkania. Dzieje się tak z różnych przyczyn – powodem może być zarówno brak czasu, jak i pomysłu na aranżację poszczególnych pomieszczeń. Oczywiście zamówienie może dotyczyć tylko jednego pomieszczenia – w tym przypadku kuchni. Ile kosztuje projekt kuchni u architekta? Analogicznie jak wcześniej, ceny mogą być zróżnicowane i uzależnione od doświadczenia projektanta, metrażu pomieszczenia czy wielkości miejscowości, w której zamawiamy usługę. Jednak chcąc wiedzieć, jaki koszt projektu kuchni ująć we wstępnym budżecie remontowym czy wykończeniowym, można przyjąć, że kwoty te nie będą niższe niż 100 zł za metr kwadratowy czy 1500-2000 zł za projekt.

Przeczytaj też: