Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Gres szkliwiony czy polerowany – który wybrać?

Gres szkliwiony czy polerowany – który wybrać?

Płytki gresowe to produkt, który możemy spotkać na większość kafelkowanych podłóg. Trafia tam on nie przez przypadek – po prostu jest on jednocześnie mocny i estetyczny, dzięki czemu lepiej nadaje się do tego celu, niż delikatniejsza glazura. Co jednak ważne, obecnie można wybierać spośród kilku typów płytek gresowych. Co trzeba wiedzieć na ich temat?

Gres szkliwiony czy polerowany – czym się różnią?

Odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest gres szkliwiony, czy polerowany, nie można udzielić bez zwrócenia uwagi na różnice techniczne między tymi kafelkami. Oczywiście wykonywane są one z tego samego materiału i w podobnej technologii. Różnica tkwi jednak w ich powierzchni zewnętrznej. Płytki gresowe szkliwione posiadają lico wykonane niewielkiej warstwy lakieru i barwników odpowiedzialnych za ich estetykę. Polerowanie gresu polega z kolei na starciu ich zewnętrznej warstwy w celu uzyskania gładkiej powierzchni. Różnice te wpływają oczywiście na cechy użytkowe obu opcji.

  • • Gres szkliwiony – może posiadać dowolny wzór lub kolor, nie nasiąka on wodą oraz jest odporny na zarysowania czy środki chemiczne,
  • • Gres polerowany – doskonale imituje inne drogie materiały wykończeniowe, wyróżnia się też efektownym wyglądem i pięknym połyskiem.

Zarówno szkliwiony jak i polerowany gres to świetne materiały wykończeniowe. Niekoniecznie jednak warto używać ich zamiennie, gdyż ich charakterystyka predysponuje je do różnych zastosowań.

Jak zaprojektować łazienkę w bloku? 4 żelazne zasady

Jaki gres na podłogę w łazience – szkliwiony czy polerowany?

Jak już wspomnieliśmy, gres najczęściej trafia na posadzki. Dlatego też warto podkreślić, że na tej powierzchni pod względem użytkowym lepiej sprawdzą się płytki łazienkowe podłogowe z gresu szkliwionego. Materiał ten jest po prostu mniej śliski oraz odporniejszy na plamy i wodę. Nie znaczy to jednak, że gres polerowany na podłodze nie może się znaleźć. Najlepiej jednak używać go w pomieszczeniach suchych oraz mniej narażonych na intensywne użytkowanie. Bardzo ważna jest też odpowiednia impregnacja samych płytek, jeśli nie zostały one zabezpieczone przez producenta.

Jaki gres do łazienki?

Gres szkliwiony czy polerowany – do kuchni, łazienki i korytarza

Gres może zostać użyty w praktycznie każdym pomieszczeniu. Najczęściej jednak trafia on do łazienek, kuchni, korytarzy i salonów. Jeśli chodzi o płytki łazienkowe ścienne tego typu, to z zasady lepszą opcją będą produkty szkliwione, które nie będą chłonąć wody. W pomieszczeniach suchych ciekawszy efekt estetyczny zapewnią z kolei kafelki polerowane, choć to już oczywiście kwestia gustu

Gres szkliwiony i polerowany – najważniejsze pytania

Bez wątpienia gres to bardzo uniwersalny i atrakcyjny wizualnie materiał. Jego możliwości starają się też wykorzystywać poszczególni producenci, którzy oferują kafelki w najróżniejszych kolorach i wzorach – kupić można chociażby gresowe płytki łazienkowe srebrne, płytki łazienkowe złote, płytki drewnopodobne czy też imitujące kamień. Przed ich wybraniem, dobrze jest jednak poznać odpowiedzi na kilka ważnych pytań, odnośnie ich użytkowania.

Czym ciąć gres szkliwiony i polerowany?

Każdy, kto miał do czynienia z gresem, doskonale wie, jak twardy to materiał. Wymaga on więc odpowiednich narzędzi do cięcia, szczególnie, że sam proces utrudnia też dodatkowo szkliwo produktów lakierowanych. Dlatego też zaleca się, by w przypadku gresu wyposażyć się w elektryczne przecinarki, najlepiej z diamentowymi tarczami.

Czym impregnować gres polerowany?

Jak już wspomnieliśmy, płytki polerowane wymagają impregnacji, która ochroni je przed działaniem wody i trwałym zaplamieniem. W tym przypadku bezwzględnie nie ma miejsca na półśrodki – koniecznie trzeba zakupić profesjonalne preparaty impregnujące zalecane przez producenta i używać ich zgodnie z opisem. W przeciwnym razie skuteczność konserwacji może być ograniczona.

Czym myć gres szkliwiony?

Ważną zaletą płytek z gresu szkliwionego jest ich prosta pielęgnacja. W przypadku codziennych zabrudzeń z reguły wystarczy użyć czystej wody. Bardziej uporczywe plamy można z kolei zmyć delikatnym detergentem.

Czym myć gres polerowany?

Czyszczenie gresu polerowane może być nieco trudniejsze, szczególnie jeśli pozwolimy, by zabrudzenia dłużej na nim leżały. Wówczas konieczne może być zastosowanie specjalistycznych preparatów do tego rodzaju płytek.

Czy więc zdecydować się na gres polerowany, czy szkliwiony? To zależy od pomieszczenia i naszych oczekiwań estetycznych. Co jednak ważne, sporą liczbę produktów tego typu oraz dodatków, takich jak dekory do łazienki czy listwy dekoracyjne do łazienki, znaleźć można w naszym sklepie Komfort.pl. Zachęcamy też do zapoznania się z naszą ofertą na płytki łazienkowe w promocji.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady