Aranżując wnętrza, często kierujemy się wybranym stylem, oznaczającym podążanie w jednym kierunku, co pozwala na stworzenie harmonijnej całości. Co jeśli, gdy żaden z nurtów wnętrzarskich nie przemawia do danej osoby w pełni? Rozwiązaniem okazuje się styl eklektyczny, który polega na łączeniu różnych konwencji. Podpowiadamy, na czym polega ten nurt i jak płynnie wprowadzić go do swojej przestrzeni.
Eklektyzm polega na łączeniu elementów pochodzących z różnych dziedzin. Dotyczy on nie tylko wnętrzarstwa, ale też architektury, sztuki, czy mody. Obecnie cechuje się on zapożyczeniami elementów zgodnych z innymi stylami, ale dotyczy nie tylko tych już nie obowiązujących, ale przede wszystkim aktualnych i najmodniejszych. Styl eklektyczny daje duże pole do popisu w trakcie tworzenia oryginalnej aranżacji, a potencjał taki warto wykorzystać maksymalnie.
Bez wątpienia jest to nieszablonowy styl, bo nie obowiązują w nim żadne ścisłe zasady. Łączenia różnych nurtów nie można jednak mylić z aranżacjami opartymi na nieprzemyślanych zestawieniach, które tworzą chaos i nie są stylem, a raczej wyrazem jego braku. W tym nurcie chodzi o to, aby poprzez łączenie ze sobą różnych stylistyk stworzyć harmonijną przestrzeń. Ważne jest więc obranie wspólnego mianownika — jest to najważniejsza i chyba jedyna zasada, a raczej wskazówka obowiązująca w stylu eklektycznym we wnętrzach.
Ciekawostka: Styl ten w architekturze znany był w połowie XIX wieku, ale pod pojęciem historyzmu, czyli nurtu naśladującego stylistykę minionych epok. Określany był więc jako nieoryginalny, ale obecnie żaden inny nurt nie daje tyle możliwości na stworzenie swojej własnej koncepcji.
Wyróżnia się przynajmniej kilkadziesiąt popularnych stylów wnętrzarskich. Każdego sezonu za najmodniejsze uznaje się przynajmniej kilka z nich. Często więc nie sposób zdecydować się na jeden, bo gustów jest przecież tyle, ile ludzi na świecie, a poza tym nikt nie powiedział, że w swoim własnym mieszkaniu czy domu musisz trzymać się jakichkolwiek ścisłych zasad. Swoją przestrzeń możesz urządzić tak, jak podoba Ci się najbardziej, a jeśli nie masz ścisłej koncepcji, to eklektyzm będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Eklektyczny styl jest też doskonałą opcją dla osób, które stawiają na oryginalność i nie lubią powtarzalności w mieszkaniach. Decydując się na połączenie kilku stylów w różnych proporcjach, nie ma opcji, że ktoś inny obierze dokładnie taki sam kierunek. Wnętrze w stylu eklektycznym może więc być zarówno modne, jak i oryginalne, stanowiące Twój własny sposób na wyrażenie siebie. Jest to idealny sposób na spełnienie marzeń o spersonalizowanych wnętrzach.
Jeśli zaczynasz urządzać wnętrze, to możesz zrobić to dowolnie, wybierając każdy styl. Z czasem jednak wystrój kuchni, salonu, sypialni, przedpokoju lub zewnętrznych stref przydomowych zachowany w jednym wybranym designie może się po prostu znudzić. Całe wnętrze trudno często zmieniać, natomiast wprowadzając kilka nowych detali w postaci mebli i dodatków do wcześniejszej koncepcji można w prosty sposób zaaranżować modne wnętrze eklektyczne. Warto więc wprowadzić styl eklektyczny również w sytuacjach, gdy po prostu chcesz coś zmienić.
Ten styl nie lubi nudy we wnętrzach, ale wymaga też odpowiedniej dozy wyczucia. Przesadność tworzy wrażenie bałaganu, dlatego jeśli chcesz zestawiać ze sobą kilka nurtów i osiągnąć gustowny efekt, najlepiej obrać motyw przewodni. Może być nim m.in.:
W eklektyzmie chodzi o urządzanie wnętrza mieszanego, ale raz jeszcze podkreślamy, że nie powinien być to miszmasz, a naprawdę dobrze przemyślany projekt. Każdy inny styl wprowadzany jest do wnętrza z poszanowaniem pewnych zasad i tutaj też powinno być to zachowane. Najlepiej więc zdecydować się na jeden główny nurt, którego elementy będą stanowiły większość aranżacji, a do niego dodać maksymalnie 2-3 inne nurty. Proporcje nie są ścisłe, ale zaleca się, żeby styl bazowy stanowił przynajmniej 60% całej aranżacji, kolejny ok. 30% a ostatni był drobniejszym akcentem. Dzięki temu aranżacje w stylu eklektycznym nie posiadają cech chaosu, za to dają wrażenie spójnej przestrzeni.
Nurty wnętrzarskie są przeróżne – niektóre nawiązują do elegancji, prostoty i czystości, inne skupiają się na wrażeniu przepychu, przytulności czy podkreśleniu egzotycznych inspiracji. Eklektyzm nie jest nowym zjawiskiem, ale wciąż brakuje ścisłych reguł pomagających urządzić mieszkanie zgodnie z jego założeniami. Co więc wybrać w stylu, w którym praktycznie brakuje zasad? Odpowiedź jest jedna: to, co po prostu Ci się podoba! Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które mogą Cię zainspirować do stworzenia własnego wystroju.
W pomieszczeniach w rustykalnym stylu dominuje drewno, jasne barwy na ścianach i wzory nawiązujące do natury. Jest to idea wiejskiego „slow life” („wolnego życia”). Biel, beż i inne kolory ziemi – błękity, zielenie, brązy – stanowią tutaj podstawę. Nie brakuje też kamienia i cegły. To iście przytulny klimat, podobnie jak w przypadku stylu skandynawskiego. Ten jednak jest prostszy. Wybierając go, trzeba postawić na minimalizm w ekologicznej odsłonie. Rustykalne, drewniane meble będą więc doskonałym urozmaiceniem nieco łagodniejszego stylu skandynawskiego. Do prostoty warto też dołączyć antyki, ciekawe lampy, czy inne dekoracje w stylu art deco.
Lubiany przez wielu w ostatnim czasie – styl industrialny – wyróżnia się surowością. W tym przypadku stawia się na beton, minimalizm, chłód. Takie koncepcje często mobilizują do działania — żadne drobne dodatki nie rozpraszają myśli. Nieco podobny, ale przytulniejszy jest styl loft, który, chociaż nawiązuje do magazynowej, dużej przestrzeni, to uwzględnia też ciepłe detale – dużą ilość światła, cegłę w przyjemnych, naturalnych odcieniach.
Cechy charakterystyczne obu stylów warto połączyć. Proste, zarówno ciemne, jak i jasne kolory ścian zachowane w stonowanych odcieniach są doskonałym tłem dla żywej roślinności, wstawek ze wzorzystymi tapetami lub wyrazistych dekoracji ściennych w stylu boho. Eklektyczna koncepcja będzie w tym przypadku idealnym sposobem na odświeżenie szarej przestrzeni, w której królują meble wykonane z metalu i drewna.
Propozycje klasyczne równają się ze sprawdzonymi rozwiązaniami. Barwy neutralne, funkcjonalne meble, prostota i sporo przestrzeni – tak można podsumować nowoczesny styl klasyczny. Osoby, którym kojarzy się to z lekką nudą, mogą dodać coś od siebie. Sprawdzi się zwłaszcza połączenie nieoczywiste – współczesna prostota i retro.
Kuchnię, przedpokój, sypialnię lub salon w stylu klasycznym warto urozmaicić motywami nawiązującymi do trendów z przeszłości. Sypialnia w stylu retro i każde inne pomieszczenie bazujące na tym nurcie wyróżnia się obecnością naturalnych materiałów i praktycznych, wygodnych rozwiązań. W stylu retro mogą znaleźć się wyraziste, wręcz neonowe barwy. W przypadku połączenia stylów nie musi być to myśl przewodnia, a tylko ciekawy akcent, np. w postaci wzorzystego dekoru ściany, dywanu wyróżniającego się od reszty wyposażenia, czy drobiazgów stawianych na półkach lub wieszanych na ścianach.
Również eleganckie salony, kuchnie i sypialnie w stylu glamour można urozmaicić nowoczesnym stylem eklektycznym, wprowadzając do nich akcenty rockowe lub retro. Koncepcja może być też odwrotna – subtelne, połyskujące detale (zwłaszcza złote i srebrne) są ciekawym sposobem na odświeżenie ciemnych, chłodnych, nowoczesnych wnętrz.
Nawiązaniem do natury jest też kuchnia czy salon w stylu prowansalskim. Nurt ten nawiązuje do jasności, jest subtelny i wręcz romantyczny. Królują w nim pastelowe barwy oraz błękitne i fioletowe akcenty – także kwieciste wzory. Ciepła kolorystyka, ciekawe wzornictwo mebli i sprawdzone wiele dekad temu pokrycia podłóg i ścian doskonale ocieplają nowoczesne przestrzenie. Decydując się na styl eklektyczny w mieszkaniu nowoczesnym, nie trzeba wiele, aby go urozmaicić. Wystarczą modne, oryginalne obicia krzeseł, fantazyjny obrus, zwiewna zasłona lub dekoracyjny dywan.
Salon w stylu skandynawskim – jak go urządzić?
Jakie meble wybrać do małego salonu?