Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Czyszczenie wykładziny dywanowej – o czym musisz pamiętać?

Czyszczenie wykładziny dywanowej – o czym musisz pamiętać?

Regularne czyszczenie wykładziny oraz prawidłowa pielęgnacja mają kluczowe znaczenie dla zachowania jej dobrego wyglądu. Dzięki temu będzie ona służyć przez wiele lat. Ponadto pranie wykładzin dywanowych daje nam pewność, że nie staną się one siedliskiem bakterii oraz niehigienicznego brudu często niewidocznego na pierwszy rzut oka. Podpowiadamy, jak i czym wyczyścić wykładzinę, aby osiągnąć najlepszy efekt bez jej uszkodzenia.

Czyszczenie wykładziny tuż po zakupie

Wykładzina do sypialni zapewnia tam wyjątkową przytulność oraz komfort dla bosych stóp od razu po przebudzeniu. Z kolei wykładzina dla dzieci to dobry wybór, ponieważ najmłodsi wiele czasu spędzają na podłodze, która stanowi miejsce zabaw (podobnie jak wykładzina do przedszkola). Tego typu pokrycie podłogi można spotkać też w biurach. Zdarza się, że kładziemy wykładzinę na korytarz, gdy podłoga nie wygląda idealnie. Z kolei wykładzina do salonu całkowicie odmienia wnętrze, nadając mu nowy charakter. W każdym z tym miejsc dobrze wygłusza oraz ociepla pomieszczenie.

Jednak, aby w pełni cieszyć się tym elementem wystroju, trzeba utrzymać go w czystości. Jak wyczyścić wykładzinę w ciągu pierwszego półrocza po zakupie? Wystarczy czesanie jej miękką szczotką od czasu do czasu oraz odkurzanie. Po tym czasie sięgamy po bardziej zaawansowane metody.

Jak czyścić wykładzinę w bezpieczny sposób na sucho?

Osoby, które wolą nie decydować się na mycie wykładziny dywanowej z wykorzystaniem wody, również mogą osiągnąć doskonałe rezultaty. Muszą nabyć tzw. gotowy aktywator do krystalizacji brudu oraz wypożyczyć mocno ssący odkurzacz. Z takim sprzętem przeprowadzimy efektywne czyszczenie wykładziny dywanowej na sucho. Rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia całej powierzchni, a następnie wyczesujemy ręcznie runo wykładziny. Następnie na wykładzinę nakłada się suchy środek. Wówczas przechodzimy do czyszczenia za pomocą szczotki walcowej, którą też należy wypożyczyć. Po upływie 30-40 minut usuwamy suchy środek silnym odkurzaczem.

Możliwie jest także czyszczenie wykładziny dywanowej domowym sposobem z użyciem sody oczyszczonej. Wystarczy posypać nią powierzchnię, pozostawić na kilka godzin i odkurzyć. Doskonale neutralizuje ona wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Jak czyścić wykładzinę dywanową z użyciem wody?

Wykładzina do szkoły czy wykładzina przemysłowa są szczególnie często użytkowane, co czyni je narażonymi na głębokie zabrudzenia. Często dotyczy to również pokrycia podłóg, z których korzystamy w warunkach domowych. Jak wyczyścić wykładzinę dywanową w najskuteczniejszy sposób? Tutaj także warto sięgnąć po wypożyczony sprzęt, czyli profesjonalny odkurzacz o dużej mocy ssącej i samą maszynę do mycia.

Czym czyścić wykładzinę dywanową? Zwykle wypożyczając urządzenie, można przy okazji dokupić pasujący do niego detergent o skutecznym działaniu, a przy tym bezpieczny dla użytkowników. Czyszczenie wykładziny dywanowej rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia. Następnie warto skontrolować ewentualne uszkodzenia materiału, aby w tych miejscach działać delikatniej. Teraz czas na wykonanie próby w niewidocznym miejscu. Jeśli preparat nie reaguje w niepożądany sposób, zaczynamy pranie wykładziny dywanowej. Tutaj postępujemy zgodnie z ustaleniami producenta. Obejmują one przygotowanie płynu oraz użytkowanie maszyny piorącej. Po praniu oraz umyciu czystą wodą następuje suszenie. Po wszystkim wykładziny welurowe wymagają szczotkowania miękką szczoteczką.

Istnieją również domowe sposoby na czyszczenie wykładziny dywanowej. W tym celu należy przygotować wodę, mydło, butelkę z aerozolem, sodę i sól. Obszar pokrywamy produktami sypkimi, a następnie spryskujemy je przygotowaną miksturą (woda plus odrobina mydła). Po kilku minutach zbieramy wszystko za pomocą miękkiej szczotki w jednym kierunku. Pranie wykładziny dywanowej domowym sposobem kończymy rozłożeniem ręczników na wykładzinie, aby wchłonęły wodę. Warto przycisnąć je ciężkimi przedmiotami.

Bezpieczne usuwanie wykładzin

Co zrobić, gdy wykładzina do sklepu czy nawet domowa nie nadaje się już do użytkowania? Wówczas konieczne staje się usuwanie wykładziny dywanowej. Aby to zrobić, najlepiej zaopatrzyć się w noże oraz zrywarki do wykładzin. Tniemy materiał na pasy o szerokości 10 cm i kolejno zrywamy. Usuwa się w ten sposób właściwie wszystkie typy materiałów, w tym wykładziny antystatyczne.