Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

4 pomysły na chodnik na schody

4 pomysły na chodnik na schody

Chodnik na schody to prosty i tani sposób na ich wykończenie, odnowienie oraz wyciszenie. Jest to jednak rozwiązanie nie tylko praktyczne – wykładzina może też stanowić idealne uzupełnienie wystroju wnętrza. Jak więc zaaranżować chodnik na schodach? Oto 4 sprawdzone pomysły!

Dlaczego warto zdecydować się na chodnik na schodach?

Chodniki zazwyczaj postrzegamy w kategoriach funkcjonalnego dodatku. Należy jednak wiedzieć, że ich rola nie musi ograniczać się do ochrony powierzchni przed zabrudzeniami i uszkodzeniem czy tłumienia hałasów. Dlaczego warto kupić chodnik? Odpowiednio dobrana wykładzina dywanowa na schody może stanowić doskonałe dopełnienie aranżacji – podkreślać jej charakter lub wyróżniać się na jej tle. Tylko jaki chodnik na schody najlepiej wybrać? Możliwości jest naprawdę sporo!

4 pomysły na chodnik na schody

1. Chodnik na schody w stylu klasycznym

Dywany lub chodniki to niemal nieodłączny element wystroju klasycznego wnętrza. Świetnie sprawdzają się one także na schodach – chodniki tradycyjne utrzymane w odcieniach czerwieni, brązu, beżu czy zieleni, zdobione wzorem inspirowanym kulturą orientalną są w tym przypadku doskonałą propozycją. W klasyczną przestrzeń idealnie wpiszą się zwłaszcza chodniki polipropylenowe, których struktura przypomina dywany wełniane. Jeśli interesują nas chodniki na schody drewniane, warto zdecydować się na wykładzinę nieco od nich węższą – dzięki temu wciąż będziemy mogli cieszyć się pięknem naturalnego surowca.

2. Minimalistyczne chodniki dywanowe na schody

Nieco innymi prawami rządzą się wnętrza nowoczesne, gdzie królują spokojne kolory, proste formy i minimalizm. Tutaj znakomicie sprawdzą się zatem chodniki dywanowe nowoczesne utrzymane w jednolitych barwach i pozbawione wzorów. Na jakie kolory najlepiej postawić? Tego typu przestrzenie bazują na stonowanej palecie szarości, brązów i beżów – chodnik wykładzinowy w jednym z tych odcieni będzie więc uniwersalną, a zarazem ponadczasową częścią aranżacji, która nie poddaje się sezonowym trendom.

3. Chodnik dywanowy na schody do białego wnętrza

We wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym lub skandynawskim biel bardzo często stanowi bazę całej aranżacji. Całkiem naturalna jest więc chęć drobnego urozmaicenia i ożywienia tej przestrzeni. Nieoceniony okaże się tutaj chodnik na schody wewnętrzne w odróżniającym się od tła kolorze. Może to być zarówno jedna ze stonowanych barw – jak czerń, szarość czy brąz – jak i nieco odważniejszy odcień, na przykład butelkowa zieleń, chabrowy, intensywna czekolada czy głęboka śliwka.

4. Wzorzysty chodnik na schodach? Czemu nie!

Kolejnym świetnym pomysłem na ocieplenie i ożywienie jednolicie urządzonej przestrzeni są chodniki dywanowe na schody we wzory. Na jaki motyw się zdecydować? Możliwości mamy mnóstwo, ale na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza chodniki w geometryczne wzory – pasy czy zygzaki. Bogaty wybór dają nam przede wszystkim chodniki akrylowe, których jedną z zalet jest ogromna różnorodność dostępnych wzorów.

Jak przymocować chodnik na schodach?

Gdy wybierzemy już ten idealny chodnik na schody, przyjdzie czas na jego montaż. Jak zamocować chodnik na schodach? Najczęściej układa się go w całości do półpiętra, mocuje do stopni, a następnie naciąga i zabezpiecza za pomocą metalowych profili. By całość dobrze się prezentowała, tworzyła jednolitą powierzchnię i była właściwie naciągnięta, podczas zakupów warto rozważyć chodnik na metry. Innym, choć rzadziej wykorzystywanym sposobem montażu jest przycinanie chodnika na wymiar i mocowanie do każdego stopnia osobno. Metoda ta wymaga jednak niebywałej precyzji, by miejsca łączenia pozostały niewidoczne.

Od prawidłowego montażu chodnika zależy nie tylko uzyskany efekt, ale również bezpieczeństwo korzystania ze schodów – nasze i pozostałych domowników. Mocowanie należy więc wykonać bardzo dokładnie, zwracając uwagę na odpowiednie napięcie i naciągnięcie chodnika. By zminimalizować ryzyko przykrego wypadku, możemy też postawić chodniki antypoślizgowe, które są stabilne i nie przemieszczają się samoczynnie po podłożu.