Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Okrągły dywan do salonu – jak wybrać najlepszy?

Okrągły dywan do salonu – jak wybrać najlepszy?

Dywan jest jednym z bardzo istotnych elementów wystroju salonu. Odpowiednio dobrany kształt, rozmiar i kolor dywanu pozwolą na stworzenie spójnej i harmonijnej aranżacji. Sprawdźmy, do czego pasuje okrągły dywan i w jakim salonie może go wykorzystać.


Do czego pasuje okrągły dywan?

Wybierając dywan okrągły do salonu, powinniśmy kierować się jedną najważniejszą zasadą. Mówi ona o tym, że dywany okrągłe pasują do pomieszczeń, w których znajdują się inne zaokrąglone czy obłe elementy. Okrągły dywan w salonie możemy zestawić więc z takimi elementami jak okrągły stolik kawowy, duże, okrągłe lustra, lampy, fotele czy krzesła z zaokrąglonymi oparciami. Dzięki zestawieniu takich elementów z okrągłym dywanem całość będzie tworzyła spójną aranżację. Analogicznie, jeśli w naszym salonie dominują kąty proste, zdecydowanie lepiej wybrać dywan prostokątny lub kwadratowy.

Okrągły dywan do salonu – jaki rozmiar?

Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na dywan okrągły, prostokątny czy owalny, jego rozmiar powinien być dopasowany do wymiarów salonu. Ze względów praktycznych dywan, w salonie, czy jakimkolwiek innym pomieszczeniu, nie powinien leżeć bliżej niż 90 cm od drzwi. Dzięki temu będzie można je swobodnie otwierać i zamykać. Jeśli dysponujemy przestronnym salonem z dużą ilością wolnej przestrzeni, możemy zdecydować się na duży okrągły dywan 200, czy nawet 300-centymetrowy. Mniejsze, okrągłe dywany pasują idealnie jako podstawa stolika kawowego w tym samym kształcie. W większości przypadków w tej roli sprawdzi się dywan okrągły 120 cm. Niewielkie, okrągłe dywany mogą mieć jeszcze jedno zastosowanie w salonie. Chodzi o wizualne wyodrębnienie określonej strefy. Kładąc okrągły dywanik 80 czy 100 cm obok wygodnego fotela, możemy stworzyć strefę do czytania. Z kolei stawiając na takim małym kolistym dywanie krzesło przy biurku, możemy wyodrębnić kącik do pracy przy komputerze.

Dywan okrągły kolorowy czy szary?

Wybór odpowiedniego koloru okrągłego dywany powinien być oczywiście podyktowany tym, jaki kolor mają ściany i meble w salonie. Do wyboru mamy dwie możliwości. Po pierwsze możemy zdecydować się na dywan w tej samej gamie kolorystycznej, w której urządzone jest całe pomieszczenie. Czyli, jeśli mamy białe ściany i jasne meble, wybieramy dywan w kolorze jasnoszarym, kremowym, czy beżowym. Do brązowej, drewnianej podłogi i beżowych mebli, możemy wybrać dywan w kolorze czekoladowego brązu lub kawy z mlekiem. Generalnie wybieramy dywan o jeden, dwa odcienie jaśniejszy albo ciemniejszy od ścian i mebli. Druga, alternatywna zasada doboru koloru dywanu mówi o tym, żeby wybrać dywan w kolorze wyraźnie kontrastującym z całością stylizacji. Świetnym przykładem takiego nurtu mogą być minimalistyczne, jasne wnętrza, udekorowane kolorowym, okrągłym dywanem na przykład w odcieniu fuksjowym, kobaltowym czy granatowym. Kolorowy, okrągły dywan może ożywić takie monotonne wnętrze i nadać mu prawdziwego charakteru.

Na kolorowy, okrągły dywan możemy pozwolić sobie również we wnętrzach w stylu etno. Sprawdzi się tu na przykład kolorowy dywan z motywami południowoamerykańskimi czy afrykańskimi. Do tego rodzaju wnętrz możemy wybrać również jutowy okrągły dywan.

Okrągły dywan – gdzie jeszcze się sprawdzi?

Oczywiście salon to nie jedyne pomieszczenie, w którym sprawdzi się dywan okrągły. Już od lat sporym powodzeniem cieszą się okrągłe dywaniki łazienkowe. Do tego pomieszczenia sięgamy najczęściej po niewielkie, okrągłe dywany o średnicy około 80 cm. Wybierając dywanik do łazienki, warto wziąć pod uwagę modele z dłuższym runem. Taki okrągły dywanik shaggy skutecznie ochroni nasze stopy przed chłodnymi płytkami. Średniej wielkości okrągłe dywany możemy wykorzystać również w pokoju dziecięcym. Tutaj możemy pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji, jeśli chodzi o dobór kolorów i wzorów. Dla młodszych dzieci idealne będą dywany okrągłe z wizerunkami bohaterów kreskówek czy zwierzątkami.

Dywany okrągłe nie są może tak popularne jak prostokątne. Dają jednak bardzo ciekawe możliwości aranżacyjne i zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę, jeśli szukacie nowego dywanu do salonu.

POWIĄZANE PRODUKTY

dywan, koło 160, nowoczesny, 3d, beżowy czytaj

449,00 zł/szt

Produkt ze zdjęcia
-33
dywan, koło 160, nowoczesny, 3d, szary 

299,00 zł/szt

449,00 zł/szt

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 449,00 zł

Produkt ze zdjęcia
dywan, koło 120, nowoczesny, geometryczny, szary

199,00 zł/szt

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 149,00 zł

-25
dywan, koło 120, shaggy, gładki, grafitowy

119,00 zł/szt

159,00 zł/szt

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 159,00 zł