Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaki wybrać dywan do małego salonu?

Jaki dywan do małego salonu?

Im mniejszy salon, tym większą uwagę należy zwrócić na jego wystrój. Niewielkie pomieszczenie wymaga od nas wyobraźni przestrzennej – każdy element wyposażenia wpływa przecież na jego estetykę i funkcjonalność. Odpowiednio dobrany dywan do małego salonu może optycznie powiększyć przestrzeń i wpłynąć na jej przytulność. Jaki dywan do małego pomieszczenia wybrać?


Mały dywan w salonie – o czym warto pamiętać?

Dywan w salonie, oprócz funkcji dekoracyjnej, powinien scalać również poszczególne elementy wnętrza – mowa tu przede wszystkim o sofie, stoliku lub ławie, a także fotelu. Aby osiągnąć ten efekt, należy umieścić go w centralnej części pokoju – tak, aby chociaż przednie nogi mebli mogły się na nim znaleźć. To pozwoli nam zadbać o spójne wizualnie wnętrze. Dużo mniejszy dywan pośrodku salonu sprawdzi się wtedy, kiedy chcemy zrezygnować z ławy lub stolika kawowego.

Dywan do małego salonu – postaw na jasne kolory

Przy aranżacji małego pomieszczenia wybieramy jasną paletę barw – to złota zasada, którą powinien kierować się każdy, kto urządza swoje wnętrza. Ciemne kolory optycznie pomniejszają pomieszczenia, jasne barwy z kolei dają wrażenie większej przestrzeni. Wybierając mały dywan do salonu, postaw na jasne, subtelne odcienie, najlepiej pastelowe. Dobrze sprawdzi się również klasyczny biały lub szary dywan, który wprowadzi dodatkowo do salonu nutę elegancji.

Dywan w małym salonie – wybierz delikatny wzór

Kontrastowe połączenie barw, duża grafika i ostre linie na dywanie nie będą dobrym rozwiązaniem - w małym salonie wprowadzą tylko niepotrzebny chaos. Jeżeli jednak jesteś miłośnikiem wzorów, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nie musisz rezygnować z nich całkowicie. Możesz postawić na szary lub beżowy dywan z prostym motywem i złożony z cienkich linii – dobrym pomysłem może okazać się modna od kilku sezonów marokańska koniczyna.

Dywan do małego pokoju – różne kształty

W małym salonie sprawdzi się oczywiście dywan prostokątny, ale to nie jedyne rozwiązanie. Można też postawić na model o nieregularnych kształtach. Co powiesz na dywan okrągły w salonie? Jego niewielkie rozmiary jak najbardziej sprawdzą się w małym pomieszczeniu, a niepowtarzalny kształt sprawi, że będzie on dodatkowo dekoracyjnym elementem wyposażenia wnętrza.

Dywan do małego salonu – kompaktowe rozmiary

Mniejsze powierzchnie salonów i pokoi gościnnych wymuszają na nas zakup nie tak dużych dywanów o wymiarach: 160 x 220 cm, 120 x 170 cm lub 80 x 150 cm, przy czym najczęściej wybieranym modelem jest dywan 80 x 150. Formaty te doskonale sprawdzą się również w pokojach dziecięcych. Można postawić na jeszcze mniejsze prostokątne dywaniki – najbardziej typowym w tej kategorii jest dywan 60 x 110.

Pamiętaj, aby rozmiar dywanu dobierać pod kątem następujących czynników:

  • wielkość salonu,
  • układ mieszkania (salon otwarty lub zamknięty),
  • sposób ustawienia mebli.

Na ułożenie dywanu w salonie wpływ powinna mieć jeszcze jego odległość od drzwi – zmierz w tym celu promień otwarcia, pokrywający się z szerokością drzwi, i ustaw dywan tak, aby ich otwieranie było jak najbardziej swobodne. Jeżeli masz w salonie ciekawą podłogę, nie zakrywaj jej zbytnio dywanem – postaw na naprawdę niewielki egzemplarz, który jeszcze bardziej wyeksponuje jej piękno.

Dywan do małego salonu powinien pełnić funkcję wizualną i praktyczną. Ważne, aby zachować odpowiednie proporcje, wyeksponować należycie podłogę i optycznie powiększyć pomieszczenie. Postaw na jasne barwy – możesz wybrać klasyczny i uniwersalny biały dywan – pamiętając jednak o tym, że jest nieco trudniejszy w utrzymaniu czystości, lub egzemplarz wzbogacony o prosty i delikatny wzór. Zrezygnuj z ciemnych odcieni i dużych grafik, które niepotrzebnie przytłoczą wnętrze. Pamiętaj, że dywan w małym pomieszczeniu ma przede wszystkim sprawić, aby było ono bardziej przytulne.

POWIĄZANE PRODUKTY

panel, AC4, 8 mm, struktura drewna, jodełka

89,99 zł/m2

Dostępny próbnik
panel, AC4, 8 mm, wodoodporny, synchro, jodełka

149,95 zł/m2

panel, AC4, 8 mm, struktura drewna, jodełka

89,99 zł/m2

Dostępny próbnik
panel, AC6, 12 mm, 4V- fuga, synchoniczna,

139,99 zł/m2