Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaką wykładzinę PCV do kuchni wybrać? 4 podpowiedzi

avatar
Piotr Kwaśniewski Manager Kategorii - Wykładziny PCV

Jak wybrać wykładzinę PCV do kuchni?

Ostatnie lata to wielki powrót wykładzin elastycznych. Zwiększone zainteresowanie Klientów tym rodzajem pokrycia podłogowego związany jest z atrakcyjną ceną, łatwym montażem oraz bardzo szerokiej dostępności wzorów i kolorów. Wcześniej wykładziny PCV były potocznie nazywane gumoleum lub linoleum – określenia te miały raczej negatywny wydźwięk. Dzisiejsze wykładziny elastyczne oferują ale również zróżnicowane wzornictwo – dostępne są imitacje drewna, betonu czy choćby kafli i płytek. W związku z rozwojem technologii wykładziny PCV mają bardzo dobre parametry techniczne dzięki czemu mogą znaleźć zastosowanie w kuchni lub łazience. Jak wybrać idealną podłogę do tego pomieszczenia?


Podłoga w kuchni – czy PCV to dobre rozwiązanie?

Jaka powinna być podłoga w kuchni? Przede wszystkim odporna na wilgoć i zabrudzenia. Do tego też musi wytrzymywać spore natężenie ruchu – które często generujemy nawet nieświadomie, chodząc między lodówką, zlewem a blatem roboczym. Nie mniej ważny jest też oczywiście wygląd, który powinien dobrze komponować się z szafkami i ścianami. Wszystkie te parametry posiadają oczywiście np.: klasyczne płytki. Nie da się przy tym jednak ukryć, że cena dobrej jakości kafelków jest dość spora, a ich prawidłowe ułożenie z reguły musi wiązać się z wezwaniem fachowca. Tańszym i łatwiejszym w montażu rozwiązaniem będzie z pewnością właśnie wykładzina PCV, która też na pewno nie pęknie po upadku ciężkiego garnka lub patelni. Dodatkowo też nie posiada ona fug, które chętnie chłoną brud i kurz. Jeśli więc stawiamy na użyteczność i nie przeszkadza nam, że w kuchni mamy „imitację płytek”, a nie prawdziwą glazurę – to z całą pewnością wykładziny PCV spełnią nasze oczekiwania. Dodatkowym atutem jest to że pielęgnacja i czyszczenie linoleum nie sprawia dużo wysiłku, systematycznie zamiatane oraz mycie odpowiednimi środkami, zapewni piękny widok na lata.

Podłoga w kuchni – zalety wykładziny PCV

Jaka powinna być podłoga w kuchni? Wykładziny PCV są wodoodporne dzięki wspaniale wpisują się w podstawowe potrzeby tego typu pokrycia podłogowego. Dodatkowo, dzięki specjalnej warstwie ochronnej z PCV wykładzina jest higieniczna, odporna na zabrudzenia oraz na zwiększone natężenie ruchu. Parametry techniczne umożliwiają również położenie jej na ogrzewanie podłogowe lub jeżeli jest taka potrzeba to większość wykładzin elastycznych możemy również położyć na istniejącej już podłodze dzięki czemu montaż jest szybki i bezproblemowy. Wykładzina PCV jest odporna na uszkodzenia i łatwa w utrzymaniu. Bardzo ważnym atrybutem wykładziny jest również możliwość zastosowania różnych imitacji, struktur i kolorów dzięki czemu dobierzemy interesujące pokrycie do mebli kuchennych. Możemy wybierać spośród:

  • Wzorów drewna o różnych odcieniach
  • Imitacji betonów
  • Wzorach nowoczesnych, geometrycznych

Jak wybrać wykładzinę PCV do kuchni?

Co jasne, obecnie wybór wykładzin elastycznych jest bardzo duży. I o ile w zasadzie wszystkie takie produkty będą nadawać się do umieszczenia w kuchni, to z całą pewnością niektóre z nich sprawdzą się lepiej. Jak wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie?

Podłoga w kuchni kojarzy nam się z płytkami lub też właśnie imitującą je wykładziną. Tymczasem warto pamiętać, że na rynku dostępne jest obecnie więcej ciekawych wzorów. Ciekawą opcją może być wykładzina imitująca beton albo też deski. Rozwiązanie tego typu będą mogły posłużyć jako świetna podstawa do tworzenia bardzo ciekawych aranżacji w różnych stylach. Przeczytaj, gdzie jeszcze sprawdzi się wykładzina imitująca beton!

Zwróć uwagę na szerokość rolki

Każda wykładzina elastyczna sprzedawana jest w postaci zrolowanej. Oczywiście o ile przycięcie jej na długość nie jest żadnym problemem, to cięcie na szerokość jest już mocno kłopotliwe. Dlatego też zawsze warto przemyśleć, jak najlepiej wpasować oferowane produkty. W przypadku pomieszczeń zbliżonych do kwadratu często doskonale sprawdzą się wykładziny 4-metrowe i 5-metrowe, którymi będzie można objąć całą powierzchnię kuchni. Jest korzystne nie tylko z racji wygody – brak spoin daje także gwarancję, że wilgoć czy woda nie przedostaną się pod podłogę.

Zwróć uwagę na parametry techniczne

Przy wyborze wykładziny do kuchni warto zwrócić uwagę na:

  • Grubość warstwy ścieralnej – jeżeli przebywasz więcej czasu w kuchni warto wybrać tę o wyższym parametrze
  • Grubość całkowita – zapewnia lepsze odizolowanie od podłoża na którym się znajduje, dodatkowo grubsze wykładziny można kłaść na istniejącej już podłodze
  • Podkład filcowy – zapewnia większe wygłuszenie akustyczne
  • Szerokość wykładziny – wybierz najbardziej odpowiadającą Twoim potrzebą szerokość rolki. Do wyboru szerokości: 2 m, 3m, 4m lub 5m
  • Sprawdź inne cechy takie jak: antypoślizgowość, antystatyczność
  • W przypadku kuchni zlokalizowanych w firmach warto zwrócić uwagę na wykładziny obiektowe, przemysłowe. Cechują się ona bardzo dużą odpornością na uszkodzenia oraz na wysokie natężenie ruchu

Weź pod uwagę wykładziny przemysłowe

W przypadku kuchni zlokalizowanych w firmach czy instytucjach, optymalnym rozwiązaniem będą wykładziny przemysłowe. Są one w całości wykonane z PCV, dzięki czemu charakteryzują się bardzo wysoką trwałością. Ich wadą jest mniej atrakcyjna paleta wzorów, jednak w takich sytuacjach na pewno nie jest to problem. W tym miejscu warto też podkreślić, że w przypadku bardzo mocno użytkowanych kuchni w domu także można wziąć je pod uwagę.

Nie zapomnij o klasie antypoślizgowości

Oczywiście w normalnych warunkach każda wykładzina PCV zapewni bezpieczeństwo użytkownikom. Jednak niestety w przypadku kuchni trzeba wziąć pod uwagę możliwość gromadzenia się na niej wody. Dlatego też do tego pomieszczenia – a także łazienki, koniecznie trzeba wybierać produkty wyposażone w specjalną warstwę antypoślizgową w klasie R9 lub R10. Uchroni to użytkowników przed niebezpieczeństwem utraty równowagi i wywrotki.

Wysokiej jakości wykładzina PCV to świetny i niedrogi pomysł na podłogę w kuchni. Łatwość montażu, jej wytrzymałość oraz szeroka gama kolorów i wzorów sprawi, że zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Szukając inspiracji zwróć uwagę na:

POWIĄZANE PRODUKTY

-16
domowa, wykładzina PCV, nowoczesna, geometryczna

39,97 zł/m2

47,99 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 47,99 zł

-17
domowa, wykładzina PCV, nowoczesna, geometryczna

37,00 zł/m2

44,99 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 44,99 zł

-16
domowa, wykładzina PCV, nowoczesna, geometryczna

39,97 zł/m2

47,99 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 47,99 zł