Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak wyprać dywan w domu? 5 podpowiedzi!

Jak wyprać dywan w domu? 5 podpowiedzi!

Piękny dywan to ozdoba każdego pokoju. Aby jednak naprawdę robił on dobre wrażenie, koniecznie musi wyglądać czysto i świeżo. Dlatego też co jakiś czas koniecznie trzeba wyprać posiadane kobierce. Czy da się to skutecznie zrobić w domu? Podpowiadamy!

Jak wyprać dywan – pamiętaj o różnych opcjach!

O tym, że regularna pielęgnacja i czyszczenie dywanów jest ważne dla zachowania ich w odpowiednim stanie, wie w zasadzie każdy. Jednak w praktyce ich konserwacja bardzo często pozostawia dużo do życzenia. Wynika to z kilku powodów, jednak najważniejszym z nich może być po prostu niewiedza. Wielu osobom „pranie dywanów” kojarzy się z trudnym, żmudnym i drogim procesem, który wykonać mogą tylko specjaliści – co wiąże się też z problemem transportu sporego i ciężkiego chodnika. Tymczasem w praktyce proces ten nie jest skomplikowany i poza wyjątkowymi sytuacjami nie wymaga użycia zaawansowanych urządzeń czy środków chemicznych. Z powodzeniem możemy się więc zabrać za to w domu – i to niezależnie od tego, czy posiadamy nowoczesny dywan akrylowy, czy też nasze pokoje zdobią dywany z wiskozy lub dywany tradycyjne wełniane. Mimo to warto pamiętać, że skorzystanie z profesjonalnego wsparcia w tym zakresie także ma swoje zalety. Przede wszystkim to spora oszczędność czasu i gwarancja doskonałego efektu. Co więcej, wiele firm oferuje w tym przypadku realizację usługi w domu klienta lub w systemie door-to-door.

Pranie dywanu w domu – od czego zacząć?

Jeśli jednak decydujesz się na czyszczenie dywanu na miejscu, to koniecznie powinieneś pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwszą z nich jest regularne dbanie o jego stan. Im częściej wykonywane będzie odkurzanie, tym mniej brudu dotrze do głębszych warstw materiału, co z kolei ułatwi późniejsze pranie. W przypadku widocznych zabrudzeń warto usuwać je na bieżąco. Druga kwestia to częstotliwość prania dywanów. W tym przypadku nie ma żelaznej reguły, gdyż wszystko zależy od jego stanu i szybkości zabrudzenia. Dlatego też w niektórych domach czyszczenie może być potrzebne raz w roku, a w innych – co kilka miesięcy. Sposobem na wydłużenie czasu między praniami jest oczywiście wspomniana regularna pielęgnacja i odkurzanie.

Poznaj domowe sposoby na pranie dywanów!

Niestety moment, w którym konieczne jest pranie dywanu, zawsze w końcu nastąpi. Dlatego też warto wcześniej przygotować się do tego zabiegu i rozważyć różne możliwości czyszczenia. Na rynku dostępne są oczywiście specjalne preparaty do tego celu, które gwarantują odpowiednią skuteczność. Opłaca się jednak poznać też „babcine sposoby”, które potrafią być równie skuteczne, a często są też tańsze, bardziej ekologiczne i delikatniejsze. W każdym przypadku trzeba też pamiętać, że pierwszym krokiem zawsze jest dokładne odkurzenie dywanu. Można je wykonać też poprzez wytrzepanie, które jest skuteczniejsze od większości odkurzaczy. Co przy tym ważne, wykonać trzeba je zawsze, niezależnie od tego, czy czyścimy dywany bawełniane, dywany nowoczesne wełniane czy dywany ze sztucznej skóry.

Czym wyczyścić dywan w domu?

Sposobów na pranie dywanów jest w zasadzie kilka i podzielić można je na „suche” i „mokre”. W tym drugim przypadku zawsze musimy pamiętać, by po wykonanych czynnościach zadbać o odpowiednie osuszenie chodnika – by długo utrzymująca się wilgoć nie spowodowała rozwoju grzybów i pleśni. Sam proces można przeprowadzić także na dwa sposoby: 1. Miejscowo – piorąc tylko obszary występowania plam. Do tego celu można wykorzystać roztwór pół litra wody, szklanki octu i dwóch łyżeczek sody oczyszczonej. Tłuste plamy należy z kolei zasypać na 24h talkiem lub mąką ziemniaczaną. 2. Całościowo – preparat z octu i sody można wykorzystać także do oczyszczenia całego dywanu. W takim przypadku nie należy jednak go wcierać, tylko pozostawić na powierzchni i po wyschnięciu zebrać brud odkurzaczem. Czym czyścić dywan – 7 domowych sposobów.

Jak wyprać dywan, żeby nie śmierdział?

Osobnym problemem jest pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Niestety, ale dywany – szczególnie te starsze i z dłuższym włosiem często cierpią na taką przypadłość. Rozwiązaniem jest w tym przypadku sama soda oczyszczona, którą można też połączyć z olejkiem zapachowym. Taka mieszanina rozsypana na powierzchni skutecznie odświeży każdy kobierzec.

Jak wyprać dywan na sucho?

Jak już wspomnieliśmy, możliwe jest także pranie dywanów na sucho. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim szybkość całego procesu. Do czyszczenia tym sposobem należy użyć płatków mydlanych i skrobi ziemniaczanej, które po wymieszaniu należy nanieść na powierzchnię. Po około 30-60 minutach dywan trzeba ponownie odkurzyć i… gotowe! Pranie dywanów bez problemu można wykonać w domu. Oczywiście wymaga to nieco wiedzy i zaangażowania, jednak na pewno nie jest trudne. Proces ten jest na pewno konieczny, jeśli chcemy, by nasz dywan shaggy szary czy kolorowy produkt z wełny był zawsze piękny i świeży!