Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak pomalować salon nowocześnie? 4 trendy, na które warto zwrócić uwagę

Jak pomalować salon nowocześnie? 4 trendy, na które warto zwrócić uwagę

Styl nowoczesny nie bez powodu ma bardzo wielu zwolenników. Urzeka prostotą oraz minimalistycznym i stonowanym charakterem, choć nie brakuje mu też przysłowiowego pazura w postaci kontrastujących połączeń. Chcąc wykreować taką przestrzeń, należy jednak zacząć od stworzenia dla niej odpowiedniego tła. Jak pomalować salon nowocześnie?

Biel – zawsze nowoczesny kolor ścian

Choć na pierwszy rzut oka biel może wydawać się mało nowoczesna, jest to na tyle uniwersalny kolor, że sprawdza się właściwie w każdej aranżacji. Białe ściany tworzą znakomitą bazę dla wystroju, a przy tym optycznie powiększa wnętrze i sprawia, że wydaje się bardziej przestronne. Docenią to zwłaszcza właściciele kawalerek i małych mieszkań z niewielkim salonem.

Wróćmy jednak do pierwszego aspektu – biel stanowi bowiem idealne tło dla stylu nowoczesnego. Do salonu pomalowanego na biało możemy dobrać praktycznie dowolne meble – szafy, stoliki i ławy, regały czy witryny do salonu. Istotniejszy będzie design poszczególnych elementów wyposażenia – w nowoczesnych aranżacjach na przykład stoły do salonu czy inne meble powinny mieć prostą, minimalistyczną i oszczędną formę, pozbawioną zbędnych ozdób. Charakter salonu z białymi ścianami możemy podkreślić za pomocą dodatków – doskonałym wyborem będą wszelkie artykuły dekoracyjne, od tekstyliów, przez dywany, po obrazy i grafiki.

Jak pomalować nowoczesny salon? Mocny akcent kolorystyczny

Oczywiście biel to nie jedyna barwa, jaką możemy wykorzystać, malując nowoczesny salon. Kolory są w nim równie mile widziane, choć najlepiej wypadają, gdy odgrywają rolę akcentu. Świetnym rozwiązaniem będzie więc pomalowanie jeden ze ścian lub jej fragmentu na mocny, wyrazisty kolor, natomiast pozostałych na neutralny, spokojny odcień – biały, kremowy lub jasnoszary.

Umiejętne zaakcentowanie jeden ze ścian będzie ciekawym urozmaiceniem aranżacji i pozwoli podkreślić jej konkretny fragment – element architektoniczny czy zawieszone na ścianie obrazy lub zdjęcia. Pokrycie ściany odróżniającym się kolorem umożliwi także symboliczne oddzielenie jednej ze stref wyznaczonych we wnętrzu – na przykład jadalnianej lub wypoczynkowej. By całość prezentowała się spójnie, dobierzmy do salonu tekstylia dekoracyjne w podobnym lub tym samym odcieniu.

Tylko na jaki kolor najlepiej się zdecydować? Możliwości mamy naprawdę sporo. Nieco odważniejszym z pewnością spodoba się pomysł pomalowania ściany na kolor czarny, granatowy lub w odcieniu butelkowej zieleni. Pamiętajmy jednak, że to dość ciemne barwy, pochłaniające duże światła. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę, by pokój dzienny był właściwie oświetlony – oprócz światła dziennego, warto więc zadbać o dodatkowe źródła światła. Pomocne okażą się tu oczywiście wszelkie lampy do salonu – wiszące, podłogowe, stołowe czy kinkiety.

Jak jeszcze możemy pomalować nowoczesny salon? Jakie kolory będą w nim dobrze wyglądały? Jeśli wolimy nieco spokojniejsze, bardziej neutralne odcienie, jedną ze ścian możemy pokryć farbą w kolorze jasnoszarym, kremowym czy błękitnym. Dzięki temu nasz salon zyska wyróżniający się akcent, ale wciąż będzie mieścił się w nowoczesnych ramach minimalizmu.

Jak pomalować salon nowocześnie? Sufit w innym kolorze

Innym sposobem na wprowadzenie kontrastującego duetu do nowoczesnego salonu jest pomalowanie ścian na biało, a na inny kolor… sufitu. Bez wątpienia urozmaici to przestrzeń, a jednocześnie uczyni całość bardziej dynamiczną. Możemy postawić na stonowany, subtelny odcień lub – to wersja dla odważnych – zdecydować się na odważną, nasyconą barwę. Z drugiego wariantu nie korzystajmy jednak, jeśli mamy niski sufit – w takiej sytuacji polecane są chłodne odcienie, które wizualnie podnoszą wnętrze.

Nowoczesny salon? Sięgnij po farby teksturalne!

Świetny efekt w nowoczesnym salonie zapewnią nam również farby teksturalne. Dodanie faktury na jedną ze ścian – podobnie jak zaakcentowanie jej innym kolorem – pozwoli na wyróżnienie konkretnej części pokoju. Sposób ten możemy zastosować na przykład w strefie jadalnianej, a dobierając krzesła do salonu w odcieniu wybranej farby teksturalnej, stworzymy spójny stylistycznie, harmonijny kącik. Pamiętajmy przy tym, że stół w części jadalnianej zawsze warto doświetlić – w tej roli najlepiej odnajdują się lampy wiszące do salonu.

Czytaj także: