Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak dobrać panele podłogowe do drzwi?


Jak dobrać panele podłogowe do drzwi?

Przygotowanie aranżacji wnętrza zawsze wymaga podejścia kompleksowego. Dlatego też tak duże znaczenie mają podłogi i drzwi. Stanowią one swego rodzaju podstawę dla wszystkich innych elementów, a ich wymiana z reguły jest stosunkowo pracochłonna i wymaga sporych nakładów. Z pewnością więc warto dobrze zastanowić się przed ich wyborem. Jak zrobić to dobrze?

Jak dobrać panele do drzwi w domu?

Jaki jest największy problem związany z doborem paneli do drzwi? Prawdopodobnie jest nim zbyt późne zadanie tytułowego pytania. I mimo że w większości poradników dotyczących urządzania pomieszczeń zwraca się uwagę na to, by na zagadnieniu tym skoncentrować się najpierw, to jednak praktyka pokazuje, że nierzadko jest dokładnie odwrotnie. W zasadzie też takie podejście można zrozumieć, gdyż w końcu dla każdego dużo ważniejsze są meble czy dodatki, niż podłogi i drzwi. W praktyce jednak rodzi to poważne trudności. Niestety źle dobrane panele podłogowe i drzwi będą fatalnie wyglądać tak długo, jak będą one obecne w naszym domu i mieszkaniu. W praktyce jedyną możliwością poza wymianą jest przemalowanie tych ostatnich, co jednak wchodzi w grę tylko w przypadku niektórych materiałów – np. drewna. Kupno nowych paneli, futryn i drzwi, usunięcie starych i montaż nowych to z kolei już bardzo poważny i kosztowym remont, który robi się raz na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego też warto jeszcze raz podkreślić, by na pytanie, jak wybrać panele i drzwi odpowiedzieć na samym początku! A jakich zasad koniecznie trzeba przy tym przestrzegać?

Ciemne drzwi – jaka podłoga?

Wiele osób zastanawia się, czy najpierw należy wybrać drzwi, czy może jednak zacząć od paneli. Tymczasem prawidłowa odpowiedź na to pytanie brzmi – należy zrobić to jednocześnie. Dokonując jednego wyboru dużo wcześniej, automatycznie ograniczamy sobie późniejsze możliwości, co może prowadzić do problemów z wyszukaniem idealnych rozwiązań czy nawet znacznego podniesienia kosztów. Zastanawiając się więc, jakie panele wybrać tak naprawdę powinniśmy myśleć, jakie drzwi i podłogi będą idealne do naszej aranżacji. Obecnie dość modne jest postawienie na ciemne kolory drzwi, które doskonale sprawdzają się zarówno w klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych wystrojach. Oczywiście najłatwiej dobrać do nich panele o zbliżonej fakturze i kolorze, dzięki czemu całość wystroju będzie spójna. Rozwiązanie takie może jednak dawać nieco przytłaczający efekt, szczególnie w przypadku bardzo ciemnej podłogi i drzwi. Dlatego też ciekawą opcją może być postawienie na panele podłogowe szare, które dopasujemy na zasadzie kontrastu.

Wybór paneli do jasnych drzwi – o czym pamiętać?

Mimo rosnącej popularności ciemnych kolorów, w dalszym ciągu większość osób stawia jednak na jaśniejsze barwy. I w tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie dopasowanie kolorystyczne drzwi i podłóg. Połączenie jasnych drzwi i paneli będzie szczególnie korzystnie wyglądać we wnętrzach w stylu skandynawskim, czy też minimalistycznych nowoczesnych salonach. Co przy tym bardzo ważne, taką „bazę” z powodzeniem można też wykorzystać jako podkład dla ciemniejszych czy też bardziej wyrazistych mebli – bez zmartwień o zbytnie zaciemnienie pokoju. Jasne drzwi można też oczywiście skomponować z nieco ciemniejszymi klepkami. W tym przypadku warto jednak zwrócić też uwagę na kolor ścian, który powinien być stosunkowo jasny.

Białe lub czarne drzwi – jakie panele do nich dobrać?

A jak wybrać panele, gdy stawiamy na śnieżnobiałe lub też antracytowe drzwi? Wybierając tak mocne kolory, powinniśmy szczególnie mocno uważać podczas zakupu kolejnych elementów aranżacji. Panele podłogowe białe w połączeniu z drzwiami w tym samym kolorze mogą bowiem wyglądać „zbyt biało” i bez odpowiednich dodatków po prostu mdło. Postawienie na czarne drzwi i bardzo ciemną podłogę również nie wchodzi w grę. Dlatego też w takich sytuacjach lepiej postawić na kontrasty i zwrócić też uwagę na kolory ścian, które z powodzeniem mogą przełamać zbyt duże natężenie bieli lub czerni. Niezależnie od tego, czy kupujemy drzwi i panele do kuchni, salonu czy sypialni – zawsze powinniśmy dobrze przemyśleć ich wybór. Będzie on bowiem wpływał na możliwości aranżacji wnętrza jeszcze przez wiele lat. Warto o tym pamiętać, bo w ostatecznym rozrachunku nieważne będzie, czy kupiliśmy panele Quick Step, Classen, Egger czy innego producenta. Jeśli nie będą one pasować do wystroju, to ich jakość będzie miała tylko drugorzędne znaczenie.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady