Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Drzwi prawe czy lewe? Jak je odróżnić?

Zakup drzwi wewnętrznych wymaga dokładnego przemyślenia. Pierwsza rzecz, o której zapewne pomyślisz to ich wygląd. W końcu muszą one pasować do aktualnej aranżacji. Poza tym równie ważny jest komfort użytkowania, za który w dużej mierze odpowiada kierunek otwierania drzwi. Skrzydło otwierające się na szafę czy blokujące dopływ światła ma niewiele wspólnego z wygodą. Zatem, co wybrać, drzwi prawe czy lewe? Podpowiadamy!

Jak odróżnić drzwi prawe od lewych?

Decyzja o wyborze kierunku otwierania drzwi zaważy o komforcie ich użytkowania na dłuższy czas. W końcu to element wyposażenia, który ma służyć przez lata! Nie myśląc o tym, czy kupujesz drzwi prawe, czy lewe, możesz przypadkowo nabyć parę, która otwiera się na meble czy przełącznik światła. Na szczęście łatwo tego unikniesz, stosując się do naszych wskazówek. Zatem do dzieła!

Aby odróżnić, czy to drzwi lewe, czy prawe stań przed nimi, tak aby otwierały się do wewnątrz – w Twoim kierunku. A teraz przyjrzyj się zawiasom. Kiedy znajdują się po Twojej prawej stronie, masz przed sobą drzwi prawe. Powinny otwierać się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Gdy zawiasy masz po swojej lewej stronie, patrzysz na drzwi lewe – te otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To naprawdę proste!


Drzwi prawe czy lewe – jak sprawdzić?

Wiesz już, jak istotny okazuje się kierunek otwierania drzwi. Mimo to wciąż zastanawiasz się, który wariant najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu? W rozwiązaniu dylematu, czy drzwi prawe, czy lewe wybrać, sporą pomocą okazuje się rysunek.

Aby uzyskać przejrzystą wizualizację, warto rozrysować plan pokoju, a nawet całego domu czy mieszkania – w zależności, od tego, ile par drzwi potrzebujesz. Na rysunku umieść również meble oraz pozostałe elementy wyposażenia. W ten sposób szybko przekonasz się, który kierunek otwierania drzwi okaże się właściwy lub dokonasz zmian w aktualnej aranżacji. To metoda, która zda egzamin w każdym przypadku. Nieważne, czy chcesz kupić drzwi wewnętrzne w stylu angielskim,, nowoczesnym bądź jakimkolwiek innym.


Które drzwi prawe, które lewe?

Kolejna kwestia dotyczy tego, czy drzwi wewnętrzne lewe (czy też prawe) mają otwierać się na zewnątrz lub do środka. W małych pomieszczeniach modele otwierane do wewnątrz bywają niepraktyczne, ponieważ zabierają cenną przestrzeń.

Za to drzwi wejściowe do mieszkań muszą otwierać się do wewnątrz ze względów bezpieczeństwa. Regulują to przepisy prawne – inny kierunek otwierania zmniejsza szerokość drogi ewakuacyjnej. Zresztą drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz są po prostu


niewygodne. Przy otwieraniu lub uchylaniu zawsze zmuszają użytkownika do mocnego wychylenia się na zewnątrz, a tego przecież nie chcesz. Co ważne, drzwi zewnętrzne (lewe czy prawe – nieważne) zawsze montuje się w łazienkach.


Jeśli akurat poszukujesz idealnego modelu, poznaj propozycje z naszej oferty. Wśród nich znalazły się m.in. drzwi wewnętrzne nowoczesne.


Klamka do drzwi – lewa czy prawa?

Tak naprawdę to, czy dana klamka jest lewa, czy prawa nie powinno spędzać Ci snu z powiek. Większość klamek wewnętrznych jest bowiem uniwersalna. W praktyce oznacza to, że można je montować zarówno do prawych, jak i lewych drzwi.

Sprawy przyjmują odmienny obrót w przypadku drzwi zewnętrznych oraz gałko-klamki. Tutaj wybór lewej lub prawej klamki ma znaczenie. Jak to sprawdzić? Kiedy od zewnętrznej, czyli wejściowej strony otwierasz drzwi prawą ręką, a zawiasy znajdują się po prawej stronie to znak, żeby zakupić klamkę prawą. Z kolei, kiedy na zewnątrz otwierasz je lewą ręką oraz zawiasy znajdą się na lewo, należy oczywiście wybrać lewy model.

Jak wybrać drzwi – prawe czy lewe?

Poza tym, że kierunek otwierania drzwi musi pasować do aktualnej aranżacji, weź też pod uwagę własne przyzwyczajenia. Jeśli zwykle podchodzisz do drzwi z jednej strony, postaraj się wybrać wariant zgodny ze swoimi upodobaniami.

Na to, czy lewe, czy prawe drzwi kupisz, powinna wpłynąć jeszcze jedna kwestia. W miejscach, w których drzwi znajdują się blisko siebie, należy unikać sytuacji nachodzenia na siebie poszczególnych skrzydeł. Wtedy łatwo o zablokowanie podczas otwierania i zamykania.


Wierzymy, że wiesz już, który wariant wybrać. Rozmaite propozycje znajdziesz oczywiście w ofercie sklepu KOMFORT. Mamy dla Ciebie zarówno prawe, jak i lewe drzwi wewnętrzne (z ościeżnicą) w wielu wzorach i rozmiarach. Bez trudu dopasujesz je do aranżacji Twojego domu czy mieszkania. Drzwi wewnętrzne minimalistyczne,, tradycyjne czy awangardowe? Wybór należy do Ciebie.


Czytaj także: