Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak urządzić balkon południowy?


Jak urządzić balkon południowy?

Posiadasz balkon z wystawą południową? To doskonale! Daje on w końcu mnóstwo możliwości aranżacyjnych i pozwala na miłe spędzanie czasu nawet przy niezbyt wysokich temperaturach. Aby jednak był on w pełni użyteczny, to musi zostać odpowiednio urządzony. Na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji?

Słoneczny balkon – co to w praktyce oznacza?

Bez wątpienia balkony to bardzo specyficzne miejsce w każdym mieszkaniu czy też czasem domu. W odróżnieniu od innych pomieszczeń, w ich przypadku umiejscowienie względem stron świata odgrywa olbrzymią rolę. Co więcej, w praktyce determinuje ono też sposób urządzenia całości. Sprawia to, że południowe, czy też południowo-zachodnie balkony nie są dla każdego. Osoby nielubiące mocnego słońca czy też po prostu uczulone na nie, po prostu powinny wybrać mieszkania z wystawą wschodnią lub północno-zachodnią. Podobnie rzecz się ma w przypadku, gdy zależy nam na bardziej uniwersalnym miejscu dla licznych roślin, gdyż pełne słońce może okazać się zabójcze dla mniej odpornych kwiatów. Jednak mimo to większość osób zdecydowanie lubi południowe balkony, na których nawet w Polsce robi się ciepło gdy tylko słońce zacznie mocniej grzać – a więc w okresie od marca do nawet października. A jak je urządzić?
Z trawą na tarasie

Jaka podłoga na południowy balkon będzie najlepsza?

Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas wykańczania balkonu, jest postawienie na odpowiednią podłogę. W tym przypadku wybór materiałów jest w zasadzie taki sam niezależnie od wystawy. Najpopularniejsze opcje to:

  • 1. Płytki gresowe – bardzo wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Ich ułożenie wymaga nieco wprawy. Zdecydować się można na dedykowane kafelki tarasowe lub też płytki łazienkowe podłogowe – koniecznie gresowe, gdyż są mrozoodporne.
  • 2. Deski tarasowe – wytrzymałe, niewymagające konserwacji. Montuje się je na stelażu dla uzyskania idealnej stabilności. Podłoga taka to doskonała alternatywa dla drewna.
  • 3. Sztuczna trawa – imitująca naturalną darń powierzchnia z tworzywa. Łatwa do ułożenia, niedroga i stosunkowo wytrzymała oraz przyjemna w dotyku. Jej wygląd zależy od klasy produktu.
  • 4. Dywany zewnętrzne – można je ułożyć na deskach, płytkach lub też odpowiednio uszczelnionym betonie. Wybór produktów jest obecnie olbrzymi, a w zasadzie wszystkie dywany na taras są bardzo estetycznym i przyjemnym dla użytkowników dodatkiem.

Wszystkie wymienione rodzaje nawierzchni mają sporo mocnych stron, więc warto po nie sięgać w zależności od potrzeb. Warto przy tym jedynie zwrócić uwagę, by stronić od ciemnych kolorów, które będą zdecydowanie mocniej się nagrzewać w słońcu.

Jaka sztuczna trawa na balkon?

Jakie meble na słoneczny balkon?

Z punktu widzenia użyteczności południowego balkonu, bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiednich mebli. Wynika to z faktu, że w letnim słońcu mogą się one bardzo nagrzewać. Aby do tego nie dopuścić, koniecznie trzeba pamiętać o trzech zasadach:

  • 1. Postawić zadaszenie – może być to parasol, markiza czy też żagiel. Podczas upałów zapewnią one niezbędny cień i osłonią sprzęty oraz oczywiście użytkowników.
  • 2. Bez ciemnych barw – na słonecznym balkonie sprawdzi się biel, różne odcienie beżu czy też naturalne kolory jasnego drewna, czy wikliny.
  • 3. Naturalne materiały – drewno czy wiklina zdecydowanie lepiej sprawdzą się, niż plastik. Na słonecznej wystawie warto też unikać stylowych, choć łatwo nagrzewających się metalowych mebli.

Jaki dywan na balkon i taras? Oto 7 naszych typów

Jakie rośliny dobrać na południowy balkon?

Trzecią ważną kwestią, na jaką trzeba uważać na słonecznym balkonie, to wybór odpowiednich roślin i kwiatów. W tym przypadku w grę wchodzą jedynie wytrzymałe i ciepłolubne gatunki kwiatów – czyli np. pelargonie, fuksje czy hiacynty. Ciekawą opcją będzie też posadzenie ziół, które w wielu przypadkach poradzą sobie nawet podczas bardzo dużych upałów – np. bazylia, mięta, majeranek czy koper. W przypadku bardziej wrażliwych roślin można z kolei pomyśleć o zastosowaniu łatwych w przenoszeniu doniczek – które podczas najgorętszych dni po prostu schowa się w cień.

Południowy balkon to świetne miejsce do relaksu czy też opalania. Z racji wysokich temperatur i mocnego słońca, koniecznie jednak trzeba go mądrze urządzić. Pomóc w tym mogą na pewno rozwiązania z naszego sklepu!

POWIĄZANE PRODUKTY

sztuczna trawa, wysokość 23mm

39,00 zł/m2

sztuczna trawa, wysokość 7mm

14,99 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 12,97 zł

49,99 zł/szt

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,97 zł