Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak kleić mozaikę ceramiczną?

Jak kleić mozaikę ceramiczną?

Jeszcze kilka lat temu wielki powrót mozaiki do łazienek i kuchni wydawał się mało prawdopodobny. Dziś jednak jest on faktem, a z płytki tego rodzaju znajdują coraz liczniejsze grono nabywców. Wynika to z powodów zarówno estetycznych, jak i użytkowych. Czy jednak kafelki tego typu są też proste w klejeniu? Na to pytanie odpowiadamy w tym tekście.

Mozaika ceramiczna – czy warto?

Odpowiedź na pytanie, czy warto postawić na mozaiki w łazience, czy też innych pomieszczeniach może być tylko jedna – z całą pewnością tak! Co jednak równie ważne, rozwiązanie to jest dość charakterystyczne, wobec czego będzie ono pasować do wnętrz o określonym stylu. Z drugiej strony obecnie można wybierać spośród bardzo różnych produktów. Obok mozaiki ceramicznej, kupić można też mozaikę szklaną. Bogata jest też kolorystyka, choć najpopularniejsze są klasyczne opcje – takie jak mozaika biała, mozaika czarna, mozaika szara czy mozaika beżowa. Obok nich występują jednak też produkty w innych barwach, wielokolorowe i z płytkami w kształcie kwadratów, prostokątów, kół czy rombów. Niektóre kafelki tego rodzaju można wykorzystywać na podłogach, choć dużo częściej spotykane są mozaiki na ścianę. W zależności od kompozycji mogą one stanowić element dekoracyjny lub też być umieszczone na całej powierzchni.

Pod względem użytkowym dobrze położone mozaiki nie odbiegają wytrzymałością od klasycznych płytek, są one też łatwe w czyszczeniu i wodoodporne. Ich ważną zaletą jest z kolei możliwość umieszczania bez cięcia na łukach czy powierzchniach zaokrąglonych. Dzięki temu bardzo chętnie wybiera się je jako element obudowy wanien czy pryszniców. Dodatkowo małe płytki z mozaiki lepiej sprawdzą się jako wykończenie niewielkich powierzchni – takich jak półki, wnęki czy inne podobne miejsca.

Mozaiki w łazience – hit w urządzaniu wnętrz!

Montaż mozaiki ceramicznej – co musisz wiedzieć?

Czy więc powinno kogoś dziwić, że popularność mozaik rośnie? Jeśli weźmiemy pod uwagę ich zalety, z całą pewnością nie. Przed ich zakupem warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • 1. Parametry – tak samo jak wszystkie inne płytki, mozaiki również różnią się właściwościami, przeznaczeniem i sposobem wykończenia. Nie każdy produkt nada się więc do łazienki czy na zewnątrz.
  • 2. Dopasowanie – jeśli mozaika ma być elementem dekoracyjnym, to bardzo ważne jest, by pasowała ona do reszty wystroju i umożliwiała bezproblemowe połączenie z płytkami innego rodzaju.
  • 3. Charakter produktu – obecnie bardzo rzadko spotyka się mozaiki kupowane na sztuki. Zamiast tego producenci oferują gotowe „zestawy” płytek tego rodzaju, czyli kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt płytek połączonych na jednym arkuszu folii, papieru czy siatki – co zdecydowanie przyspiesza i ułatwia montaż.
  • 4. Narzędzia – w przypadku układania mozaiki wykorzystuje się te same rozwiązania, co podczas montażu zwykłych kafelków.

Jak kłaść mozaikę?

Czym przykleić płytkę ceramiczną mozaikową?

Bardzo ważną kwestią związaną z układaniem mozaiki ceramicznej, jest wybór dobrego kleju. Jednak i w tym przypadku nie ma dużej różnicy, względem innych typów kafelków. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczna zaprawa elastyczna do płytek łazienkowych. Ciekawą alternatywą mogą być też produkty dedykowane do mozaik, które służą zarówno do klejenia, jak i fugowania.

Jak odnowić fugi w łazience?

Jak kleić mozaikę – krok po kroku

A jak przeprowadzić klejenie mozaiki ceramicznej? Proces ten podzielić można na 5 kroków:

  • 1. Przygotowanie podłoża – musi być ono bardzo dokładnie wyrównane i w razie potrzeby zagruntowane. W przypadku łazienki koniecznie należy wykonać też hydroizolację.
  • 2. Wymierzenie mozaiki na sucho – pozwoli na zminimalizowanie potrzeby docinania i uzyskanie optymalnego efektu estetycznego.
  • 3. Przygotowanie i nałożenie kleju – masę należy rozrobić zgodnie z wytycznymi producenta, klej nakładać i równać pacą. Jego warstwa nie powinna być grubsza niż 5 mm, by mozaika się nie zapadała.
  • 4. Klejenie płytek – kolejne arkusze należy układać na świeżo nałożonym kleju, dociskając gumową pacą i dbając o zachowanie odstępów. W trakcie pracy koniecznie trzeba też korzystać z poziomicy dla określenia pionu i poziomu.
  • 5. Fugowanie – po wyschnięciu kleju jego nadmiar trzeba usunąć ze szczelin i wypełnić je dokładnie fugą korzystając z gumowej pacy. Nadmiar spoiny należy następnie usunąć mokrą szmatką.

Jak położyć płytki na ścianę?

Czy więc klejenie mozaiki ceramicznej jest szczególnie trudne? Z całą pewnością nie, a sam proces jest dość podobny do układania zwykłych płytek. Także i w tym przypadku kluczowe jest odpowiednie przygotowanie i dokładność – przed rozpoczęciem warto też przeczytać takie nasze teksty, jak: Układanie płytek łazienkowych w 5 krokach oraz Jak ciąć mozaikę ceramiczną?

Jak położyć płytki na podłodze?