Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak ciąć mozaikę ceramiczną?

Jak ciąć mozaikę ceramiczną?

Płytki mozaikowe to z całą pewnością jedna z modniejszych opcji ostatnich lat. Czy jednak w parze z popularnością i estetyką idą dobre walory użytkowe? Samo układanie takich kafelków nie powinno przynieść trudności. A jak wygląda ich cięcie? Sprawdźmy!

Mozaika ceramiczna – gdzie ją można wykorzystać?

Z całą pewnością mozaika to ciekawa opcja dla wielu osób. Oczywiście naturalnym miejscem jej stosowania są łazienki, gdzie doskonale sprawdzi się na ścianach i podłogach jako wykończenie lub też element dekoracyjny. Mozaiki można jednak wykorzystać też w innych pomieszczeniach. Naturalnym wyborem jest oczywiście inne mokre pomieszczenie – czyli kuchnia. Mozaiki na ścianę świetnie będą prezentować się chociażby pomiędzy szafkami. Dzięki dużemu wyborowi rozwiązań o różnej kolorystyce – jak mozaika biała, mozaika szara, mozaika beżowa czy mozaika czarna, można spróbować ich użycia także w salonie czy na balkonie. W praktyce więc ograniczeniem w tym przypadku jest tylko nasza pomysłowość i parametry produktów – co jasne, te przeznaczone do wnętrz nie powinny trafiać na zewnątrz.

Warto też pamiętać, że obecnie dostępne jest kilka rodzajów produktów tego typu – najpopularniejsze z nich to jednak mozaika ceramiczna i szklana. Omawiane w tym tekście rozwiązanie wykonane jest w zasadzie z tych samych materiałów, co klasyczne płytki. Dzięki temu są one wytrzymałe i odporne na wodę. Główną różnicą jest w tym przypadku wielkość samych elementów – które mają od 1 do 4-5 centymetrów. Co przy tym bardzo ważne, kiedyś były one sprzedawane osobno, dziś zaś łączy się je w arkusze za pomocą podkładu z siatki, folii lub papieru. Dzięki temu ich układanie jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze. Jednak z drugiej strony, rozwiązanie takie tworzy konieczność docinania. Czy to duży problem?

Mozaiki w łazience – hit w urządzaniu wnętrz!

Cięcie mozaiki ceramicznej – co trzeba o niej wiedzieć?

Fakt, że mozaiki układano z setek małych elementów, sprawiał, że cały proces był żmudny i wymagał olbrzymiej dokładności. Miało to jednak też swoje zalety. Przede wszystkim małymi elementami dużo łatwiej można było wykończyć zaokrąglenia, wyoblenia, nieregularne powierzchnie oraz miejsca trudno dostępne. Położenie w tych samych miejscach klasycznych płytek wiązało się z kolei z wykonaniem dziesiątek bardzo dokładnych cięć, a mimo to z reguły efekt był niezadowalający. Dlatego też mozaika w pewnych sytuacjach była wręcz niezastąpiona – a czy jest tak i teraz? Na szczęście odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Mimo że obecnie płytki tego typu sprzedaje się najczęściej w większych arkuszach, to jednak materiały podkładu są elastyczne. Dzięki temu można je bez trudu dopasować do zakrzywień i obłości.

W przypadku konieczności docinania także nie trzeba panikować. Sama siatka, papier czy folia, na których osadzone są płytki, może zostać bez trudu rozcięta przy użyciu ostrego noża czy nawet nożyczek. Dzięki temu możemy uzyskać cieńsze pasy lub też nawet pojedyncze kafelki. Większym problemem jest oczywiście docinanie samych elementów, które w przypadku najmniejszych produktów może być w zasadzie niemożliwe – i nieestetyczne. Większe kafelki ceramiczne można za to ciąć przy użyciu odpowiednich narzędzi mechanicznych lub elektrycznych. Konieczne jest przy tym jednak zwrócenie uwagi na jakość ostrzy oraz zachowanie szczególnej ostrożności i dokładności.

Jak ciąć mozaikę szklaną?

Jak ułatwić sobie cięcie mozaiki?

Czy więc należy się bać cięcia ceramicznej mozaiki do łazienki, czy kuchni? Z całą pewnością nie, gdyż póki nie ma potrzeby rozcinania pojedynczych kafelków, to jest to dużo łatwiejsze i szybsze, niż w przypadku zwykłych płytek. Nie znaczy to jednak, że o problemie można całkiem zapomnieć. Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem jest zadbanie, by całkowicie wykluczyć konieczność cięć kafelków oraz ograniczyć rozcinanie arkuszy. Pomóc w tym może odpowiednie rozplanowanie sposobu ułożenia mozaiki. Aby go dokonać, koniecznie trzeba dokładnie wymierzyć przygotowaną do pokrycia przestrzeń i sprawdzić, jak wpasują się w nią kupione płytki.

O ile to możliwe, warto też po prostu rozłożyć posiadaną mozaikę „na sucho”. Z kolei podczas układania dobrze jest zwracać uwagę na dokładność oraz sprawdzać pion i poziom – dzięki czemu uniknie się przypadkowemu „uciekaniu” kolejnych rzędów.

Układanie płytek łazienkowych w 5 krokach

Cięcie mozaiki ceramicznej nie powinno sprawić większych trudności – o ile odpowiednio podejdziemy do tematu jej układania. Warto też pamiętać, że spory wybór płytek tego rodzaju znaleźć można w naszym sklepie Komfort.pl.

Jak kleić mozaikę ceramiczną?