Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Dywany do przedpokoju – czym się kierować przy wyborze?

Dywany do przedpokoju – czym się kierować przy wyborze?

O tym, że dywany wracają do łask, nie trzeba już nikogo przekonywać – to po prostu fakt. Co więcej, coraz częściej trafiają one nie tylko do pomieszczeń wypoczynkowych, jak salon czy sypialnia, ale też użytkowych – jak chociażby przedpokój. W tym artykule przyjrzymy się temu ostatniemu pomysłowi. Czy wart jest rozważenia?

Dywan w przedpokoju – czy to dobry pomysł?

Korytarze, hole i przedpokoje to bardzo trudny aranżacyjne element domu czy mieszkania. Wynika to zarówno z przesłanek obiektywnych – takich jak różne układy i wielkości tych pomieszczeń, jak i subiektywnych – czyli podejścia właścicieli do ich znaczenia. Jak w końcu nietrudno zauważyć, o ile część osób twierdzi, że przedpokój to wręcz nasza wizytówka, która powinna olśnić gości, to równie spora grupa patrzy zupełnie inaczej – traktując to pomieszczenie jako niewiele nieznaczący „łącznik” prowadzący do salonu. Oczywiście trudno też o rozstrzygnięcie, które z tych podejść jest lepsze. Z pewnością jednak w każdym przypadku warto zadbać, by korytarz wejściowy był użyteczny i co najmniej schludny. Pomóc w tym mogą z kolei dobrze dobrane meble, wieszaki oraz odpowiednia podłoga. Ułożenie na niej dywanu będzie z całą pewnością zdecydowanie poprawiało efekt estetyczny, tworząc niemal od wejścia poczucie komfortu i przyjemny klimat. Jest to szczególnie pożądane w sytuacji, gdy reszta wystroju jest surowa. Jak jednak nietrudno się domyślić, rozwiązanie takie może być kłopotliwe pod względem użytkowym, gdyż nie każdy dywan zaoferuje odpowiednie walory użytkowe – a więc wytrzymałość, odporność na zabrudzenia i wilgoć oraz łatwość konserwacji. Jakie produkty sprostają tym wymaganiom?

Jaki chodnik do przedpokoju sprawdzi się najlepiej?

Jak już wspomnieliśmy, decydując się na zakup dywanu na podłogę w holu, musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów. W praktyce jednak interesujących nas informacji nie znajdziemy z reguły w ogólnym opisie poszczególnych produktów. Dlatego też musimy przyjrzeć się ich formie i materiałowi, z którego zostały wykonane. Jakie powinny być idealne dywany do przedpokoju?
- Sztuczne – specjaliści twierdzą, że najlepiej sprawdzą się produkty z wiskozy lub akrylu, Odznaczają się one doskonałą wytrzymałością mechaniczną, nie chłoną brudu oraz są łatwe w czyszczeniu. Dodatkowo też dobrej jakości produkty długo będą wyglądały świeżo i nie powinny blaknąć z upływem czasu.
- Krótkowłose – z całą pewnością wysokie włosie nie jest wskazane do przedpokoju. Utrudnia ono pielęgnację i może szybciej utracić swój urok. Dużo lepsze będą w tym przypadku dywany sznurkowe czy inne ciasno tkane chodniki.
- Ciemne – jasne barwy wyglądają często doskonale w internetowej wizualizacji, jednak w starciu z jesienno-zimową aurą mogą szybko stracić swój urok. Dlatego też do przedpokoju lepiej wybrać wzory w stonowanych, ciemnych barwach.
- Niewielkie i podłużne – rozmiar dywanu do przedpokoju ma spore znaczenie. W podłużnych korytarzach wejściowych idealne będą oczywiście chodniki 80, 100 czy 120 centymetrów, które rozkłada się na długość. W dużych holach można się z kolei pokusić o klasyczne dywany prostokątne, czy też nawet okrągłe.
- Antypoślizgowość – to bardzo ważna cecha, o której często się zapomina. Brak stabilnego podłoża może prowadzić do niestabilności dywanu, co w przedpokoju jest wyjątkowo niekorzystne, a nawet może prowadzić do upadków. Ogólne wymagania użytkowe wobec dywanów do przedpokojów są więc nieco bardziej złożone niż w przypadku produktów do salonu czy sypialni. A co z kwestią wyglądu?

Dywan do przedpokoju szary, sznurkowy czy okrągły – jakie mamy możliwości?

Oczywiście same parametry użytkowe to jeszcze nie wszystko, by wybrać dobry dywan do przedpokoju. Ważny jest także jego wygląd, który powinien być dopasowany do reszty wystroju. Na szczęście w tej kwestii nie powinno być problemu z wyborem, gdyż obecnie producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to ciekawszych i bardziej atrakcyjnych wzorów. Bez trudu znajdziemy więc zarówno klasyczne, jak i bardziej nowoczesne dywany do przedpokoju, w różnych kształtach i kolorystyce. Co jednak jasne, najbardziej popularne są podłużne i wąskie wzory, które polecane są szczególnie do mieszkań i małych korytarzy. Z punktu widzenia kolorystyki olbrzymią popularnością cieszą się z kolei różne dywany szare, na których dużo słabiej widoczne są codziennie łapane zabrudzenia. Na pewno więc nie trzeba bać się zakupu dywanu do przedpokoju. Dobrze dobrane chodniki będą nie tylko ładnie wyglądały, ale też sprawdzą się pod względem użytkowym. Duży wybór produktów tego typu znaleźć też można w naszym sklepie Komfort.pl.