Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Dywan z juty – 5 pomysłów na aranżacje z nim w roli głównej

Dywan z juty – 5 pomysłów na aranżacje z nim w roli głównej

Jednym z największych dywanowych „hitów” ostatnich lat są produkty z juty. Z roku na rok znajdują one coraz większą rzeszę klientów, są one też bardzo polecane przez specjalistów od aranżacji wnętrz. Skąd wziął się ten trend i jak można je wykorzystać? Podpowiadamy!


Dywany z juty – co trzeba o nich wiedzieć?

Modę na wyroby z juty można wpisać w ogólny trend na poszukiwanie produktów ekologicznych. Materiał ten wytwarzany jest z włókien roślin należących do rodzaju juta, które uprawiane są w strefach klimatu ciepłego i wilgotnego – m.in. Chinach czy Pakistanie. Jest on więc surowcem odnawialnym i biodegradowalnym. Co więcej, jego produkcja nie jest też bardzo obciążająca dla ekosystemu. Nie powinno więc dziwić, że artykuły jutowe cieszą się dużą popularnością szczególnie wśród osób, które starają się dbać o środowisko naturalne. Nie znaczy to jednak, że ekologiczność to jedyna ich zaleta. Jakie cechy wyróżniają dywany z juty?

  • Wytrzymałość – juta dość dobrze znosi próbę czasu, słabo się ściera i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.
  • Czystość – omawiany materiał słabo chłonie brud i słabo rozwijają się w nim drobnoustroje. Dlatego jest łatwy w pielęgnacji i polecany dla alergików.
  • Cena – juta to stosunkowo tani materiał, przez co produkowane z niej dywany również kosztują dużo mniej, niż produkty wełniane.

Bardzo ważną zaletą omawianej grupy produktów jest też ich niezaprzeczalny, naturalny urok. Sprawia on, że można ich użyć na wiele ciekawych sposobów.

Jak wykorzystać dywany z juty – pięć pomysłów!

Bez wątpienia dywany z juty są bardzo charakterystyczne. Jednak z drugiej strony ich neutralny kolor i naturalny urok sprawiają, że można je wpasować w różne przestrzenie. Dodatkowo też w ich przypadku trudno mówić o klasycznym podziale na dywany nowoczesne i dywany tradycyjne – gdyż poszczególne produkty mogą być wykorzystane na różne sposoby. Jakie?

  1. 1. Dywan przy łóżku, dywan przy kanapie – to oczywiście najbardziej oczywiste pomysły na ich wykorzystanie. Niewielkie produkty tego typu w naturalnej kolorystyce szczególnie dobrze będą pasować do salonów i sypialni utrzymanych w stylu skandynawskim, rustykalnym czy też boho. Farbowane na ciemno dywany mogą z kolei sprawdzić się w bardziej nowoczesnych wystrojach.
  2. 2. Ozdoba na ścianę – egzotyczny urok naturalnych dywanów z juty z frędzlami sprawia, że mogą być one też wykorzystane jako główne elementy dekoracyjne – np. w salonie czy przestronnym holu. Rozwiązane tego typu będzie wręcz idealną opcją do wszystkich pomieszczeń z podróżniczymi akcentami, utrzymanych w stylu marynistycznym czy odwołujących się do tradycji dalekiego wschodu.
  3. 3. Dodatek na taras czy do altany – mimo że długotrwałe oddziaływanie wysokiej wilgotności i wody na jutę będzie wpływać negatywnie na ten materiał, to jednak nie sposób uciec od wykorzystania ich na wolnym powietrzu. Dywany tego typu będą doskonale pasować do drewna i roślin, w związku z czym są wręcz obowiązkowym elementem do użycia na balkonie czy w ogrodzie.
  4. 4. Do przedpokoju czy… łazienki – niewielkie prostokątne dywany jutowe sprawdzą się też jako element wystroju mocno eksploatowanych pomieszczeń jak korytarze czy nawet łazienki. Co jasne i w tym przypadku czarne, brązowe czy grafitowe dywany z juty sprawdzą się w nowocześniejszych wnętrzach, a te naturalne w bardziej klasycznych i rustykalnych.

Gdzie kupować dywany jutowe?

Popularność dywanów z juty przekłada się oczywiście na liczbę dostępnych na rynku produktów. Co ciekawe, w tym przypadku popularniejsze są wzory okrągłe, które świetnie sprawdzają się w salonach czy innych dużych pomieszczeniach. Co przy tym warte podkreślenia, różna może być też grubość takich dywanów, co w oczywisty sposób wpływa na ich wytrzymałość i cechy użytkowe. Dlatego też szukając rozwiązań dla siebie, koniecznie trzeba przyjrzeć się szerszej gamie dywanów, by móc wybrać te, które są faktycznie najlepsze – zarówno pod względem estetyki, jak i jakości. Wiele ciekawych wzorów znaleźć można też w naszym sklepie Komfort.pl!