Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Wiosenne porządki krok po kroku – jak je zaplanować i przeprowadzić? Kompletny poradnik

Wiosenne porządki krok po kroku – jak je zaplanować i przeprowadzić? Kompletny poradnik

Wiosenne porządki to czas poświęcony na uporządkowanie przestrzeni wokół siebie. Zaliczamy do nich porządne czyszczenie każdego pomieszczenia jak również miejsc dookoła domu.

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki to czas poświęcony na uporządkowanie przestrzeni wokół siebie. Zaliczamy do nich porządne czyszczenie każdego pomieszczenia, generalny przegląd garderoby, ale także odważne decyzje o pozbywaniu się rzeczy, które nie są nam już potrzebne. To również porządkowanie miejsc dookoła domu.

Zastanawiasz się, kiedy zacząć wiosenne porządki? Początek marca i pierwsze promienie słońca to idealny moment, aby je rozpocząć. Wiosna to odpowiedni czas na to, aby wieczory pod kocem zamienić na trochę aktywności, za którą podziękują Ci salon, sypialnia, kuchnia czy łazienka.

Niektórzy decydują się na minimalne wiosenne sprzątanie, inni zaś potrafią zrobić w swoich czterech ścianach kompletną rewolucję!

Wiosenne porządki - plan działań

Zanim przejdziesz do działania, zaplanuj wiosenne porządki tak, aby nie zagubić się w bałaganie i szybko się nie zniechęcić. Warto, abyś stworzył sobie listę zadań z podziałem na konkretne pomieszczenia i czynności, które powinieneś w nich wykonać. Podziel sprzątanie na etapy i zaangażuj do pomocy rodzinę. Nie zapomnij o niezbędnych przyborach oraz środkach czyszczących.

Zastanawiasz się, od czego zacząć wiosenne porządki w domu? Niezależnie od którego pomieszczenia rozpoczniesz sprzątanie, pamiętaj o kolejności i zachowaj zasadę: od góry do dołu – zacznij sprzątanie od najwyższych części pomieszczenia. Najpierw pozbądź się kurzu z sufitu, kloszy lamp oraz górnych szafek i szczytów szaf. Oprócz sprzątania „od góry do dołu”, warto również, abyś zachował kierunek „od okien do drzwi”. Zdejmij firanki i nastaw je do prania, później umyj okna i parapety. Kolejno przejdź do półek czy mebli, oczywiście nie zapominając o ich wnętrzach, a na końcu odkurz i umyj podłogę.

Twój dom już lśni czystością? Wspaniale! Został Ci jeszcze ogród i nie wiesz od czego zacząć w nim wiosenne porządki? Przygotuj istotne akcesoria – rękawice, grabie, nożyce i sekatory. Jak tylko zakończą się mrozy, koniecznie zdejmij osłony z roślin. Następnie usuń suche ich części oraz dokładnie wygrab trawnik. Kolejno przejdź do cięcia drzew, krzewów oraz żywopłotów.

Wiosenne porządki w domu

Wiosenne porządki w domu to pracochłonne zajęcie, które umożliwi Ci stworzenie schludnych i harmonijnych wnętrz w Twoim mieszkaniu. Porządek oraz odpowiednia organizacja są bardzo ważne i ułatwiają codzienne życie. Budząca się przyroda wiosną napawa ogromną chęcią działania. Warto wykorzystać czas przedwiośnia na generalne porządki, zakup dodatków oraz wielkie zmiany, które odmienią zacisze Twojego domu. Pamiętaj, aby otaczać się przedmiotami, które spełniają określone funkcje oraz takimi, które dają Ci radość!

Wiosenne porządki – sprzątanie kuchni

Sprzątanie kuchni jest codziennym zajęciem, ponieważ to miejsce, w którym przetrzymujesz żywność, przygotowujesz i spożywasz posiłki oraz spotykasz się z rodziną i przyjaciółmi. Ze względu na tłuszcz, zabrudzenia oraz resztki jedzenia wymaga ona systematycznego ogólnego porządkowania.

Kuchnia to pomieszczenie, które mimo codziennych w niej porządków, raz na jakiś czas potrzebuje również generalnego sprzątania. W pierwszej kolejności pozbądź się kurzu i tłuszczu na suficie i ścianach. Wykorzystaj do tego zmiotkę, a na tłuste plamy - ciepłą wodę z płynem do naczyń. Wyczyść kratkę wentylacyjną, okap oraz górne części szafek. Umyj lampę, karnisz lub roletę i kafelki. Następnie posprzątaj szafki, robiąc to dokładnie i po kolei, szafka po szafce. Ważnym wyposażeniem kuchni jest zlewozmywak, który wymaga udrożnienia odpływu oraz wyczyszczenia komór i baterii. Odświeżenia wymagają również sprzęty AGD: mikrofalówka, ekspres, zmywarka, piekarnik i lodówka. Pomocne do tego będą dedykowane środki czystości.

Sprzątanie w kuchni zakończ na wyczyszczeniu frontów szafek, kuchennych blatów, kaloryfera i okna. Teraz pozostało Ci tylko odkurzyć i umyć podłogę oraz zawiesić czystą firankę lub roletę.

Wiosenne porządki – sprzątanie łazienki

Sprzątanie łazienki najlepiej zacznij od pozbycia się kurzu przy suficie, z lamp oraz kratki wentylacyjnej. Następnie umyj kafelki na ścianach, pamiętając o wyczyszczeniu fug, posprzątaj półki i umyj kaloryfer. Teraz możesz zabrać się za czyszczenie wanny, kabiny prysznicowej, umywalki i baterii. Dokładnie wyczyść toaletę, jej brzegi, przestrzeń za nią oraz deskę.

Generalne sprzątanie łazienki to również czas na segregację i układanie kosmetyków oraz środków czystości. Koniecznie pozbądź się tych z przeterminowaną datą przydatności, powymieniaj stare myjki oraz oczyść pędzle i gąbki do makijażu. Poświęć również czas na wyczyszczenie pralki. W tym celu nastaw pustą pralkę na 60 lub 90 stopni ze środkiem do czyszczenia pralek lub z roztworem z octu i sody oczyszczonej. W tym czasie umyj lustro, a następnie odkurz i umyj kafelki podłogowe. Na sam koniec wyczyść matę lub dywanik łazienkowy.

Wiosenne porządki – mycie luster

„Jak skutecznie umyć lustra?” To pytanie, które chyba każdy zadawał sobie przynajmniej raz w życiu. W telewizji czy w Internecie na pewno słyszałeś o różnych sposobach, jednak wiele z nich jest nieskuteczne, czego mogłeś już doświadczyć na własnych lustrach. Na pewno przyznasz nam rację, że czyste lustro nie tylko cieszy oko, ale jednocześnie bardzo ułatwia funkcjonowanie.

Umyć lustro to jedna sprawa, ale umyć je tak, aby pozostało bez smug, to już zupełnie inna kwestia. Tu przychodzimy z dość oczywistym rozwiązaniem – płyn do mycia szyb. Brzmi banalnie, prawda? Jednak jest tu jeden haczyk. Wiele takich produktów zawiera amoniak, ocet czy kwas z cytryny, które są nieodpowiednie dla luster. Zwróć uwagę na skład płynu do mycia szyb i wybierz taki, który ma neutralny odczyn i nie zawiera substancji silnie kwaśnych oraz silnie zasadowych. Na koniec warto, abyś ręczniki papierowe wymienił na cienkie ściereczki z mikrofibry. Są one delikatne i niezwykle skuteczne w walce ze smugami.

Wiosenne porządki - czyszczenie kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa to ta przestrzeń łazienki, z której korzystasz bardzo często, a co za tym idzie, niełatwa w utrzymaniu w czystości. Czyszczenie kabiny prysznicowej może przysporzyć wiele nerwów, gdy po odświeżeniu się widzisz kolejne osady z kamienia czy mydła. Nie martw się, w końcu jesteśmy tu po to, aby Ci pomóc i ułatwić przeprowadzenie wiosennych porządków.

Gdy z uwagą przeczytasz nasze porady raz na zawsze przestaniesz wpisywać w wyszukiwarkę internetową - „Jak skutecznie czyścić kabinę prysznicową?”. Istnieje wiele preparatów do czyszczenia kabin, jednak jeśli chcesz, aby sprzątanie zawsze było szybkie, to bądź systematyczny i nie pozwól, aby powstawały trwałe osady. W przypadku akcesoriów czyszczących nie używaj szorstkich gąbek. Postaw na ściereczki z mikrofibry oraz gumowe ściągaczki do wody. Ale co ważne, spłukuj kabinę po każdym prysznicu. Szukasz idealnego sposobu na wyczyszczenie kabiny prysznicowej z osadu? Doskonale sprawdzą się tutaj środki czyszczące dedykowane dla kabin. Usną one nalot mydła oraz kamień.

W kabinie prysznicowej znajdują się również uszczelki, których czyszczenie może przysporzyć dodatkowego problemu. Wystarczy, że zastosujesz sodę oczyszczoną i wodą utlenioną. W ten sposób usuniesz również pleśń. Na uszczelkę nałóż trochę sody i pozostaw na dziesięć do piętnastu minut. Następnie wyczyść ją, a potem polej wodą utlenioną i poczekaj aż się wchłonie.

Jeżeli Twoim celem jest czysta łazienka, musisz również wyczyścić swoją kabinę prysznicową z kamienia. Do tej czynności przydadzą się przeznaczone do tego środki czyszczące. Nie decyduj się na przypadkowe detergenty. Wybieraj łagodne mleczka, spraye, a nawet roztwory, które sam stworzysz w domu.

Wiosenne porządki – mycie okien

Gdy mówisz o dokładnym sprzątaniu po zimie, nie możesz zapomnieć o wiosennym myciu okien. Przede wszystkim powinieneś wybrać odpowiedni dzień. Najlepiej, aby był on pogodny, jednak nie bardzo ciepły, ponieważ na oknach mogą pozostać smugi lub wyschnięte krople wody. Kolejność też ma tutaj znaczenie. Okna wychodzące na zachód umyj do południa, a te wychodzące na wschód po południu. Unikaj mroźnych dni, ponieważ wtedy woda będzie zamarzać na oknach.

Skuteczność mycia okien zależy przede wszystkim od kolejności przeprowadzonych prac oraz doboru odpowiedniego detergentu. Zawsze zaczynaj od framug. Jeżeli framugi wykonane z PVC zżółkły, to zakup środek do czyszczenia plastiku, który je wybieli. Posiadasz drewniane? Połącz wodę i płyn do mycia drewna. Aluminiowe wyczyścisz wodą i delikatnym detergentem.

Mycie okien wymaga oczywiście odpowiedniego sprzętu. Sprawdź, czy masz w domu wiadro lub miskę, przeznaczone do tej czynności detergenty, ściereczkę z mikrofibry, ściągaczkę, płyn do mycia okien, suchą ściereczkę czy pieluchy tetrowe. Możesz wybrać dowolny sprzęt w zależności od Twoich preferencji.

Jesteś zwolennikiem mycia okien przy pomocy domowych sposobów? Koniecznie wypróbuj roztwory z wykorzystaniem octu, amoniaku, płynu do mycia naczyń, kwasu cytrynowego, gliceryny czy oleju lnianego.

Jeżeli chcesz umyć okna bez smug przy pomocy domowych sposobów wystarczy, że połączysz ocet i wodę w stosunku jeden do dziewięciu. Wodę oraz sok z cytryny zmieszaj w proporcji - trzy łyżki wody i cztery łyżki soku. W przypadku wody i amoniaku powinieneś połączyć trzy szklanki wody oraz jedną szklankę amoniaku. Możesz również połączyć wodę i małą ilość płynu do mycia naczyń czy wodę oraz kilka kropel gliceryny. Tak przygotowane roztwory z pewnością ułatwią czyszczenie okien.

Wiosenne porządki - mycie podłóg

Każdy z nas chce, aby podłoga w jego domu wyglądała niemal, jak dopiero co położona. Nie ma się co dziwić, w końcu to wizytówka każdych czterech ścian! Warto zwrócić uwagę na to, że podłoga to element pomieszczenia, który wybieramy na długie lata, co wiąże się z tym, że powinieneś o nią odpowiednio dbać. Każda wymaga regularnego odkurzania, mycia i odpowiednich akcesoriów do pielęgnacji podłogi. Pracę znacznie ułatwi profesjonalny Bautec spray mop z nakładką, który zapewni sprawne czyszczenie.

Producenci pokryć podłogowych zalecają przestrzegania zasad przy ich czyszczeniu i konserwacji. W zależności od tego z jakich materiałów wykonana jest podłoga powinieneś dobrać odpowiednie środki czyszczące oraz sposób jej pielęgnacji. Musisz pamiętać, że inna jest odporność drewna, paneli czy płytek na środki chemiczne. Jeśli chcesz umyć podłogę bez powstawania smug, wystarczy dobry mop, odpowiednie płyny do mycia paneli czy podłóg drewnianych oraz technika – myj zgodnie z jej ułożeniem.

Różne wykończenie podłóg wymaga różnych produktów do ich czyszczenia i zabezpieczenia. Do podłogi z drewna zastosuj preparaty do mycia podłóg drewnianych, do paneli – środki do czyszczenia paneli, a do wykładzin elastycznych R1000 płyn do codziennej pielęgnacji czy grunt czyszczący. Ważne, abyś używał środków dedykowanych dla konkretnego rodzaju podłogi, które usuną z niej zabrudzenia i nie uszkodzą warstwy zabezpieczającej. Środki te pozostawią na powierzchni podłogi powłokę ochronną, ograniczającą zbieranie się kurzu oraz nadającą świeży i pełen blasku wygląd na lata.

Wiosenne porządki - czyszczenie dywanów

Nie możesz również zapomnieć o elementach, które zdobią Twoje podłogi. Mowa tu oczywiście o dywanach. One też wymagają odpowiedniego i regularnego czyszczenia! W tym celu powinieneś pamiętać o ich częstym odkurzaniu, a widoczne zabrudzenia oraz plamy z wina, kawy czy owoców usuwaj najszybciej, jak to możliwie. Wszelkie mokre plamy osusz ręcznikiem papierowy lub ściereczką, a następnie użyj odplamiacza do dywanów Fleck & Weg. Czyszcząc plamę, pamiętaj, abyś pocierał do jej środka, a nie na zewnątrz. Rób to delikatnie, aby nie wetrzeć głębiej brudu.

Dywany pierz regularnie, przynajmniej raz w roku. Częściej, jeśli w domu masz psa, kota lub alergika. Sklepy Komfort oferują usługę wypożyczenia profesjonalnego odkurzacza piorącego, który idealnie nada się do odświeżenia Twojego dywanu/wykładziny. Do powierzchownego czyszczenia i pielęgnacji dywanów wystarczą odpowiednie środki w postaci aktywnej piany do dywanów, proszku lub płynu do mieszania z wodą. Następnie powinieneś zadbać o impregnację dywanów, która zapewni powłokę ochronną, dzięki, której plamy, takie jak np. rozlane wino, kawa, herbata, ślady po flamastrze, nie będą wnikać w strukturę.

Warto też, abyś wrócił do klasycznych metod czyszczenia, jakim jest trzepanie dywanu i jego wietrzenie, zwłaszcza podczas mroźnych dni.

Wiosenne porządki – czyszczenie mebli

Do listy wiosennych porządków powinieneś dołączyć czyszczenie mebli. Oprócz umycia frontów, górnych części oraz uchwytów warto, żebyś zajrzał też do środka szafek. Zdecyduj, które rzeczy nie są Ci już potrzebne. Zastanów się, które z zepsutych przedmiotów chcesz naprawić, a pozostałe wyrzuć.

Jeżeli chcesz wyczyścić meble skórzane, zacznij od ich odkurzenia. Następnie nałóż na ich powierzchnię odpowiednio do tego przeznaczony preparat.

Czyszczenie mebli drewnianych to niezwykle delikatna sprawa. Pamiętaj, że jeżeli chcesz umyć ten rodzaj powierzchni, musi się to odbyć przy użyciu preparatu przeznaczonego tylko do drewna. Każdy inny środek mógłby trwale uszkodzić mebel. Jeżeli w Twoim domu znajdują się meble woskowane, najpierw je odkurz, a następnie wyczyść bawełnianą ściereczką stosując okrężne ruchy. Tak samo postępuj z meblami lakierowanymi, z tym, że na końcu wypastuj je woskiem pszczelim. Meble olejowane najlepiej czyścić ściereczką nasączoną tym samym rodzajem oleju, co pokryty jest mebel.

Czyszczenie mebli kuchennych to dla wielu osób bardzo trudne zadanie. Kluczem do sukcesu jest oczywiście systematyczność. Jeżeli regularnie będziesz usuwał zabrudzenia, to proces ten będzie o wiele szybszy. Meble w kuchni czyść przy pomocy specjalnych preparatów i detergentów, które znajdziesz w sklepach. Wybierz środek, który będzie odpowiedni do materiału, z którego meble zostały wykonane. Dzięki temu unikniesz ryzyka uszkodzenia powierzchni, a jednocześnie nie pozostaną na niej smugi.

Wiosenne porządki – pielęgnacja mebli

Pielęgnacja mebli to bardzo istotna kwestia. Niezależnie od tego, jak ładne meble zakupisz, bez odpowiedniego czyszczenia oraz konserwowania nie będą przez cały czas dobrze się prezentować. Zadbaj o nie odpowiednimi środkami oraz akcesoriami, tak, aby mogły stanowić piękną ozdobę wnętrza.

W zależności od rodzaju skóry z jaką masz do czynienia, pielęgnacja mebli skórzanych różni się. Każdy rodzaj należy odkurzać regularnie na sucho delikatną ściereczką, która absorbuje kurz. Skóry pigmentowane raz na jakiś czas przecieraj wilgotną ściereczką. Skóry anilinowe pielęgnuj tylko środkami przeznaczonymi do tego rodzaju skór. Pamiętaj, aby czyścić meble od szwu do szwu, dzięki czemu unikniesz powstawania nieestetycznych zacieków.

Jeżeli chcesz, aby meble drewniane długo Ci służyły, musisz zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Chroń je przed kurzem, wilgocią, a także kontaktem z gorącymi przedmiotami czy elektroniką, która emituje ciepło. Uważaj też na przedmioty z ostrymi krawędziami. Musisz szybko reagować, jeżeli na powierzchni pojawią się jakieś zabrudzenia. Istotne jest to, jakich materiałów i środków używasz do pielęgnacji. Decyduj się na miękkie akcesoria i bezinwazyjne preparaty. Koniecznie unikaj syntetycznych środków czyszczących.

Jeżeli chcesz prawidłowo pielęgnować swoje meble kuchenne, używaj tylko łagodnych i rozpuszczalnych w wodzie środków, które są przeznaczone do tego rodzaju mebli. Unikaj substancji, które zawierają rozpuszczalnik oraz alkohol, a także płynów do mycia szyb. Używaj gąbki lub miękkich ściereczek, które nie pozostawiają włókien. Bardzo ważne jest również to, abyś wybierał środki czyszczące przeznaczone do materiałów, z którego zostały wykonane meble.

Wiosenne porządki w szafie

Wiosenne porządki w szafie to jedno z najtrudniejszych wyzwań. Ubrań zapewne masz dużo, a z każdym kolejnym sezonem tylko ich przybywa. Rzadko kiedy znajdziesz czas na to, aby wyrzucić czy oddać rzeczy, których już nie nosisz.

Porządki w szafie zacznij od opróżnienia jej do zera. Wyjmij wszystko, co znajduje się na wieszakach czy półkach. Dokładnie przyjrzyj się każdej rzeczy. Bardzo prawdopodobne jest to, że niektóre z ubrań nie nadają się już do noszenia i szybko stwierdzisz, że to już ten czas, aby się ich pozbyć. Możliwe, że natkniesz się na rzeczy, które według Ciebie są już niemodne, a to stanie się kolejnym powodem, aby je oddać lub wyrzucić.

Jeżeli chcesz utrzymać porządek w szafie z ubraniami, koniecznie zdecyduj się na różne organizery, kosze na prowadnicach czy pudełka z wieczkiem. Takie elementy pozwolą Ci na zorganizowane przechowywanie, a szafa stanie się bardziej pojemna.

Porządki wiosenne w ogrodzie

Kiedy najlepiej rozpocząć wiosenne porządki w ogrodzie? Pod koniec marca, gdy ustąpią przymrozki, a temperatura z dnia na dzień będzie coraz wyższa, możesz zacząć przygotowywać ogród na sezon letni. Zacznij od odpowiedniego sprzętu - rękawice, grabie, nożyce i sekatory, które są niezbędne do tego rodzaju prac. Usuń z drzew i krzewów okrycia. Wybierz do tego dzień, który będzie pochmurny oraz wilgotny, ale jednocześnie bez wiatru. Następnie przystąp do sprzątania rabat, wycinania suchych pędów oraz roślin jednorocznych. Dokładnie zgrab trawnik, a jeżeli jego stan tego wymaga, przeprowadź jego wertykulację. Możesz rozpocząć także nawożenie trawy. Przycinając drzewa i krzewy, szczególną uwagę zwróć na usunięcie suchych, połamanych i zainfekowanych gałęzi.

Wiosenne porządki na działce to także czyszczenie oczka wodnego. Pozbądź się z niego pozostałości roślin oraz nagromadzonego mułu. Przed sezonem letnim warto również wyczyścić podjazd oraz ścieżki. Jeżeli są wykonane z kamienia lub betonu, to usuń wyrastające z nich chwasty, pozamiataj nawierzchnię oraz umyj ją silnym strumieniem wody. Ścieżki ze żwiru zagrab i uzupełnił braki tym samym materiałem.

Wiosenne porządki na balkonie i tarasie

Koniec zimy to doskonały czas na wykonanie wiosennych porządków na balkonie. Zacznij je od odkurzenia pajęczyn, liści i śmieci. Następnie, stosując zasadę „z góry na dół”, umyj okna, parapety, barierki i podłogę. Jeśli jesteś posiadaczem deski tarasowej, pamiętaj o jej właściwej pielęgnacji. Preparat do zabezpieczania kompozytów WPC jest specjalistycznym produktem, który wzmacnia strukturę drewna od środka i tworzy na powierzchni dodatkową warstwę ochronną. Powierzchnia pokryta tym środkiem jest odporna na powstawanie nieestetycznych, trwałych przebarwień spowodowanych wchłanianiem brudu i tłuszczu.

Daje tonujący efekt, stabilizuje kolor. Jeżeli masz w planach stworzenie ogródka balkonowego, zajmij się przygotowaniem doniczek. Do ich umycia wykorzystaj ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Wyczyszczenia będą również wymagać meble, które będziesz chciał wystawić na balkon. Plastikowe umyj środkiem do czyszczenia plastiku, a drewniane przetrzyj na sucho i zabezpiecz olejem do drewna. Teraz pozostało Ci tylko sadzenie roślin oraz dekorowanie balkonu girlandami świetlnymi, lampionami oraz poduszkami!

POWIĄZANE PRODUKTY

deska tarasowa, kompozytowa, solid pro, kasztan

189,99 zł/szt

deska tarasowa, kompozytowa, Bergdeck

87,99 zł/szt

-20
sztuczna trawa, wysokość 40mm

79,00 zł/m2

99,99 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 99,99 zł

sztuczna trawa, wysokość 37mm

149,00 zł/m2