Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaką fugę do szarych płytek wybrać?

Fugi wpływają na trwałość posadzki – co do tego nie ma wątpliwości. Spoiwo chroni płytki przed pękaniem oraz odkształceniami w trakcie użytkowania. Jest także zabezpieczeniem przed przenikaniem przez nie wody oraz rozmaitych zanieczyszczeń. Jednak poza walorami praktycznymi, warto uwzględnić funkcję dekoracyjną fug. I właśnie tej kwestii poświęcimy tym razem uwagę – konkretnie skupimy się na dopasowaniu idealnego koloru fug do szarych płytek. Sprawdź nasze podpowiedzi!

Jak dobrać kolor fugi do szarych płytek?

Szare płytki na dobre rozgościły się w domach i mieszkaniach. Nic dziwnego! Prezentują się niezwykle stylowo, a przy tym są bardzo praktyczne. Nie widać na nich zabrudzeń i pasują właściwie do wszystkiego. Płytki szare matowe pojawiają się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, lubią się także ze stylem skandynawskim i loftowym. Z kolei płytki podłogowe szare połysk to efektowne dopełnienie aranżacji glamour.

Szare kafle, czy to na podłogę, czy na ścianę, występują w rozmaitych wydaniach. Masz więc do wyboru propozycje monochromatyczne, w deseń czy strukturalne. Co więcej, gama szarości zaskakuje zróżnicowaniem. Odcienie niemal białe, jasnoszare, popielate czy grafitowe to tylko niektóre z dostępnych opcji. Obecnie prawdziwy hit to szare płytki we wzory przypominające naturalny kamień oraz kafle naśladujące betonowe powierzchnie. Jednak niezależnie od tego, który wzór wybierzesz, zawsze pojawi się pytanie – jaka fuga do szarych płytek pasuje najlepiej? Cóż, przy wyborze weź pod uwagę kilka czynników. Pierwszy z nich to po prostu własny gust i oczekiwania dotyczące ostatecznego efektu. Kolejna kwestia to styl danego pomieszczenia. Inna fuga do szarych płytek sprawdzi się w minimalistycznym salonie, a inna w kuchni o industrialnym charakterze.

Ponadto uwzględnij temperaturę koloru płytek. Do szarych płytek w chłodnym odcieniu dopasuj fugę w tej samej tonacji. I odwrotnie – ciepłe odcienie szarych płytek najlepiej wypadną w towarzystwie ciepłych kolorów fug, takich jak ecru czy beże. Opcja dla odważnych to złoto. Oczywiście w obu przypadkach spiszą się także kolory bazowe, czyli czysta biel oraz czerń.

Ciemna czy jasna fuga do szarych płytek?

Dobierając fugę do szarych płytek, pomyśl o ich praktyczności. Jasne fugi szybciej się brudzą – warto o tym pamiętać. Szare płytki z ciemną fugą dłużej zachowają perfekcyjny wygląd przypominający ten z dnia montażu. A co z aspektem wizualnym w obu przypadkach? Czarna fuga z szarymi płytkami tworzy bardzo wyraziste, przykuwające uwagę połączenie, które może nieco przyciemniać pomieszczenie, w którym zostanie wykorzystane. Z tego względu najlepiej sprawdzi się we wnętrzach o sporym metrażu, z dużym dostępem do światła dziennego. Przykład? Szare płytki podłogowe z ciemnymi fugami z pewnością zrobią niemałe wrażenie w obszernym salonie.

Z kolei szare płytki i białe fugi to znacznie spokojniejsze zestawienie, które wnosi do aranżacji rozświetlający, jasny akcent. Jeśli chcesz optycznie powiększyć pokój to strzał w dziesiątkę. Co więcej, białe fugi z jasnymi płytkami często wykorzystuje się w łazienkach (zwłaszcza tych bez dostępu do światła dziennego) oraz kuchniach. Jasne kompozycje podkreślają charakter nowoczesnych pomieszczeń, w których szare płytki to popularny element wystroju. Choć jasnoszary gres z fugą w zbliżonym do niego odcieniu spotyka się też w stylu rustykalnym.

Jakie kolory fug pasują do szarych płytek na podłodze?

To, jaka fuga do szarych płytek na podłodze sprawdzi się najlepiej, zależy m.in. od wielkości kafli. Kontrastujące spoiwa pięknie wyeksponują kafelki w niewielkim rozmiarze. Za to duże płyty gresowe najlepiej prezentują się w towarzystwie fug najbardziej zbliżonych do ich odcienia. Fuga do szarego gresu, która odpowiada mu kolorystycznie, tworzy bardzo nowoczesny, elegancki efekt. Inna propozycja to szara fuga do szarych płytek – ton jaśniejsza lub odrobinę ciemniejsza. Kiedy z kolei wybierzesz fugi w dokładnie tym samym tonie co płytki, uzyskasz efekt jednolitej, przykuwającej uwagę powierzchni.

A co kiedy płytki mają niejednolitą kolorystykę, na której pojawiają się różne odcienie szarości? Nie traktuj tego jako utrudnienia! Jest zupełnie odwrotnie. W takim wypadku dopasuj fugę do jednego z odcieni, które znalazły się na kaflach. Możesz też wybrać uniwersalne białe lub czarne spoiwo. Wszystko zależy od Ciebie – wyżej znajdziesz plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.

Szare kafelki na ścianie – jaka fuga?

Tutaj znowu wiele zależy od stylu, który dominuje w danym pomieszczeniu oraz tego, jak prezentują się Twoje płytki ścienne.

  • 1. W industrialnych, nowoczesnych wnętrzach zwykle wykorzystuje się duże kafle ścienne imitujące beton. Jaka fuga do szarych kafelków pasuje w tym wypadku najbardziej? Wybierz szarość lub czerń. W ten sposób osiągniesz efekt surowego, a zarazem bardzo oryginalnego wykończenia.
  • 2. Szare kafelki często goszczą na ścianach skandynawskich kuchni – tutaj jednak w przeciwieństwie do wnętrz loftowych poszukuje się ciepła i przytulności. Taki rezultat uzyskasz z beżowymi czy brązowymi spoiwami.
  • 3. Jaka fuga do szarych płytek na ścianie w pomieszczeniach utrzymanych w stylu glamour? W takich wnętrzach bardzo często wykorzystuje się płytki imitujące marmur. Do nich z kolei idealnie pasuje klasyczna biel. Mamy też ciekawą propozycję dla osób ceniących odważne, nietuzinkowe detale – srebrzysta fuga robi bardzo szykowne wrażenie!
  • 4. Srebro nie spełnia Twoich oczekiwań? Wobec tego rozważ fugi w odcieniach czerwieni lub ciemnej zieleni – w zależności od tego, jak prezentuje się reszta wyposażenia w pomieszczeniu. Musisz jednak działać ostrożnie! Jeśli nie masz absolutnej pewności co do swojego wyczucia stylu oraz umiejętności aranżacji, lepiej nie ryzykuj. Z tak wyrazistych fug zrezygnuj także w przypadku płytek inspirowanych naturalnymi kamieniami, np. marmurem z wyraźnym żyłkowaniem – łatwo tu o przesadzony rezultat. Barwne fugi nie polubią się także z szarymi płytkami naśladującymi drewno.

Jak widać, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jaka fuga do szarych kafelków pasuje najlepiej. Wszystko zależy od pożądanego przez Ciebie rezultatu.

Najczęstsze błędy podczas wybierania fugi do szarych płytek i jak ich uniknąć?

Wiesz już, jaka fuga do jasnoszarych płytek oraz ciemnych kafli, okaże się strzałem w dziesiątkę. Czas na wskazanie, czego lepiej unikać, aby ustrzec się przed wpadką. Zatem uważaj na rodzaj fugi. Nawet kiedy wiesz, jaka fuga do jasnych szarych płytek (czy też ciemnych) pasuje najlepiej pod względem kolorystycznym, musisz dopasować również jej rodzaj. Wyróżnia się spoiwa cementowe, epoksydowe oraz akrylowe. Rodzaj fugi dopasowuje się do pomieszczenia, do którego trafi.

Kolejny częsty, a przy tym bardzo prozaiczny błąd to po prostu pośpiech. Dobrze przemyśl dopasowanie koloru fug. W przeciwnym razie na wiele lat zostaniesz ze skutkami nietrafionej decyzji. Przed zakupem warto skonsultować się z ekspertem czy wspomóc się próbkami. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Co ważne, fugi dopasowuje się nie tylko do samych płytek, ale też pozostałych elementów wyposażenia, takich jak meble, ramy okienne, drzwi, a nawet ściany. Fugi muszą harmonizować się z całością aranżacji! Zachowaj także ostrożność przy doborze bardzo kontrastowych, wyraźnych kolorów, zwłaszcza kiedy zastanawiasz się, jaka fuga do białoszarych płytek będzie najlepsza. Zbyt ciemne fugi mogą zdominować wygląd kafli.

Musimy też wspomnieć o błędach natury technicznej, które mogą wystąpić podczas wykonania fug. Niestety przy niewłaściwym przygotowaniu spoiwa, łatwo rozminąć się z oczekiwanym kolorem. Kiedy fuga zostanie źle wymieszana, pigment niedostatecznie rozpuści się w wodzie i np. zamiast czarnych spoiw, uzyskasz połączenie w odcieniu brudnej szarości. Niezwykle ważne jest także dokładne oczyszczenie powierzchni, na której znajdzie się fuga. Inaczej również szybko dojdzie do zmiany koloru fugi.

Płytki w wielu odcieniach modnej szarości znalazły się w ofercie sklepu Komfort. Zajrzyj tam, a na pewno znajdziesz odpowiednie rozwiązanie do Twojego salonu, kuchni czy łazienki!


Czytaj także: