Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki? Odpowiadamy


Jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki? Odpowiadamy

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w domach królowały parkiety, linolea i wykładziny. Dzisiaj linoleum spotykamy najczęściej w szpitalach, a wymagające parkiety i wykładziny zastąpiły panele. Wraz z ich wzrostem popularności, rośnie także liczba ich rodzajów. Panele układa się praktycznie w całym domu. Do ich wszechstronności dołożymy jeszcze łatwość montażu i otrzymujemy podłogę idealną. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ich ułożenie jest znacznie utrudnione przez nierówną wylewkę pod panele.

Nierówna wylewka pod panele

Kiedy panele układa się w nowych budynkach, sytuacja jest prosta, bo (tutaj nieprzypadkowa gra słów) i podłoże jest proste. Zdarza się jednak, że panele układa się w miejscach, w których nie ma tak komfortowych warunków. Podłogi były wielokrotnie wymieniane, pod warstwą podniszczonego parkietu znajduje się pofalowane jak fale Dunaju podłoże. Co wtedy zrobić? Jak przygotować grunt pod panele, kiedy mamy do czynienia z nierówną wylewką pod panele? Jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki? Czy da się to zrobić bez wylewki? Mamy na to kilka sposobów i chętnie się nimi podzielimy.

Jak wyrównać podłogę bez wylewki?

Jeżeli wiesz, że w miejscu, w którym docelowo będą ułożone np. panele podłogowe do sypialni, aktualnie znajduje się podłoga, która kształtem powierzchni przypomina wzburzone morze, masz kilka możliwości. Pierwszą z nich, jest pokrycie jej warstwą wylewki. Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje: wylewki cienkowarstwowe i grubowarstwowe. Jednakże ich ułożenie to zazwyczaj dość kłopotliwe zadanie. Wylewek anhydrytowych nie można układać w pomieszczeniach narażonych na występowanie wilgoci. W przypadku wylewek cementowych z kolei czasami trzeba wykonać zbrojenie z włókna szklanego. Do takich robót warto zatrudnić ekipę montażową, która zajmuje się tego typu realizacjami. Wszystko to, po zsumowaniu kosztów, może przekroczyć zakładany budżet nawet kilkukrotnie. Jak zatem przygotować podłogę bez wylewki?

Nierówna podłoga pod panele? Użyj płyt OSB i MDF!

Odchyłki dopuszczalne na powierzchni, na której są układane panele, wynoszą maksymalnie 3 mm. Mogłoby się wydawać, że to drobnostka, szczególnie w przypadku, gdy wybierasz szerokie panele podłogowe, bądź panele rozmiar XXL. W niektórych warunkach — nawet w budownictwie — rzeczywiście tak jest. Natomiast w przypadku paneli, niezależnie czy chodzi o panele podłogowe do łazienki, czy o panele podłogowe do salonu, lub jakiekolwiek inne panele, dodatkowe milimetry sprawią, że na powierzchni paneli zaczną powstawać mikrouszkodzenia, które wpłyną na trwałość podłogi. Z tego powodu, między innymi, nie zaleca się układać nowych paneli bezpośrednio na istniejącą już podłogę.

Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ułożenie płyt OSB, MDF czy innych drewnopodobnych. Tę metodę można stosować również w innych przypadkach. Jeżeli nie ma wylewki betonowej tworzącej posadzkę, zamiast tego, można ułożyć płyty bezpośrednio na legarach. Sprawdzą się one również wtedy, kiedy chcesz zamienić płytki na panele podłogowe do kuchni. Należy pamiętać, aby płyty były ułożone równo i idealnie wypoziomowane.

Żywice zamiast wylewki pod panele

Podłoga bez wylewki będzie idealnie spełniać swoje zadanie, jeżeli powierzchnie, na której ma być układana, zabezpieczysz żywicą. Na rynku dostępne są różne rodzaje żywic, nadających się do stosowania w takich warunkach:

  • • żywice poliuretanowe,
  • • żywice epoksydowe,
  • • epoksydowe masy naprawcze.

Jest to proste rozwiązanie, które pomoże zaoszczędzić Ci mnóstwo czasu. Jeżeli powierzchnia żywicy będzie idealnie równa, śmiało możesz układać na niej wąskie panele podłogowe, panele Quick Step i każdy inny rodzaj, który wybierzesz. To rozwiązanie szczególnie polecamy, kiedy będziesz kłaść panele na korytarz. Korytarz to takie miejsce, które jest najmocniej eksploatowane, ale prawdą jest, że żywica sprawdzi się także w każdym innym pomieszczeniu.

Mamy nadzieję, że już nie głowisz się nad tym, jak wyrównać podłogę pod wylewkę, bo wiesz już, że panele bez wylewki to całkiem prosta sprawa. Pamiętaj jednak, że oprócz odpowiednio przygotowanego podłoża, niezwykle istotna jest folia i odpowiedni podkład. Sprawdź nasze pozostałe artykuły, aby dowiedzieć się więcej.

Czytaj także: