Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak fugować mozaikę szklaną?

Jak fugować mozaikę szklaną?

Szukając ciekawego sposobu na wykończenie łazienki, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kafelki typu mozaika. Tym, co je wyróżnia, jest unikalny charakter oraz bogactwo odmian i rodzajów, co pozwala na uzyskanie naprawdę nieprzeciętnych efektów. Aby jednak je uzyskać, koniecznie trzeba zadbać o prawidłowe ułożenie i fugowanie. Jak to zrobić?

Mozaika szklana – co trzeba o niej wiedzieć?

Jak wyglądają płytki określane jako mozaika? Z zewnątrz wyglądają one jak dziesiątki bardzo małych kafelków ułożonych obok siebie. Tak też tworzono mozaiki przez setki lat. Obecnie oferowane produkty są jednak zupełnie inne. Najważniejszą zmianą jest klejenie poszczególnych elementów mozaiki do podkładów z siatki, papieru lub folii. Mają one z reguły wielkość 30x30 cm, czyli podobną do średniej wielkości kafelków. Rozwiązanie takie ma oczywiste zalety – takie jak przyspieszone układanie, jednocześnie nie tracąc nic z pierwotnego charakteru. Arkusze mozaiki w dalszym ciągu można też łatwo rozciąć i dopasować nawet do okrągłego podłoża. Nie zmieniły się też materiały, z których wykonuje się same kafelki. Najpopularniejsze są mozaiki ceramiczne oraz tytułowe mozaiki szklane. Te drugie wykonuje się z małych płytek z oszlifowanego, na ogół kolorowego szkła, co nadaje im bardzo ciekawego charakteru. Mozaikę szklaną położyć można na wszystkich powierzchniach, ale z reguły trafia ona na ściany jako element dekoracyjny. Rzadziej układa się ją na całych ścianach, choć niektóre osoby się na to decydują.

Mozaiki w łazience – hit w urządzaniu wnętrz!

Jak ułożyć mozaikę szklaną?

Produkowanie mozaiki w formie arkuszy sprawiło, że samo układanie płytek tego rodzaju stało się dużo prostsze. Z technicznego punktu widzenia nie różni się ono też zbytnio od kładzenia klasycznych kafelków. I w tym przypadku trzeba odpowiednio przygotować podłoże – wyrównać je, zabezpieczyć przed wodą i ewentualnie zagruntować. Następny krok to przygotowanie odpowiedniego kleju, który potem nakłada się przy użyciu odpowiedniej pacy. Po jej wyrównaniu należy już tylko przyłożyć arkusz mozaiki na ścianę w odpowiednim miejscu – lekko dociskając i dbając o odstępy przy użyciu krzyżyków dystansowych. Różnice w sposobie montażu względem zwykłych kafelków są niewielkie.

  • 1. Podłoże – w przypadku mozaiki musi być ono idealnie równe. Jednak z drugiej strony umieszczenie elementów na papierze czy siatce pozwala na łatwe obłożenie takimi arkuszami np. słupów czy okrągłych wanien.
  • 2. Docinanie – dobrze rozplanowana mozaika będzie dużo wygodniejsza do układania, gdyż zamiast cięcia kafelków wystarczy rozciąć arkusz materiału.
  • 3. Gęstość kleju – przyjmuje się, że mozaiki, z racji ich podłoża, należy układać na nieco rzadszym kleju. Absolutnie nie można jednak w tej kwestii przesadzić, gdyż po prostu nie będzie on dobrze trzymał.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat układania mozaiki? Przeczytaj tekst: Jak kłaść mozaikę?

Układanie płytek łazienkowych w 5 krokach

Jak dobrać fugę do mozaiki szklanej?

Mimo że fugi uzupełnia się dopiero po położeniu mozaiki, to wyboru odpowiedniej spoiny lepiej dokonać wcześniej. Pozwoli to na uniknięcie nerwowych ruchów i dobranie idealnego rozwiązania. Jak podejść do tego tematu? Przede wszystkim powinno się pamiętać, że kwestia tego, jaki kolor fugi do mozaiki szklanej jest najlepszy to sprawa nie najważniejsza. Dużo większe znaczenie mają parametry samego produktu. W przypadku łazienki fuga musi być wodoszczelna i odpowiednio elastyczna. Dzięki temu nie zacznie ona pękać w warunkach zmiennej temperatury i wilgotności. Warto też postawić na produkty odporne na powstawanie pleśni i grzybów. Dopiero w drugiej kolejności możemy zacząć myśleć, o odpowiednim kolorze fugi. Oczywiście powinien być on dostosowany do wybarwienia samej mozaiki. Co jednak godne podkreślenia, w przypadku płytek tego rodzaju procentowy udział spoin względem kafelków jest dużo większy, niż normalnie. Dlatego też wybór szczególnie ekstrawaganckiej fugi może przytłoczyć samą mozaikę i zepsuć efekt.

Jak kleić mozaikę ceramiczną?

Jak fugować mozaikę szklaną?

Po wyborze odpowiedniej fugi do mozaiki szklanej pozostaje już tylko jej nałożenie. Co przy tym kluczowe, powinno zostać ono wykonane dopiero w chwili, gdy szczeliny między kafelkami będą suche. W praktyce czas ten wynosi około 12 godzin, choć w zależności od wybranego kleju może się one wydłużyć lub skrócić. Zawsze jednak lepiej chwilę odczekać, niż nałożyć fugę zbyt wcześnie. Samo wykończenie szczelin jest stosunkowo proste i może je z powodzeniem wykonać nawet niezbyt doświadczona osoba. Jak je wykonać?

  • 1. Przygotowanie fugi do nakładania – należy go dokonać zgodnie z zaleceniami producenta.
  • 2. Nakładanie fugi – najlepiej użyć do tego gumowej pacy do fugowania, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na równe uzupełnienie szczelin.
  • 3. Usuwanie nadmiaru spoiny – dokonuje się go mokrą szmatką po wstępnym przeschnięciu wypełnienia, jednak nie powinno się z tym czekać dłużej. Należy też uważać, by przy okazji nie wymyć właściwej fugi.

W przypadku mozaiki szklanej ostatni punkt ma kluczowe znaczenie, gdyż nawet niewielkie drobiny fugi mogą zmatowić takie płytki i zepsuć uzyskany efekt. Jednak jeśli zachowamy odpowiednią staranność, to na pewno nie pojawią się żadne problemy.

Jak ciąć mozaikę szklaną?

Skoro układanie i fugowanie omawianego rodzaju kafelków jest tak proste, to z całą pewnością warto na postawić na to rozwiązanie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą płytek – np. mozaiki czarnej, mozaiki białej, mozaiki beżowej czy mozaiki szarej. Zapraszamy.

Jak odnowić fugi w łazience?