Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak ciąć mozaikę szklaną?

Jak ciąć mozaikę szklaną?

Jak sprawić, że nasza łazienka będzie wyróżniała się w tłumie podobnych wnętrz? Przede wszystkim trzeba postawić na nieprzeciętne rozwiązania. Jednym z nich może być mozaika szklana. Z pewnością zwróci ona uwagę, a do tego jest prosta w układaniu. Czy jednak jej docinanie nie okaże się problemem? Sprawdźmy!

Mozaika szklana – dla kogo?

Tym, co wyróżnia mozaiki względem innych typów płytek, z całą pewnością są skojarzenia. Wiele osób podchodzi do nich bardzo pozytywnie, czując w nich klimat starożytności i traktując jak dzieło sztuki. Nie brakuje jednak i takich, którym małe płytki kojarzą się z raczej biednymi i brudnymi przebieralniami czy basenami sprzed wielu dekad. Fragmenty szkła były też dość modnym elementem wykończeniowym elewacji budynków w okresie PRL, co także dla wielu jest także niezbyt dobrym wspomnieniem. Dlatego też w latach dziewięćdziesiątych i na początku XXI wieku mozaiki szklane i ceramiczne wykorzystywane były bardzo rzadko.

Dziś jednak moda na nie wraca – i bardzo dobrze! Kafelki tego rodzaju w nowoczesnej wersji są po prostu bardzo ciekawym sposobem na wykończenie całej ściany, można je też użyć w charakterze dekoru. Co nie mniej ważne, dziś wybierać można spośród dziesiątek produktów, jak np. mozaika czarna, mozaika szara, mozaika beżowa czy mozaika biała. Pozwalają one na tworzenie fantastycznych kompozycji, warianty szklane są też czasem podświetlane od spodu przy użyciu diod LED. Z punktu widzenia układania także nastąpił postęp. Obecnie producenci sprzedają całe arkusze mozaiki (najczęściej o wymiarach 30x30 cm), które dzięki umieszczeniu na siatce, papierze czy folii dużo szybciej się układa. Jednocześnie nie sprawia to jednak, że tracą one swoją zaletę w postaci łatwego dopasowania do nieregularnych czy zaokrąglonych ścian. Dla kogo jest więc mozaika szklana? Dla każdego, kto ma pomysł na jej wykorzystanie i lubi nieprzeciętne rozwiązania!

Układanie płytek łazienkowych w 5 krokach

Docinanie mozaiki szklanej

Jak już wspomnieliśmy, jedną z ważnych zalet wszelkich mozaik była możliwość ich bezproblemowego układania praktycznie na każdej powierzchni. Malutkie kafelki łatwo można było przykleić do słupów, obudów wanien czy brodzików bez konieczności ich cięcia, co było konieczne w przypadku zwykłej glazury czy terakoty. Sytuację tę nieco zmienia fakt, że obecnie mozaiki sprzedawane są na podkładkach, ułatwiających układanie na dużych powierzchniach. Siatka, papier lub folia są jednak dalej elastyczne, dzięki czemu na zaokrąglonych powierzchniach można je bez trudu ułożyć. Wielkość arkuszy sprawia jednak, że praktycznie zawsze będzie niezbędne ich docinanie. Może ono przybrać dwie formy – pierwszą z nich jest rozcięcie materiału łączącego poszczególne kafelki, aby uzyskać pojedyncze płytki. Czasem jednak konieczne może być uzyskanie jeszcze mniejszych elementów, wówczas niezbędnym zabiegiem będzie cięcie samych elementów szklanych.

Mozaiki w łazience – hit w urządzaniu wnętrz!

Czym ciąć mozaikę szklaną?

Podstawową kwestią związaną z docinaniem mozaiki jest oczywiście posiadanie odpowiednich narzędzi. Ich dobór jest z kolei dostosowany do rodzaju cięcia. W przypadku rozdzielania poszczególnych kafelków z jednego arkusza z reguły wystarczające okazują się nożyczki lub też ostry nóż. Gorzej wygląda kwestia cięcia samych kafelków, z racji ich niewielkich rozmiarów. Do tego celu wykorzystać należy specjalne gilotyny, szczypce lub też elektryczne maszyny do cięcia z bardzo ostrymi tarczami.

Jak fugować mozaikę szklaną?

Docinanie mozaiki szklanej – o czym trzeba pamiętać?

Samo rozcinanie arkuszy mozaiki szklanej z pewnością nie należy do trudnych zadań. Mimo to jednak na pewno warto przyłożyć się do tego zadania, by przypadkowo nie utrudniać sobie pracy. Dlatego też jeszcze przed rozpoczęciem układania mozaiki dobrze jest rozłożyć część kafelków na sucho, by sprawdzić, jak wypadną linie podziału – i dokonać ewentualnych korekt. Podczas samego układania także nie powinniśmy przycinać kafelków na zapas, by przypadkiem nie popełnić błędów. Jest to szczególnie ważne w przypadku bardziej skomplikowanych kompozycji. Najlepszym rozwiązaniem jest przycinanie bezpośrednio przed położeniem. Należy przy tym też zadbać o staranność i wszystkie cięcia wykonywać prosto.

Jak ciąć mozaikę ceramiczną?

Dokładne przycinanie mozaiki szklanej – czy jest ono możliwe?

Niestety jednak czasem może pojawić się konieczność przecięcia pojedynczych płytek tworzących mozaikę. Do zadania tego wykorzystywane są w zasadzie podobne urządzenia, jak w przypadku klasycznych kafelków, jednak dokładność i precyzja ma w tym przypadku jeszcze większe znaczenie. Wynika to z rozmiarów elementów oraz kruchości szklanego materiału. Dlatego też o ile to możliwe, lepiej unikać takich sytuacji, gdyż nawet z pomocą specjalistycznych narzędzi rozcinanie mozaiki szklanej będzie dość trudne.

Jak kłaść mozaikę?

Docinanie mozaiki szklanej z całą pewnością nie jest szczególnie trudne, o ile nie musimy rozcinać samych elementów. Jednak nawet ono jest możliwe do wykonania, choć wymaga dużo lepszego przygotowania.

Jak położyć płytki na ścianę?