Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Wyciszenie drzwi wewnętrznych. Jak zadbać o cisze i spokój w mieszkaniu?

Drzwi wewnętrzne o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej to dobry wybór dla osób, które pracują z domu, mają dzieci lub są szczególnie wrażliwe na dźwięki otoczenia. Jeżeli chcesz poprawić komfort życia i stworzyć przestrzeń, w której odpoczniesz od bodźców zewnętrznych, wyciszenie drzwi jest świetnym rozwiązaniem.

Drzwi dźwiękoszczelne wewnętrzne – co to takiego i kiedy zdecydować się na taki model?

Co sprawia, że drzwi dźwiękoszczelne tak efektywnie tłumią dźwięki otoczenia? Kluczem do uzyskania podwyższonego wskaźnika izolacyjności akustycznej jest zastosowanie konstrukcji opartej o wielowarstwowe wypełnienie skrzydła oraz innych elementów, takich jak system uszczelek zapewniający odpowiednie przyleganie drzwi do futryny. W obiektach biurowych, studiach nagraniowych i domach kultury, spotyka się zazwyczaj drzwi dźwiękoszczelne wewnętrzne o poziomie izolacji akustycznej od 42 do 57 dB, np. popularne drzwi loft. Aby uzyskać optymalny poziom wygłuszenia, skrzydła mogą być zbudowane nawet z pięciu warstw. Uszczelka progowa, wzmocniona ościeżnica czy dodatkowa uszczelka w przyldze, sprawiają, że drzwi nie tylko izolują od dźwięków, ale także chronią pomieszczenie przed ogniem.

Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku nieruchomości prywatnych. Większość drzwi wewnętrznych do domów jednorodzinnych i lokali mieszkalnych ma wskaźnik izolacji akustycznej na poziomie od 27 dB do 37 dB. Czy taki stopień wygłuszenia można uznać za wystarczający? Niestety nie. Wszelkie hałasy poniżej 35 decybeli mogą przeszkadzać w pracy i podnosić poziom poirytowania, ale są niegroźne dla zdrowia. Dźwięki na poziomie 35-70 dB powodują zmęczenie układu nerwowego i poważnie utrudniają wypoczynek. Długie przebywanie w miejscach, w których wartości hałasu przekracza 70 decybeli, może być już szkodliwe dla zdrowia — zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Trudno powiedzieć, jaki poziom dźwięku generują dzieci, osoby prowadzące żywą dyskusję czy nawet sprzęty gospodarstwa domowego. Drzwi dźwiękoszczelne do pokoju nie tylko zapewniają komfort psychiczny, ale mogą też uchronić przed rozwojem wielu schorzeń. Nowoczesne modele skrzydeł wygłuszających nie różnią się niczym od standardowych skrzydeł.

W naszej ofercie znajdziesz zarówno eleganckie drzwi białe – idealne do wnętrz skandynawskich czy nowoczesnych – jak i modele inspirowane klasyką oraz stylem industrialnym. Niestety, modele akustyczne wciąż są rzadko spotykane w domach prywatnych. Jeżeli nie chcesz inwestować w drzwi wewnętrzne dźwiękoszczelne, ale chciałbyś zwiększyć poziom wygłuszenia skrzydła, możesz zastosować kilka sprytnych sposobów na poprawę parametrów technicznych.

Od czego zależy poziom izolacji akustycznej drzwi?

W drzwiach wewnętrznych występują zazwyczaj trzy rodzaje wypełnień — plaster miodu, płyta wiórowa-otworowa oraz płyta MDF/HDF.

Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem jest wypełnienie w postaci plastra miodu, czyli tekturowego wkładu stabilizującego w kształcie połączonych sześciokątów. Niestety, taka konstrukcja nie zapewnia wysokiego poziomu wygłuszenia, dlatego może być nieodpowiednia do gabinetów oraz pomieszczeń wymagających lepszej izolacji akustycznej. Klienci, którym zależy na zwiększonej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i podwyższonym wskaźniku izolacji akustycznej, chętnie wybierają wypełnienie w postaci płyty wiórowo-otworowej ze sprasowanymi wiórami obejmującymi całą szerokość konstrukcji. Za najlepsze drzwi akustyczne wewnętrzne, nienależące jednocześnie do klasy skrzydeł technicznych, uznaje się modele z wypełnieniem w formie płyty MDF lub HDF. Skonstruowane ze sprasowanych włókien drzewnych są twardsze niż samo drewno i wykazują dużą odporność na uszkodzenia. Na rynku dostępne są także specjalistyczne drzwi wewnętrzne akustyczne ze wzmocnioną ramą oraz wypełnieniem z płyty wiórowej.

Kolejną kwestią jest profil krawędzi skrzydła. Izolacja akustyczna drzwi przylgowych jest nieco lepsza niż w przypadku drzwi bezprzylgowych. Klasyczna przylga zakrywa szczelinę między skrzydłem drzwi a ościeżnicą. Co za tym idzie takie drzwi, skutecznie odgradzają pomieszczenia i lepiej wygłuszają odgłosy z zewnątrz. Dodatkowo w nowych budynkach, które ciągle pracują i osiadają, może zaistnieć konieczność okresowej regulacji zawiasów. W takim przypadku klasyczne drzwi przylgowe są także lepszym wyborem.

Izolacja akustyczna drzwi wewnętrznych jest też zależna od występowania słabych punktów w postaci przeszkleń (częściowych lub całkowitych). Aby uzyskać najlepszy poziom wygłuszenia, warto wybierać modele pełne, czyli takie o jednolitej konstrukcji i pozbawione szklanych wstawek.

Wyciszenie drzwi pokojowych – praktyczne sposoby na izolację akustyczną

Uzyskanie odpowiedniej izolacji akustycznej drzwi to wynikowa kilku czynników m.in. montażu, regulacji i uszczelnień. Instalacja skrzydła opiera się na prawidłowym obsadzeniu i regulacji, która zapobiega powstawaniu luk, niweluje straty ciepła oraz sprawia, że cały mechanizm chodzi delikatnie i cicho. Należy przy tym pamiętać, że drzwi wygłuszające muszą być regulowane nie tylko w momencie montażu, ale także po kilku latach użytkowania. Dotyczy to w szczególności cięższych modeli, które po dłuższym czasie eksploatacji mogą lekko opaść.

Asortyment naszego sklepu obejmuje drzwi wewnętrzne w wielu odsłonach. Modele nowoczesne, inspirowane klasyką, minimalistyczne czy o industrialnym designie, są nie tylko estetycznymi elementami wyposażenia wnętrza, ale także odpowiedzią na rosnące oczekiwania klientów pod kątem udostępnianych funkcjonalności.

Jak wyciszyć drzwi pokojowe i o czym pamiętać podczas ich montażu?

Niewłaściwy sposób instalacji sprawi, że skuteczne wyciszenie drzwi nie będzie możliwe. Wiele osób zapomina, że montaż w niesprzyjających warunkach może mieć negatywny wpływ na parametry techniczne. Biorąc pod uwagę, że drzwi wygłuszające do pokoju są zazwyczaj wykonane z litego drewna, zaleca się, aby temperatura powietrza nie była niższa niż 18 stopni Celsjusza, a wilgotność mieściła się w zakresie od 45 do 60%. Przekroczenie tych parametrów spowoduje, że materiał, z którego wykonano skrzydło, utraci część swoich właściwości.

Kolejną ważną kwestią jest sposób przycięcia. W tym względzie należy zachować szczególną staranność, ponieważ drzwi wygłuszające do bloku powinny być odmierzone w taki sposób, aby ściśle przylegały do futryny i nie pozostawiały żadnych wolnych przestrzeni, przez które przedostawałoby się dźwięki. Profesjonalne wyciszanie drzwi wymaga użycia narzędzi, które nie doprowadzą do postrzępienia dolnej krawędzi bądź zarysowania powłoki drzwi. W niektórych przypadkach konieczne jest użycie ostrego noża, w celu nacięcia folii dopiero później usunięcie nadmiaru materiału przy użyciu szlifierki taśmowej.

Wygłuszenie drzwi pokojowych nie musi być trudne, o ile osoba podejmująca się tego zadania ma wiedzę na ten temat. W innym przypadku warto powierzyć realizację zadania fachowcom.

A czy istnieje skuteczny sposób na wygłuszenie drzwi, które zostały już zamontowane? Co zrobić, jeżeli masz, np. drzwi w angielskim stylu i nie chcesz ich zmieniać? Aby poprawić izolację akustyczną skrzydła, wystarczy zainwestować w pianki wygłuszające do pokoju. Standardowa pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3 doskonale radzi sobie z pochłanianiem hałasu, ale jest dość ciężka i przez to nie sprawdzi się w domowych wnętrzach. O wiele lepszym wyborem jest pianka gładka o grubości do 3 cm, którą można montować za pomocą kleju. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy przyciąć ją w taki sposób, aby szczelnie przylegała do futryny po zamknięciu drzwi, a następnie wykończyć za pomocą tkaniny obiciowej bądź fototapety. To szczególnie istotne, jeżeli masz jasne drzwi, na których widać wszystkie elementy mocujące.

Pianka może być stosowana jako rozwiązanie tymczasowe, niemniej warto rozważyć zakup skrzydła instalowanego na stałe. Do gabinetu, w pokoju dziecięcego czy w sypialni, doskonale sprawdzą się drzwi akustyczne 60 dB. Cena jest tak zróżnicowana, że każdy znajdzie model odpowiadający jego potrzebom.

Czytaj także: