Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Skrzypiące drzwi – jak sobie łatwo poradzić z tym problemem

Skrzypiące drzwi to irytujący problem, który może przyprawić o ból głowy. Wie o tym, każdy, kto miał z nimi do czynienia. Na szczęście istnieją sposoby, aby odzyskać utraconą ciszę i spokój. Kluczowe jest jednak znalezienie przyczyny dokuczliwego kłopotu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy czynniki, które mogą spowodować skrzypienie drzwi oraz wskazujemy na metody, które sobie z nim poradzą. Pożegnaj irytujący kłopot raz na zawsze!

Skrzypiące drzwi – najczęstsze przyczyny

Istnieje wiele czynników wywołujących skrzypienie drzwi. Czasami to drobne usterki, których można pozbyć się niemal od ręki, innym razem poważniejsze uszkodzenia, z którymi poradzi sobie wyłącznie fachowiec. Warto się im bliżej przyjrzeć:

  • 1. Zużycie
    Codzienne otwieranie i zamykanie drzwi sprawia, że zawiasy oraz pozostałe elementy konstrukcyjne mogą ulec naturalnemu zużyciu. Kiedy w jego wyniku zaczynają o siebie trzeć, pojawia się nieprzyjemny dźwięk. Dotyczy to zwłaszcza często używanych drzwi, np. do łazienki czy drzwi wejściowych.
  • 2. Czynniki atmosferyczne
    Drewniane drzwi wchłaniają wilgoć z powietrza, przez co drewno może zmieniać swoją objętość. Również zmiany temperatury wpływają na ten aspekt. Na przykład drzwi mogą skrzypieć w zimie, kiedy dochodzi do kurczenia się drewna. Zmiana oryginalnego rozmiaru drzwi, nawet w minimalnym, niewidocznym gołym okiem stopniu może prowadzić do skrzypienia.
  • 3. Luźne połączenia
    Zawiasy, wkręty lub inne połączenia w drzwiach z czasem ulegają poluzowaniu, co nierzadko powoduje niepożądany ruch skrzydeł, a w rezultacie skrzypienie.
  • 4. Złe wyważenie
    Niepoprawnie wyważone drzwi mogą się odkształcać, a przez to źle poruszać się w ramie. Co za tym idzie? Oczywiście skrzypienie podczas ruchu.
  • 5. Tarcie między elementami
    Wewnętrzne elementy drzwi, takie jak listwy uszczelniające czy próg, mogą pocierać się o siebie podczas otwierania i zamykania drzwi, powodując nieprzyjemny hałas.
  • 6. Brak smarowania
    Zawiasy i inne ruchome części drzwi wymagają regularnego oliwienia, aby zachować płynność działania. W przeciwnym wypadku możesz mieć problem z nieprzyjemnymi dźwiękami.
  • 7. Nieodpowiednie wykończenie
    Zużyte wykończenie drewna może prowadzić do tarcia między powierzchniami, co skutkuje skrzypieniem. Złe dopasowanie ramy również może dawać taki efekt.
Jak widać, za skrzypiące drzwi odpowiada wiele czynników. Dokładnie przyjrzyj się skrzydłom drzwiowym w swoim domu, a także zastanów się, jak w ostatnim czasie przebiegała ich konserwacja. Wiesz już, co odpowiada za skrzypiące drzwi w domu? Czas na przedstawienie sposobów, dzięki którym problem zniknie!

Łatwe domowe sposoby na skrzypiące drzwi

Istnieje kilka prostych, domowych sposobów na skrzypiące drzwi. Wśród nich pojawia się oczywiście oliwienie, o którym szerzej opowiadamy w kolejnych punktach. W rzeczywistości jednak problem nie zawsze tkwi w niedostatecznej ilości smaru w zawiasach. Czasami to kwestia niewłaściwej regulacji. Co zrobić, żeby drzwi nie skrzypiały w takim wypadku? Nieprawidłowo ustawione zawiasy drzwi trzeba dopasować do framugi w taki sposób, żeby były dobrze wyważone i nie stykały się zbyt mocno.

Co na skrzypiące drzwi poza regulacją? Czasami pomocne okazuje się wykorzystanie cienkiej wkładki z papieru lub tektury między elementami drzwi, które o siebie trą. Weź jednak pod uwagę, że to raczej tymczasowe rozwiązanie. Kiedy domowe sposoby na skrzypiące drzwi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto skierować się po pomoc do fachowca. Przykładowo nowoczesne, minimalistyczne drzwi bezprzylgowe mają skomplikowany mechanizm, z którym trudno poradzić sobie samodzielnie.

Jak naoliwić drzwi, żeby nie skrzypiały?

Za skrzypienie drzwi najczęściej odpowiada niedostateczne naoliwienie zawiasów. Podczas montażu zwykle dokładnie pokrywa się je odpowiednim środkiem, jednak nawet najlepszy smar z czasem traci swoje cenne właściwości. Dodatkowo na zawiasach osadza się utrudniający ich działanie kurz, a czasami także wilgoć – zwłaszcza w przypadku drzwi łazienkowych czy kuchennych. Spadek naoliwienia idący w parze ze zwiększonym tarciem przyczynia się do powstawania nieprzyjemnych dla ucha dźwięków.

Wobec tego, jak naoliwić drzwi w poprawny sposób? Zacznij od wizyty w sklepie. Znajdziesz tam odpowiednie smary do zawiasów. Ponadto w razie potrzeby możesz użyć nawet oleju silnikowego lub wazeliny technicznej. Sprawdzony środek to także popularne WD-40. Stanowią one najlepszą odpowiedź na pytanie, czym naoliwić drzwi. Wspomniane preparaty dostępne są w niewielkich, wygodnych w użytkowaniu opakowaniach. Aplikuje się je poprzez wyciskanie, co czyni je bardzo wygodnymi w użyciu.

Czas przejść do głównego punktu programu! Aby zaaplikować środek do wnętrza zawiasów, unieś skrzydło drzwiowe. Dzięki temu nieco się rozsuną, a Ty zyskasz łatwiejszy dostęp do newralgicznego miejsca. W utrzymaniu ich pozycji pomoże Ci np. niewielka listewka, którą wystarczy wsunąć pod skrzydło drzwi. Na podłodze warto rozłożyć większy kawałek folii – dzięki temu unikniesz niepotrzebnych zabrudzeń podczas pracy.

Pamiętaj, że niektóre smary lub środki smarujące są dość lepkie, dlatego nie przesadzaj z ich ilością. Dzięki temu unikniesz nieestetycznych zacieków. Jest to szczególnie istotne, jeśli masz drzwi białe czy w ogóle, jakiekolwiek jasne drzwi. Uwaga – jeśli skrzypienie drzwi nie ustępuje po ich nasmarowaniu, oznacza to, że problem leży gdzie indziej. W takim przypadku konieczne bywa zaangażowanie do pomocy fachowca.

Skoro wiesz już, jak naoliwić zawiasy w drzwiach, czas wskazać też na odpowiednie techniki działania w przypadku klamek oraz zamków wewnętrznych. Niestety zdarza się, że również one wydają denerwujące odgłosy podczas użytkowania.

Jak i czym nasmarować zamek w drzwiach wewnętrznych?

Naoliwienie klamki w drzwiach to ważny krok, który umożliwia bezproblemowe działanie jej mechanizmu. Zatem, nie przedłużając – jak nasmarować klamki w drzwiach? Przed nałożeniem smaru oczyść daną powierzchnię za pomocą wilgotnej ściereczki, aby usunąć kurz i brud. Następnie przejdź do głównego punktu programu, a mianowicie smarowania elementów ruchomych. W szczególności skup się na miejscach, w których klamka się obraca, oraz wszelkich elementach, które mogą o siebie trzeć. Skrzypiące klamki w drzwiach smaruj za pomocą pędzelka lub aplikatora cienką warstwą smaru. Upewnij się, że jest on równomiernie rozprowadzony, ale unikaj nakładania go w nadmiarze. Następnie obróć klamkę kilkakrotnie, aby rozprowadzić produkt we wszystkich mechanizmach. Ostatni krok to przetarcie klamki suchą, czystą ściereczką. Dzięki temu unikniesz przyklejania się do drzwi kurzu i brudu.

Jak i czym nasmarować zamek w drzwiach wewnętrznych?

Jeśli masz w domu drzwi wewnętrzne z zamkiem, przyjrzyj się jego mechanizmowi. Smarowanie zamka wymaga od Ciebie podobnego przygotowania jak w poprzednich krokach. Jeśli więc zastanawiasz się, czym smarować zamek w drzwiach, możesz bez obaw sięgnąć po te same produkty. Nasmarowanie zamka w drzwiach wewnętrznych służy utrzymaniu płynność jego ruchów, a tym samym pozwala uniknąć zacinania się mechanizmu oraz trudności w użytkowaniu drzwi. Zatem, jak nasmarować zamek w drzwiach?

W przypadku zamka umieszczonego w klamce zacznij od jej zdemontowania. Dzięki temu zyskasz lepszy dostęp do zamka. Następnie upewnij się, że jest on dokładnie oczyszczony z wszelkich zanieczyszczeń. Następnie nałóż smar na ruchome części zamka, takie jak bolce, sprężyny i inne elementy, które się poruszają. Kilka razy obróć klucz w zamku, aby rozprowadzić smar w jego mechanizmach. Jeśli zamek był demontowany, zamontuj z powrotem klamkę w drzwiach.

Wiesz już, czym nasmarować zamek, zawiasy oraz klamkę, jak również sprawdzić skrzydła drzwiowe. Czasami jednak wszelkie metody naprawy zawodzą, a problem wciąż nie znika. Gdy dodatkowo pojawiają się inne kłopoty w postaci zacinania się szurania skrzydła drzwiowego po podłożu, to znak, że nadszedł czas na zakup nowego modelu. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz w sklepie Komfort. To m.in. eleganckie drzwi w angielskim stylu czy bardzo modne drzwi loft. A może wolisz ponadczasowe, niezawodne propozycje? Wybierz więc drzwi klasyczne!

Czytaj także: