Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Na jakiej wysokości zamontować okap, aby skutecznie odprowadzał zapachy z kuchni?

Na jakiej wysokości zamontować okap, aby skutecznie odprowadzał zapachy z kuchni?

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni jest okap umieszczany najczęściej bezpośrednio nad płytą (ale nie tylko). Klasyczne modele, aby właściwie pełniły swoje funkcje, powinny być odpowiednio zamontowane. Podpowiadamy, na jakiej wysokości okap sprawdzi się najlepiej, od czego to zależy i na jakie rozwiązanie warto się zdecydować!





Czy okap w kuchni jest niezbędny?

Kuchenka do przygotowywania posiłków i okap kuchenny to nierozłączny duet. Podczas gotowania czy smażenia uwalnia się ogromna ilość pary wodnej. Jej nadmiar może z czasem prowadzić do pęcznienia i uszkodzenia mebli, a nawet rozwoju szkodliwej dla zdrowia pleśni w zakamarkach. Wraz z parą unosi się też tłuszcz, który kolejno osadza się na meblach i suficie, prowadząc do powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń, szczególnie widocznych w postaci żółtych zacieków na kuchni białej matowej, czy wszystkich innych jasnych, jak i ciemnych odcieniach.

Wydajny okap ogranicza wszystkie te minusy gotowania. Pochłania parę wodną, a wraz z nią inne cząsteczki. Sprzęt taki bierze więc istotny udział w cyrkulacji powietrza. Bez wątpienia jest to też element dekoracyjny, chociaż w zależności od wybranego stylu kuchni istnieje też sporo opcji pozwalających na jego sprytne ukrycie.

Nowoczesne okapy montowane są blacie, gdzie zasysają opary z prędkością kilku metrów na sekundę. Dostępne są też kuchenki z wbudowanym okapem. Jest to ciekawa opcja do nowoczesnych, jak i małych kuchni.

Czy okap musi być podpięty do kanału wentylacyjnego?

Z racji przeznaczenia kuchni, w pomieszczeniu tym dochodzi do szybkiego zużycia powietrza. Kwestia wentylacji w kuchni a okapu jest więc bardzo istotna, nie tylko ze względu na Twoją wygodę, ale też w kwestii prawa budowlanego. Oczywiście nikt nie narzuci Ci konieczności posiadania okapu, ale kanału wywiewnego już tak. Nie zmienia to jednak faktu, że żadna wentylacja nie zastąpi okapu kuchennego. Dlaczego?

Grawitacyjna wentylacja działa na zasadzie naturalnej wymiany powietrza – jest ono wywiewane przez kratkę wentylacyjną i przewody na zewnątrz. Natomiast napływa do pomieszczenia przez okna i drzwi, które nie mogą być idealnie szczelne, dlatego posiadają nawiewniki okienne. Jeśli okna i drzwi są mocno domknięte (np. zimą), to dochodzi do ciągu wstecznego, czyli nawiewu powietrza przez otwór wentylacyjny. Wymiana taka możliwa jest dzięki różnicy ciśnienia panującego w środku i na zewnątrz, jednak nie należy do najskuteczniejszych, ponieważ generuje straty ciepła i nie oczyszcza powietrza. Ten prosty system działa efektywniej z wydajnym okapem.

Obecnie w domach i mieszkaniach coraz częściej stawia się na wentylację mechaniczną. Polega ona na wymianie powietrza przez urządzenie o nazwie rekuperator. Jego zaletą jest nie tylko wywiew zużytego powietrza z dużym poziomem dwutlenku węgla, ale też nawiew powietrza przefiltrowanego i ogrzanego, co pozwala na ograniczenie wychładzania domu nawet o kilkadziesiąt procent (w zależności od danego urządzenia).

Klasyczne okapy są podłączane do wentylacji – pochłaniają zużyte powietrze i odprowadzają je na zewnątrz. Uzupełnić możemy je np. otwierając okno lub decydują się na rekuperator. W takich przypadkach trzeba oddzielić wentylację wywiewną w kuchni (okapu) do wentylacji wywiewno-wziewnej domu (rekuperatora). Niemniej jednak nawet posiadając wysokiej klasy rekuperator, nie należy rezygnować z okapu. System oczyszczania domowego działa równomiernie w całym domu lub mieszkaniu, natomiast okap chwilowo, za to intensywnie. W przypadku rezygnacji z niego w kuchni wciąż pozostanie nadmiar wilgoci i brudu.

Można natomiast zrezygnować z okapu podłączonego do wentylacji na rzecz pochłaniacza z filtrem węglowym. Oczyszcza on powietrze, ale nie odprowadza go na zewnątrz, tylko działa w obiegu zamkniętym, dlatego i w takich przypadkach konieczna jest wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna.

Dlaczego wysokość montażu okapu kuchennego jest ważna?

Wiesz już, jak ważny jest okap w kuchni. Jak urządzić całość, żeby okap działał sprawnie, czyli pochłaniał odpowiednią ilość oparów? Przede wszystkim musi być zamontowany na odpowiedniej wysokości. Właściwa odległość okapu od płyty indukcyjnej, ceramicznej lub gazowej wpływa przede wszystkim na wydajność okapu. Usytuowany zbyt wysoko nie będzie pochłaniał odpowiedniej ilości oparów – pary i cząsteczek uwalnianych podczas gotowania – lub będzie wymagał stałego korzystania z najwyższej mocy.

Z kolei zbyt duża odległość od płyty ograniczy skuteczność jego działania – nie nadąży on z pochłanianiem oparów i będą się na nim osadzały cząsteczki brudu. Ostatni minus nie jest największym problemem, ponieważ można go zminimalizować, wiedząc, jak wyczyścić okap. Właściwa wysokość okapu nad kuchenką ważniejsza jest ze względu na bezpieczeństwo – zbyt niski montaż zwiększa ryzyko uszkodzenia sprzętu, zwłaszcza w przypadku kuchenek gazowych, które generują płomień. Od odpowiedniej odległości zależy też estetyka całej zabudowy kuchennej.

Warto wiedzieć: Wydajność okapów podawana jest w metrach sześciennych na godzinę, czyli ilości powietrza oczyszczanego w ciągu godziny. Optymalnie urządzenie powinno filtrować powietrze w całym pomieszczeniu przynajmniej 6 razy w ciągu godziny. Mnożąc metry sześcienne kuchni przez wydajność okapu przy różnych parametrach pracy, dowiesz się, jaki sprzęt sprawdzi się w Twoim wnętrzu.

Szukasz okapu do kuchni? Zobacz produkty z kategorii:

Na jakiej wysokości zamontować okap w zależności od jego rodzaju i płyty?

Aby zachować skuteczność wyciągu i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia okapu pod wpływem wysokiej temperatury, należy skupić się na kwestiach metrażowych. Szczególnie istotny jest rodzaj kuchenki – zwykle niżej można montować okap nad ceramiczną kuchenką lub płytą indukcyjną, które emitują fale podgrzewające zawartość garnków, bez większego wpływu na zmianę temperatury otoczenia. Większa natomiast powinna być odległość między okapem a kuchenką gazową – płomień mógłby stopić plastikowe części okapu, a wysoka temperatura wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie urządzenia.

Ważny jest też oczywiście rodzaj okapu – zarówno jego typ pod względem kształtu, jak i szczegółowe parametry techniczne. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z instrukcją montażu zalecaną przez producenta przy konkretnym modelu. My przybliżamy natomiast ogólne, uśrednione zalecenia dotyczącego tego, na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny, które wahają się między 40 cm a nawet 150 cm.

Odległość między okapem a kuchenką elektryczną i indukcyjną

Odległość między okapem a płytą indukcyjną ma się następująco dla następujących rodzajów sprzętu.

  • Okap przyścienny – tego typu sprzęt dzieli się na okapy skośne, nazywane inaczej kominowymi przyściennymi oraz T-Line (odwrócona litera T), okrągłe, prostokątne i retro (z charakterystycznym obramowaniem). Skośne wyróżniają się możliwością niskiego zawieszenia, na poziomie ok. 40–50 cm. Te typu T-Line i inne wymagają zachowania odległości ok. 60–70 cm nad płytą elektryczną.
  • Okap wyspowy – umieszcza się go nad płytą umiejscowioną w wyspie kuchennej, czyli wychodzi on z sufitu. Zalecana odległość od płyty do dolnej krawędzi okapu wynosi 60–70 cm.
  • Okap do zabudowy (podszafkowy) – jest chowany w szafce wiszącej. Widoczna jest tylko jego dolna część i ewentualnie panel sterujący. Można go usytuować ok. 50 cm nad płytą.
  • Okap teleskopowy – również montuje się go w szafce, ale jego panel jest wysuwany do przodu, co zwiększa obszar wchłaniania oparów, ale niekoniecznie wpływa na wydajność urządzenia (zależy to od modelu i jego mocy). Minimalny odstęp od płyty wynosi 50 cm.
  • Okap sufitowy – montuje się go oczywiście na suficie, w dwóch wariantach. Jeden zakłada zamontowanie bezpośrednio na suficie i wówczas okap wystaje ok. 20–30 cm. Drugi to montaż w suficie podwieszanym i całkowite zrównanie okapu z jego powierzchnią. Natomiast montuje się je na wysokości co najmniej 150 cm.

Zalecana wysokość okapu nad kuchenką gazową

W przypadku okapów montowanych nad płytą gazową zalecana wysokość jest niewiele większa, ale każdy centymetr ma znaczenie. Zalecany odstęp nad kuchenką gazową wynosi następująco przy poszczególnych typach okapów.

  • Okap przyścienny: skośny 40–50 cm; inne 70–75 cm.
  • Okap wyspowy: 70–75 cm nad płytą kuchenną.
  • Okap do zabudowy: ok. 60 cm nad płytą grzewczą.
  • Okap teleskopowy: ok. 60 cm.
  • Okap sufitowy: ok. 150 cm.

Czytaj także:

Blat kuchenny drewniany czy laminowany - który lepszy?

Wysoka kuchnia – jak zaprojektować jej aranżację?

Projektowanie wąskiej kuchni – na co trzeba zwrócić uwagę?

Jakie szafki do kuchni? 6 porad projektanta!

Remont kuchni – przybliżone koszty!