Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaka barwa światła do salonu?

Wybór odpowiedniego oświetlenia do salonu jest szalenie ważny! Wpływa ono na funkcjonalność pomieszczenia oraz nastrój przebywających w nim osób, pomaga wydzielić w jej obrębie poszczególne strefy, a nawet decyduje o estetyce wnętrza. Liczy się jednak nie tylko rodzaj i układ świateł, ale też ich barwa! Właściwa barwa światła uprzyjemnia korzystanie z dużego pokoju, sprzyja relaksowi bądź pobudza do działania. Wobec tego, jak dobrać odpowiednią barwę światła do salonu? Sprawdź nasze porady!

Jak wybrać odpowiednią barwę światła do salonu? Wiadomości wstępne

Jeśli zastanawiasz się, jakie światło do salonu okaże się odpowiednie, musisz poznać specyfikę poszczególnych barw. Zgodnie z najprostszą klasyfikacją barwy światła do salonu (i nie tylko) można podzielić na trzy główne grupy – ciepłe, neutralne oraz zimne. Podział ten uwzględnia temperaturę barwową światła określaną w kelwinach. Zimna barwa światła to ta, której temperatura mieści się w przedziale od 6000 do 6500 K. Neutralna barwa światła – 4000–4500 K, a barwa światła ciepła – 2500–3500 K. Wobec tego, jaka barwa światła do pokoju dziennego będzie strzałem w dziesiątkę?

Do pomieszczeń pełniących głównie funkcję wypoczynkową poleca się światła o barwie ciepłej. Do wnętrz przeznaczonych do pracy – zimnej. Zastanawiając się, jaka barwa światła do salonu będzie odpowiednia w Twoim przypadku, rozważ, w jaki sposób korzystasz z tego pomieszczenia. Po znalezieniu odpowiedzi na to pytanie wybór barwy światła do salonu stanie się jasny. Sprawdź, jaka barwa światła sprawdza w określonych przypadkach.

Ciepłe czy zimne światło? Które jest lepsze do salonu?

Ciepła barwa światła jak żadna inna sprzyja budowaniu przytulnej atmosfery ułatwiającej relaks po dniu obfitującym w wyzwania. Uspokaja, wprowadza w miły nastrój, a także w naturalny sposób wywołuje wieczorną senność. Wybierając ciepłą barwę światła do salonu, pamiętaj, że to emitowane przez lampy wiszące nie powinno być zbyt ostre. W innym przypadku stanie się nieprzyjemne dla oczu.

Większą mocą oświetleniową może dysponować skoncentrowane oświetlenie boczne – kinkiety, lampy ustawione na szafkach czy modele stojące. To właśnie tego typu oświetlenie towarzyszy Ci podczas wieczornego czytania lub wykonywania precyzyjnych czynności manualnych. Może ono też po prostu pełnić funkcję ozdobną!

Co ciekawe, ciepła barwa światła tonuje chłodniejsze kolory mebli, ozdób i dodatków, tym samym stwarzając wrażenie harmonii. Za to ożywia elementy wystroju bazujące na naturalnych materiałach i barwach.

Kiedy natomiast zimna barwa światła okaże się właściwym wyborem do salonu? Jak już wiesz, nie jest ono preferowane przy urządzaniu dużych pokojów. Niebieskawa, zimna barwa światła wspiera koncentrację oraz motywuje do aktywności umysłowej. Kojarzy się – nie bez przyczyny – z przestrzeniami biurowymi oraz miejscami pracy. Rozważ zakup żarówek emitujących zimne światło wtedy, gdy pragniesz wyraźnie wydzielić w salonie przestrzeń gabinetową.

Między barwami ciepłymi a zimnymi mieści się spektrum barw neutralnych. Co musisz o nich wiedzieć? Neutralna barwa światła to wybór odpowiedni dla każdego, kto myśli o salonie jako o przestrzeni maksymalnie funkcjonalnej. Neutralna barwa światła umożliwia relaks, a przy tym ułatwia pracę czy wykonywanie różnych działań kreatywnych. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na neutralną barwę światła głównego, możesz także w „strategicznych” miejscach rozmieścić lampy do salonu emitujące światło ciepłe bądź zimne. To ułatwia wydzielanie stref i efektywne zarządzanie przestrzenią.

Barwa światła a nastrój w salonie – co warto wiedzieć?

Temperatura barwowa światła w bardzo dużym stopniu rzutuje na atmosferę panującą w pomieszczeniu. Wystarczy pomyśleć o nastrojowym oświetleniu, jakie zapewniają płomienie świec czy drewno płonące w kominku. To przeciwieństwo zimnego światła emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych! Temperatura barwowa światła nazywana ciepłą sprawdza się najlepiej w salonach, sypialniach czy łazienkach, w których domownikom zależy przede wszystkim na odpoczynku i odprężeniu. Barwy neutralne pozwalają znaleźć balans pomiędzy relaksem a kreatywnością, barwy zimne stymulują do działania.

Barwa światła 3000 K – co oznacza?

Barwa światła 3000 K mieści się w przywołanym przedziale od 2500 do 3500 K, a więc zalicza się ją do barw ciepłych. Jednakże ze względu na fakt, że jest pozbawiona pewnych skrajnych odcieni żółci i czerwieni, można też nazywać ja barwą pośrednią. Właśnie barwa światła 3000 K uważana jest za niezwykle uniwersalną. Tego rodzaju światło mogą emitować lampy wiszące w sypialni czy żyrandole w salonach. Co zatem oznacza barwa światła 3000 K? Nastrojowe i funkcjonalne oświetlenie wszędzie tam, gdzie wypoczynek jest na pierwszym miejscu.

Barwa światła 4000 K – co oznacza?

Interesuje Cię barwa światła 4000 K, lecz nie masz pewności, co oznacza ta temperatura barwowa? Otóż mowa tu o typowym świetle neutralnym, idealnym kompromisie między światłem ciepłym a zimnym. Białe światło o barwie 4000 K pojawia się w salonach urządzonych w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy japandi. Barwa światła 4000 K rozświetla nie tylko salony, kuchnie czy gabinety, ale też przestrzenie użytkowe, takie jak sklepy czy salony usługowe.

Barwa światła 6000 K – co oznacza?

Barwa światła 6000 K to chłodne światło białe, które sprawdza się zwłaszcza w przestrzeniach biurowych. Bywa też wskazane we wszystkich innych miejscach, gdzie oświetlenie powinno sprzyjać wytężonej pracy umysłowej, skupieniu, czy też motywować do działania. Kreatywni architekci wnętrz są jednak w stanie zrobić dobry użytek ze światła o barwie 6000 K również w pokojach dziennych, łazienkach czy sypialniach. Chłodne oświetlenie dekoracyjne o barwie 6000 K lub zbliżonej doskonale oddaje inne barwy, dzięki czemu może w gustowny sposób wyeksponować najciekawsze elementy wystroju. Co więcej, barwa światła 6000 K cieszy się popularnością w salonach kosmetycznych, galeriach (sztuki i handlowych) czy na witrynach sklepowych.

Jaka barwa światła jest odpowiednia do czytania? Dbaj o swoje oczy!

Odpowiedź na pytanie „jaką barwa światła będzie najlepsza do czytania” jest bardzo ważna dla każdego, kto – oddając się czytelniczej pasji – pragnie zadbać o zdrowie swoich oczu. A zatem jaka barwa światła do czytania jest najwłaściwsza? Ciepła czy zimna? Najzdrowsza dla oczu jest barwa lekko ciepła lub neutralna, najbliższa światłu naturalnemu. Nieznaczne żółte zabarwienie pozwoli Ci dodatkowo zrelaksować się przed snem, jeśli to właśnie wtedy najchętniej sięgasz po książkę.

Światło chłodniejsze, o ile sprzyja koncentracji, o tyle może na dłuższą metę męczyć oczy i nadmiernie pobudzać. Można zatem przyjąć, że najlepsza do czytania barwa światła mieści się w przedziale od 3500 do 5000 K, choć możesz trafić na nieznaczne różnice liczbowe w tej kwestii. Tego rodzaju światło do czytania nie będzie męczyć oczu. To zatem odpowiedź na pytanie, jaka będzie najzdrowsza barwa światła do czytania.

Dbając o oświetlenie kącika czytelniczego, weź też pod uwagę kilka innych czynników. Przy jakim świetle czytać? Najlepiej zadbać zarówno o neutralne światło rozproszone emitowane przez lampę wiszącą, jak i oświetlenie punktowe zapewniane przez lampkę na komodzie czy lampę ścienną. Natężenie światła powinno mieścić się w przedziale od 300 do 500 lumenów. Wybór jak najzdrowszej barwy światła do czytania powinien stanowić dla Ciebie priorytet, jeśli jako bibliofil dosłownie pochłaniasz książki!

Nie da się ukryć, że określenie barwy światła do salonu czy innego pomieszczenia jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Właśnie dlatego decyduj się na temperatury barw, które w najmniejszym stopniu męczą Twoje oczy. Innymi słowy – postaw na oświetlenie, przy którym czujesz się po prostu najlepiej. Zarówno wtedy, gdy zależy Ci na urządzeniu przyjemnej strefy relaksu, jak i w sytuacji, gdy urządzasz miejsce sprzyjającego efektywnej pracy przy biurku, znajdziesz coś dla siebie w ofercie sklepu Komfort. Czekają tam lampy dostosowane do pomieszczeń o rozmaitym przeznaczeniu, pozwalające stworzyć doskonałe aranżacje w każdym z popularnych stylów wnętrzarskich.Czytaj także: