Rekomendowane kategorie
Przez bardzo wiele lat na balkonach lądowały dwa typy materiałów podłogowych. Były to niezbyt estetyczne wykładziny z PCV lub też droższe i ładniejsze płytki ceramiczne. Czasy się jednak zmieniły i dziś można skorzystać z większej liczby rozwiązań. Najpopularniejsze z nich, to bez wątpienia sztuczne trawy, dywany zewnętrzne czy też właśnie deski tarasowe. Sporą metamorfozę przeszły też produkty z PCV, które są obecnie dużo atrakcyjniejsze i bardzo trwałe. Tym, co łączy wszystkie wspomniane opcje, jest oczywiście ich znaczna odporność na działanie czynników atmosferycznych. Różnią się one z kolei pod względem sposobu montażu, wytrzymałości czy też estetyki. A jak na tle innych produktów prezentują się deski kompozytowe?
Omawiane rozwiązanie należy do dość nowoczesnych i upowszechniło się dopiero w ostatnich latach. Co ciekawe, jest ono w zasadzie produktem półsyntetycznym, gdyż w składzie desek kompozytowych znajduje się około 40-50% pyłu drzewnego(mączki drzewnej). Pozostałą część stanowi polichlorek winylu, czyli znane wszystkim PCV. Takie połączenie jest bardzo korzystne, gdyż powstały materiał posiada najlepsze cechy obu tych surowców. Jest bardzo odporny na wodę i czynniki atmosferyczne oraz jednocześnie przyjemny w dotyku i bezpieczny – gdyż nie powstają na nim drzazgi. Pod względem użytkowym deski kompozytowe są więc doskonałą opcją. Bronią się one także z punktu widzenia estetyki. Dzięki eleganckiej kolorystyce i ryflowaniu stanowią doskonałą podstawę dla wielu aranżacji – zarówno tych bardziej nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Zawsze można też je dodatkowo przyozdobić, układając na takiej podłodze dywany z juty, dywany sznurkowe czy też dywany polipropylenowe.
Dywan na zewnątrz – jak go wybrać?
Rozważając użycie desek z kompozytów na balkonie, trzeba też zwrócić uwagę na ich montaż. Wbrew pozorom nie jest on szczególnie trudny, o ile oczywiście posiada się odpowiednie narzędzia oraz przestrzega zaleceń producenta. Z pewnością też łatwiej będzie ułożenie podłogi z takich desek na nieco większych balkonach, gdyż będzie to wymagało mniej cięcia. Sam montaż odbywa się z kolei dwuetapowo. Pierwszym krokiem jest ułożenie legarów, które będą podstawą podłogi i zapewnią jej stabilność. Następnie do nich montowane są dopiero poszczególne deski kompozytowe. W tym miejscu należy też zwrócić uwagę, że przed rozpoczęciem układania tego rozwiązania, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie samego balkonu – przede wszystkim przed wodą i mrozem. Podłoga z desek kompozytowych nie jest z założenia idealnie szczelna, więc podczas deszczów będzie się pod nią tworzyć wilgoć. Dodatkowo też nie można zapomnieć o listwach wykończeniowych, które pozwolą uzyskać jeszcze lepszy efekt wizualny.
Bardzo ważną zaletą desek kompozytowych jest brak poważniejszych wytycznych odnośnie ich konserwacji. Nie musimy się więc w tym przypadku martwić koniecznością regularnego olejowania – jak w przypadku desek z drewna naturalnego. Aby jednak podłoga kompozytowa na balkonie długo wyglądała idealnie, koniecznie trzeba zadbać o jej czystość. W tym celu trzeba dbać o regularne usuwanie kurzu i piachu z desek, z kolei do podstawowego mycia można w tym przypadku użyć wody pod ciśnieniem. Pozwoli to na usunięcie zabrudzeń z ryflowania. W sytuacji, gdy na powierzchni podłogi pojawiły się plamy, można do ich usunięcia użyć specjalnych preparatów czyszczących do kompozytu. Osobom, którym bardzo zależy na pięknym i nienaruszonym wyglądzie warto też polecić specjalne środki pielęgnacyjne do desek kompozytowych, które dodatkowo będą je chronić przed zabrudzeniami i pozwolą zachować idealny kolor.
Czy więc deski kompozytowe sprawdzą się na balkonie? Z całą pewnością tak! Na pewno wiec warto na nie stawiać i zapoznać się z produktami dostępnymi z naszym sklepie – a także wieloma innymi artykułami na taras czy balkon – jak np. sztuczna trawa na zewnątrz, dywany i dywany na taras, płytki czy też meble.
79,99 zł/m2
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 64,97 zł
79,99 zł/m2
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 64,97 zł
69,00 zł/m2
99,00 zł/m2
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 65,00 zł
49,00 zł/m2
119,00 zł/m2
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 69,00 zł