Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj

Jak zrobić taras?

Jak zrobić taras?

Przed przystąpieniem do budowy tarasu trzeba mieć odpowiedni plan. Ważne będą kształt i wielkość tworzonej strefy, lista materiałów wykorzystanych do budowy, a także charakter planowanej przestrzeni. Wszystko to ma składać się na piękny i funkcjonalny teren, który w czasie wiosennych, letnich i jesiennych dni oraz wieczorów będzie sprzyjał regeneracji i spotkaniom z bliskimi.

Odpowiednie miejsce jest ważne

To, w jakiej części działki ulokowany będzie taras ma znacznie zarówno z punktu komfortu wypoczywania, jak i doboru materiałów. Wschodnia ekspozycja zapewni dużo słońca o poranku i do południa oraz sporo cienia w godzinach popołudniowych. Zachodnia i południowa oznacza dużo słońca przez cały dzień, a tym samym przekłada się na konieczność zacienienia obszaru, tak by można było bezpiecznie spędzać czas w okresie wzmożonych upałów. Obowiązkowe okażą się więc parasole, pergole pokryte pnączami czy markizy lub żaluzje ogrodowe, które zapewnią nieco cienia.

Nie bez znaczenia będzie także podłoże, a właściwie materiał wykorzystany do wyłożenia tarasu. W obszarach mocno nasłonecznionych należy unikać rozwiązań, które nadmiernie się nagrzewają, a tym samym będą ograniczać możliwość stąpania boso. Należy do nich np. kamień. Lepiej postawić na praktyczne sztuczne trawy, deski tarasowe lub gres, które są łatwe do utrzymania w czystości oraz dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne i nie wymagają uporczywej pielęgnacji.

Przygotowanie podłoża

Deski tarasowe, sztuczne trawy czy płytki gresowe to tylko niektóre z możliwości służących do zbudowania solidnej nawierzchni tarasu. Do wyboru są także naturalne drewno, beton, kostka, a nawet palety. Niektóre z nich wymagają stabilnej podbudowy z cementu, inne z kolei mogą być układane na gruncie lub wspornikach, co znacząco przyspiesza i ułatwia prace. Do każdej z możliwości konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które polega na wyrównaniu terenu, usunięciu roślinności oraz zabezpieczeniu przed wilgocią.

Podział na strefy

Zarówno w tarasowej, jak i ogrodowej strefie ważny jest podział terenu. Przypisanie konkretnym obszarom poszczególnych funkcji ułatwi nie tyle komunikację, ile też uporządkuje powierzchnię oraz zapewni optymalne zagospodarowanie posiadanej przestrzeni. To wpłynie także na spójność aranżacji. Dwa główne obszary to wypoczynkowy oraz jadalniany, ale jeśli miejsca jest sporo, dobrze jest też wyodrębnić strefę dla dzieci czy rekreacyjną, która będzie służyć do realizacji pasji i zainteresowań na świeżym powietrzu. Granice poszczególnych obszarów łatwo wyznaczyć przy pomocy charakterystycznych dla danej przestrzeni elementów. W części wypoczynkowej mogą to być hamaki, leżaki czy dywany zewnętrzne, a strefie bawialnianej – piaskownica, plac zabaw z domkiem czy basen. Najbardziej naturalnymi granicami są także rośliny. Wystarczy wykorzystać ściany zbudowane z zielonych żywopłotów czy karłowatych krzewów, aby jasno sprecyzować mapę tarasu.

Kropka nad „i"

Niezależnie od liczby stref ważne jest, aby pomiędzy nimi panowała stylistyczna spójność. Najczęściej wybór pada na nowoczesny charakter przestrzeni, który jest na tyle prosty, że daje dużą swobodę aranżacyjną. To oszczędny w formie i pełen zgeometryzowanych kształtów projekt, w którym dominują stonowane kolory bieli, czerni oraz szarości, ożywione niekiedy pojedynczymi akcentami – najczęściej roślinnymi. Jego przeciwieństwami są inspiracje boho i rustykalne, gdzie nowoczesny minimalizm przestrzeni zakładanej pod linijkę zastępują luz oraz barwne roszady. Artystyczny wyraz tego kierunku zbudują wiszące hamaki oraz dywany zewnętrzne.

Równie popularny jak boho czy minimalizm jest klimat śródziemnomorski. Taras w tym stylu nasuwa wspomnienia z wakacji! Nie może zabraknąć w nim mebli malowanych na biało oraz egzotycznych roślin ulokowanych w masywnych ceramicznych donicach. Klimat dopełnią wstawki czerwonej cegły, lazurowe tekstylia oraz lekkie rattanowe plecionki i girlandy, które zwiększają funkcjonalność przestrzeni o każdej porze dnia i nocy

Podoba Ci się balkon w stylu francuskim? Sprawdź pomysły na balkon w stylu francuskim.


Udostępnij inspirację